Stanford Üniversitesi psikoloğu Carol Dweck kariyerini, başarıya yönlendirecek zihinsel fenomen üzerinde çalışarak geçirmiştir. Güç etkisi bulduklarına genel bir bakış sağladı. Eşit şartlara sahipken neden bazı insanlar kendi güçlerine daha çabuk ulaşır?

Dweck’e göre bunun cevabı tutumdur. Aslında Dweck sabit zekanın başarılı olmak için insanın yeteneğini azalttığı düşüncesini keşfetmiştir.

Sabit zekaya inanan bir çok insan iyi sonuç alabilmek için çok çalışmaya gerek olmadığını düşünürler. Bu inanış tamamen mantıksızdır. Bir problemi 10 dakikada bitiren bir öğrenci saatlerce o soruda uğraşan öğrenciden hiç kuşkusuz daha iyidir. Çaba harcamadan gol atan bir sporcu sürekli egzersiz yapan bir oyuncudan daha yeteneklidir. Dweck : “İnsanlar bir işteki çabanın yeteneksizlik anlamına geldiğini düşünüp bunu genellerse yanlışlık yapılmış olur.” der.

Bu yanlışlık insanların başarısızlığı gelişmek için bir fırsattan ziyade kişisel bir hata olarak görmesine neden olur.

Performansları harika olan öğrenciler bir şeyi öğrenme anlamına gelmese de akıllı görünmek isterler. Onlar için her iş  kendi imajlarına bir meydan okumadır ve her başarısızlık kişisel bir tehdittir.

Yetenekli olmak zararlı mı?

Gençliğinde yetenekli diye etiketlenen bir insan olarak bu makale kendi entellektüel gelişmemi yansıtmama sebep olmuştur.

Yetenekli olmak başarımı azaltır mı? Büyük olasılıkla.

Yetenekli olduğunuzda beklentiler değişir. Zekanız kimliğiniz olur. Herkes okuldaki derslerinizde iyi olduğunuzu düşünür. Diğer öğrencileri geçemediğinizde başarısız olduğunuzu hissedersiniz.

Kimliğinizin lekelenmesi korkutucu olur.

Beklentilere ulaşırsanız gerçekten yetenekli olduğunuzu düşünmeye başlarsınız ve bu doğal yeteneğiniz sizi kişisel başarıya taşıyacaktır. Bu durum şişirilmiş bir egoya ve etik olmayan gelişmelere neden olacaktır.

Bu beni acıttı mı? Bu mümkündür fakat bu durumu kişisel eksikliklere bir bahane olarak kullanmak istemiyorum.

Hala iyimserim. En azından yetenekli olmanın gerçek dünyada bir yer vermediğini fark ettim.

Fotoğraf kaynakları: 1

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here