Z kuşağı, 1990’lı yılların ortası ile 2000’li yılların başı arasında doğan kesim için kullanılan terimdir. Y kuşağının ardından gelen jenerasyondur. Z kuşağı hakkında çok fazla bilgi sahibi olmasak da, bildiğimiz bir şey varsa, o da kendilerinden önce gelen hiçbir kuşağa benzemedikleri.

Y kuşağı, İnternet dünyasının Kristof Kolomb’uydu. Günümüzde, hayatımızın vazgeçilmezi olan sosyal medyayı buldular. Akıllı telefonlarından alışveriş yaptılar, sanal gerçeklik ve yapay zeka konusunda önemli atılımlarda bulundular. Z kuşağı bireyleri birer ergenken, bu teknolojilerin hepsi hali hazırda kullanımdaydı.

Z kuşağının etrafı, ulaşılabilir sonsuz veri ile çevrili. Önceki kuşaklara göre birçok açıdan sınırsız imkanlara sahipler. Erken dönem Z kuşağı bireyleri üniversitelerinden mezun olup iş hayatına atılmaya başladılar. Ofislerimizi, apartmanlarımızı paylaşacağımız, işvereni veya işçisi olacağımız Z kuşağını ne kadar tanıyoruz? Z kuşağı kimdir?

Z kuşağına merhaba deyin;

1. Dünya genelinde nüfusları 2 milyardır. 2020 yılında, toplam iş gücünün %20’sini Z kuşağının oluşturacağı öngörülmektedir.

z kuşağı nüfusu


2. %61’i, mezun olduktan sonra bir yerde çalışmaktansa, kendi işini kurmayı düşünüyor.

z kuşağı kariyer beklentileri


3. %75’i, hobilerinden gelir etmeyi düşünüyor.

hobiden-para-kazanmak


4. Y kuşağının aksine, Z kuşağı Snapchat ve Instagram’da, Facebook ve Twitter’dan daha fazla vakit geçiriyor.

z kuşağı sosyal medya


5. %70’i, her gün Youtube’ta 2 saat video izliyor. Bu oran diğer kuşakların iki katına tekabül ediyor. Gazete ve televizyon ise onlar için sadece nostaljik birer kavram.

eski teknoloji televizyon


6. %89’u, uyandıklarında ilk yaptıkları şeyin telefonlarını kontrol etmek olduğunu söylüyor.

telefonu-kontrol-etmek


7. Z kuşağında, uyuşturucu kullanımı, alkol tüketimi, sigara alışkanlığı ve çocuk yaşta hamilelik tüm kuşaklara kıyasla en düşük seviyede.

uyuşturucu kullanımı


8. %60’ı, dünyayı değiştirebilecek fikirler üretmek istiyor.

dünyayı değiştirecek fikirler


9. %74’ü, doğaya zarar vermeyi, insanlık için savaşlardan daha büyük bir yıkım olarak görüyor. %85’inde göre küresel ısınmanın sebebi hükumetler.

doğa bilinci


10. Y kuşağına kıyasla hayattan beklentileri daha gerçekçi. %55’i ailelerinin sahip olduğu maddi imkanlara sahip olamayacaklarını düşünüyorlar.

hayata karşı gerçekçi olmak

Kaynakça: 1, 2, 3

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

PAYLAŞ