Çok zor değil mi?

Enerjiniz ve azminiz var ama geliştirmek için tek bir yaratıcı fikir bile düşünemiyorsunuz.

Bir yazar, sanatçı, mühendis, ya da alanında uzman bir kişiyseniz bile bunun bir önemi yoktur. Düşünce tıkanıklığı herkesin başına gelir.

Bu başınıza geldiğinizde, bu hüsranı hayatınızdan çıkarmanın ve sonsuz bir fikir havuzu yaratmanın kolay yolları vardır.

Beyni nasıl boşaltırız ve yaratıcı fikirleri nasıl üretiriz ?

50 dakikada odaklanmayı bulan isimli online videoda gerçek bir rehber ve pazarlamacı olan dahi Dean Jackson mükemmel bir tekniği ortaya çıkarıyor : Boş bir sayfayı günlük için ayırın ve yazmaya başlayın. Herhangi bir şey. Sadece yazın.

Jackson bunu videoda bahsetmemesine rağmen, eğer bu sayfaya yazacak bir şey bulamıyorsanız sadece adınızı yazın. Başka bir şey aklınıza gelene kadar adınızı tekrar tekrar yazın.

Bana güvenin. Bu çılgın bir fikir değil. Fikrin gelmesi için kendinizi sıkmanın en güzel yolu. Daha iyi bir şey aklınıza gelene kadar adınızı 5 seferden daha fazla yazmayı deneyin.

Amaç beyninizi boşaltmaktır. Kendizi boşaltın. Yer açın ve yaratıcı fikirler gelecektir.

Üretici olma fikri

“Kendinizi seçin!” yazısında James Altucher herkesin kullanabileceği mükemmel bir fikir veriyor. Yapacağınız şey her gün 10 fikir yazmak.

İlk başta 10’a ulaşmak zor gelebilir bu yüzden 1’le başlayın. Sonraki gün 2’ye çıkarın. Siz farkına varmadan, her gün 10 tane yazacaksınız. Ondan sonra fikirler zihninize akın edecektir. Kullanabileceğinizden daha fazlasına sahip olacaksınız.

En iyi tarafı yazamazsan ya da yazmak istemezseniz akıllı telefonlardaki ses kaydediciyi kullanarak kolaylıkla 10 fikri kaydedebilirsiniz.

Fikirlerinizi sesli olarak kaydetmeniz yüksek sesle yaratıcı düşünmenize de yardımcı olacaktır. Beyniniz konuşma ve fikir üretme arasında bir bağlantı yapmaya başlayacaktır. Bu durum iş toplantılarınızda da etkili olacaktır hatta arkadaşlarınızda yaptığınız basit bir konuşmada bile.

Rüyalarınızı yazın

Her sabah uyandığınızda gördüğünüz rüyalar hakkında en azından bir cümle yazın. Bu, öyküleyici bir parça yada basitçe bir etkiyi anlatmak olabilir.

Eğer rüyayı hatırlamıyorsanız, kısa bir hikaye yazın. ”Bir zamanlar” diye başlasın ve aklınıza ne gelirse o şekilde devam etsin.

Hiçbir şey aklınıza gelmezse, Ne yapacağınızı biliyorsunuz. Aklına başka bir şey gelene kadar adınızı tekrar tekrar yazmaya devam edin.

Düşünce tıkanıklığı olursa, uzun sürmeyecektir. Bunu bir kaç gün yapın ve sonunda daha çok rüya hatırladığınızı göreceksiniz. Hatta kontrol edilebilir rüyaya bile başlayabilirsiniz. Eğer bu olursa daha yaratıcı olmak için ilginç ve beklenmedik yollar bulacaksınız.

Deja vu’dan faydalanın

Hepimiz bir şeyi daha önce gördüğümüz izlenimine maruz kalırız. Fakat gerçekten kaçımız bunu yazar ? Bunu bu kadar yaratıcı yapan şey bu deneyimi yaşamak için bir araya getirilme ihtiyacı duyulan gerçeğin parçalarını analiz edebilmektir.

Deja vu hakkındaki düşüncelerinizi derinleştiren bir örnek için, The Matrix’den sahneleri inceleyin.

Deja vu’nun karşıyı olan şey hakkında da düşünebilirsiniz. Jamais vu daha önceden bildiğiniz bir şeyi gördüğünüzde olur. Fakat bu hala ilk zamanlardaki gibi tuhaf ve yabancı gelir.

Kırık desenler

Kırık desenler Deja vu ve jamais vu gibi çok etkili deneyimler yaşatan aynı zamanda yaratıcılık için temel olan bir şeydir. İyi haber ise bu deneyimlerin yaşanması için beklemek zorunda değilsiniz. Onları icat edebilirsiniz.

Örneğin, 20 adım geriye doğru yürümeye çalışın ya da normalde önemsemediğin bir telefon direği etrafında dairesel şekilde yürüyün. Daha önceden ilginizi çekmeyen bir dükkana girin.

Desenleri kırmanın yaratıcılığa yardım etmesinin nedeni beyin siz tuhaf bir durumda olduğunuz herhangi bir zamanda noradrelin salgılar. Bu kimyasal odaklanmanızı arttırır ve yeni hafızalar yaratmanıza yardım eder. Daha sonra, yazarken, çizerken ya da bir yaratıcı aktiviteye katılırken bu arttırılmış hafızaları kullanabilirsiniz.

Daha yaratıcı olmak için bilinçli kararlar vermek

Yeni keşfettiğiniz tüm fikirler muhteşemdir. Fakat daha muhteşem olabilir. Basitçe yaratıcı fikirleri olan bir insan olmak için kararlar vererek, hayal dünyanızı hareket halinde tutabilirsiniz.

Kararlarınızı bir kağıda yazın ya da ses kayıt cıhazıyla kaydedin. Gerçekten daha yaratıcı olma niyetinize odaklanın.

Sonra, beyin boşaltmaya giden 10 fikir listenizle başlayın. Rüyalarınızı hatırlamaya başlamak için bilinçli kararlar verin. Yarın sabah bu kolay alışkanlığa başlamak için ilk şansınız.

Nasıl yaratıcı olacağınızı düşünerek kendinizi şaşırtabilirsiniz ve bundan iyi sonuçlar elde edeceksiniz. Ve en önemli kısım ne kadar yaratıcı olmak istersen o kadar olabilirsin. Bu alıştırma yaptıkça daya iyiye gidecek güçlü bir döngüsüdür.

Öyleyse ne bekliyorsunuz? Her gün bu basit teknikleri kullanmıyorsunuz, yaratıcılık hazinesini arkanızda bırakıyorsunuz. Yaratıcılık hayatınızın her alanının kalitesini arttıracak değerli bir hazinedir.

Fotoğraf kaynakları: 1

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here