Lucy’ye merhaba deyin,

Lucy y kuşağı

Lucy, 1970’lerin sonu ile 1990’ların ortasına kadar geçen süre zarfında doğan herkes gibi Y kuşağının bir bireyi olarak anılır. Lucy, günümüzde ‘plaza insanı’ olarak tabir edilen yaşam tarzını da benimsediğinden, Y kuşağının tipik belirtilerinin tamamını üzerinde taşımaktadır.

Yazıda sıkça GYPSY kelimesine denk geleceksiniz. GYPSY (Gen Y Protagonists & Special Yuppies), Lucy gibiler için, çok özel bir hikayenin baş kahramanı olduğunu düşünen Y kuşağı plaza insanları için, kullandığım terimdir.

Lucy GYPSY yaşam tarzından keyif alıyor, genel itibariyle hayatından memnun. Tek sorun şu ki:

Lucy biraz mutsuz.

Bunun sebebini analiz etmeden evvel, bir kişiyi mutlu veya mutsuz yapan şey nedir, ona bakalım. Aşağıda basit bir formül yazıyor.

Mutluluk = GerçekBeklenti

Son derece basit, eğer bir kişinin yaşadığı hayat, beklentisinden daha iyiyse o kişi mutludur. Gerçekler, beklentileri karşılayamazsa, bu, kişinin mutsuz olmasına sebep olur.

İçeriği biraz genişletelim, Lucy’nin ailesini de konuya dahil edelim:

Lucy'nin ailesi

Lucy’nin ailesi 1950’li yıllarda doğmuş. Büyük Buhran ve 2. Dünya Savaşı görmüş olan Lucy’nin büyükanneleri ve dedeleri tarafından yetiştirilmişler. Lucy’nin büyükannesi ve dedesinin yaşadığı dönemler, onların hayattan beklentileri, Lucy’nin beklentilerinden çok farklıydı.

Lucy'nin dedesi

Lucy’nin anne ve babası, ebeveynleri tarafından ekonomik özgürlüklerine sahip olmalarını sağlayacak güvenli bir kariyer yapmaları hususunda koşullandırıldılar. Lucy’nin büyükannesi ve dedesi, çocuklarının, onların yaşadığı sıkıntıları yaşamalarını istemiyorlardı. Aşağıdaki gibi daha yeşil bir vadiye gidecek yolun, dolgun ücret vaat eden ve geleceği parlak bir kariyer ile mümkün olabileceğini düşünüyorlardı.

yeşil vadi

Kendilerine hedef koydukları bu yeşil vadiye ulaşmak, hayatlarının yegane amaçlarıydı. Bunu gerçekleştirebilmeleri için, yıllar boyunca zorlu şartlarda, uzun saatler boyunca çalışmaları gerekiyordu.

Ailesinin beklentisi

Lucy’nin ailesinin kariyerlerine odaklandıkları 70’ler, 80’ler, ve 90’lar boyunca küresel ekonomi beklenenin üzerinde bir büyüme yaşadı. Buna paralel olarak Lucy’nin ailesi de beklentilerinden daha iyi bir kariyere sahip oldular.

Ailesinin kariyeri

Yaşadıkları hayat, Lucy’nin ailesini tatmin ederek, hayatın risklerine karşı daha iyimser birer birey olmalarına sebep oldu. Lucy böyle bir aile ortamında büyüdü, ailesi Lucy’yi iyimser ve sınırsız imkanlar dahilinde yetiştirdi. Ve yalnız değillerdi. Tüm Dünya’daki Y kuşağı çocuklar, aileleri tarafından kendi hayatlarını seçmeleri konusunda serbest bırakılarak, özgür bir şekilde yetiştirildiler.

Y kuşağının sahip olduğu GYPSY dürtüleri, onları kariyerleri ile de ilgili umutlu olmalarına sebep oluyordu. Ailelerinin kendilerine hedef koydukları yeşil vadi, Y kuşağı için bir anlam ifade etmiyordu, Y kuşağının vadisinde rengarenk çiçekler de açmalıydı.

çiçekler

Bu bize GYPSY’lerle ilgili ilk çıkarımımızı yapma fırsatı veriyor:

GYPSY’ler agresif ve anlamsız şekilde iddialılar.

