Z kuşağı, 1990’lı yılların ortası ile 2000’li yılların başı arasında doğan kesim için kullanılan terimdir. Y kuşağının ardından gelen jenerasyondur. Z kuşağı ile ilgili bilgi seviyemiz sınırlı bir düzeyde olsa da, hayatı daha mutlu bir şekilde yaşamaya çalışan bu gençleri anlayabilmek adına birçok araştırma yapılmakta. 2015 yılında, Coca Cola’nın yaptırdığı bir araştırmanın sonuçları bize, Z kuşağının mutluluğa bakış açısı ile ilgili önemli bilgiler vermekte.

mutluluk bir seçimdir

1. Z kuşağının %72’si, mutluluğu bir şans değil, bir seçim olarak görüyor.

Bu yüzden tüm kuşaklardan daha fazla seyahat ediyorlar, sosyal projelerde gönüllü oluyorlar. Mutluluk, sadece sözlükte yazan bir kelime değil. Z kuşağının %96’sı, son bir yıl içinde yalnızca mutlu olabilmek için bir şeyler yapmış.

Mutlu olmak için imkansızın peşinden koşmaya gerek yok. Hayalleri gerçekleştirmek için 10 yıl sonra elverişli koşullara sahip olmayı beklemenin alemi de yok. Gençlerin %85’i, mutluluğun, hayatlarındaki küçük şeylerden keyif almakta saklı olduğunu düşünüyor.

Mutluluk bir sosyalleşme aracıdır, ortama pozitif enerji yaymaktır. Hayatta herkes, her şey, birbirleriyle bağlantılıdır. Örnek olarak, otobüse binerken şoföre gülümsediğimizde, o da bir sonraki yolcuya karşı daha kibar olacaktır. Evine gittiğinde daha pozitif bir ruh hali içinde olacaktır. Mutluluk, sizinle başlayan, ve büyüyen bir süreç olabilir. Z kuşağının %89’u, çevrelerindeki insanlar mutluyken kendilerinin de mutlu olacaklarına inanıyorlar.

z kusağı mutlu

2. Z kuşağının %83’ü, hayatta doğru seçim yapabilmenin zor olduğunu düşünüyor.

Y kuşağının hayalperest yapısının aksine, Z kuşağı hayata karşı daha gerçekçi yaklaşmakta. Hayattan ne istediklerinin daha farkındalar, ancak beklentilerinin onlara altın bir tabakta sunulmayacağını da biliyorlar. Bu yüzden, yaşam kalitelerini etkileyecek seçimler yaparken çok daha dikkatli davranıyorlar.

z kuşağının mutluluğa bakışı

3. Z kuşağının %78’i, hayatta mutlu olmanın her şeyden daha önemli olduğunu düşünüyor.

Gençler, ailelerinin yaptıkları hatalardan ders çıkarıyorlar.  Mutlu olmayı, çok para kazanmaktan ve iyi bir kariyer sahibi olmaktan daha öncelikli görüyorlar. Y kuşağının yaşadığı mutsuzlukları, pişmanlıkları yaşamak istemiyorlar. Sadece %2’si, maddi durumlarının hayatlarının en önemli göstergesi olduğunu düşünüyor. Mutlu olmak için çok zengin olmaya ihtiyaç yoktur. Onlara göre, deneyimlere harcanan para, bir şeyler satın almaktan daha tatmin edicidir.

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3, 4

Veriler, Coca Cola’nın 2015 yılında Tapestry Research araştırma şirketine yaptırdığı “Happines Research Study”den alınmıştır. Araştırma, yaşları 15 ile 19 arasında, 3.331 genç ile yapılmıştır.

PAYLAŞ