Başkan

Bir GYPSY, onu yeşil vadiye götürecek olan kariyerden daha fazlasını ister. Yeşil vadi, onun için ulaşılması güç, eşsiz bir hedef değildir. Lucy’nin ailesi kendilerine hedef olarak yeşil vadiyi koyarak, Amerikan rüyasını yaşamak istiyorlardı, ancak ailesinin aksine Lucy, kişisel rüyasını yaşamak istiyordu.

Kısaca özetlemek gerekirse, GYPSY ailesinin sahip olduğu ekonomik imkanlara, ailesinin hiç düşünemeyeceği bir kariyer ile sahip olmak istiyor.

Bu noktada Lucy’ye çocukluğundan beri çevresi tarafından verilen bir mesaj, onun kariyer beklentilerini direkt olarak etkiliyor.

Sen özelsin

GYPSY’ler kendi hayal dünyalarında yaşıyor.

“Tabi ki” diye düşünür Lucy, “herkes kendilerine hedef koydukları kariyer noktasına ulaşmak için çabalayacak, ancak ben diğerlerinden daha başarılıyım, dolayısıyla kariyerim ve yaşayacağım hayat da diğer insanlardan daha üst seviyede olacak.” Tüm Y kuşağı renkli çiçeklere sahip yeşil vadiye ulaşmayı amaç edinir. Her GYPSY, bireysel olarak kendisinin, daha iyisine ulaşmasının onun kaderinde yazdığını düşünür. Tüm Y kuşağı çiçeklenmiş yeşil vadiye ulaşmak için çabalaya dursun, GYPSY’nin ulaşmak istediği çiçekli yeşil vadi üzerinde bir de tek boynuzlu at vardır.

Lucy'nin beklentisi

Kendi hayal dünyalarında yaşıyorlar demiştik, her GYPSY üstteki gibi bir beklenti içerisindedir.

Özel sıfatının kelime anlamı, ‘daha iyi, diğerlerinden farklı olan’’dır. Bu tanımı baz alırsak, çoğu insan özel değildir. Eğer öyle olsalardı, ‘özel’ olmak bir anlam ifade etmezdi.

Bunu okuyan bir GYPSY, ‘iyi bir noktaya değinmişsiniz ancak ben ve benim gibi özel insanlar, genelin içinde sadece bir azınlık.’ diye düşünür. Ve esas problemi de bu oluşturur.

GYPSY iş hayatına atıldığında, Lucy’nin hayal dünyası yine devreye girer. Lucy’nin ailesi için kariyer hedefine ulaşabilmeleri, ancak uzun yıllar zorlu şartlarda çalışarak mümkün olabiliyordu. Lucy için kariyer hedefine ulaşabilmesi tamamiyle zaman ve gitmek istediği yolu seçmesiyle ilgiliydi. Onun kariyeri ile ilgili beklentileri aşağıda yer alan grafikteki gibidir.

Lucynin kariyer beklentisi

Maalesef, hayatta beklentilere ulaşmak bu kadar basit olmayabiliyor, ve iyi bir kariyer sahibi olmaya giden yol zorludur. Üzerinde ne çiçek, ne de tek boynuzlu at olmayan yeşil bir vadiye ulaşana kadar yıllar, kan, ter ve göz yaşı içerisinde geçirilebilir.

Ama GYPSY’ler bu gerçeği kabul etmek istemezler.

New Hampshire Üniversitesi profesörü ve bir GYPSY uzmanı olan Paul Harvey, Y kuşağı ile ilgili yaptığı araştırmalar sonucunda şu sonuca ulaşmış:

“Y kuşağı gerçekleşmesi pek mümkün olmayan hedeflere sahip ve olumsuz geri dönüşlere karşı da kuvvetli bir direnç gösteriyorlar. Diğer insanlardan bekledikleri saygı ve takdir, sahip oldukları meziyetlerin getireceği seviyeden çok daha yukarıdadır. Ve çoğu zaman, bekledikleri bu saygı ve takdiri göremezler.”

Y kuşağından bir çalışan ile iş görüşmesi yapıyorsanız ona sahip olduğu yetkinlikler açısından kendisini diğer insanlardan üstün görüp görmediği sorun. Eğer cevabı evet ise ‘neden?’ diye sorun. Neden sorusuna cevap vermek konusunda cevap vermekte zorlanma ihtimali olabilir. Bunun sebebi ise yetiştiği dönem boyunca, ona hep özel biri olduğu hissi verildiği halde, aslında bunun altını dolduracak meziyetlere sahip olmamasıdır.

Mezuniyetinden bir kaç yıl sonra Lucy kendini burada bulur.

Gerçek

Lucy’nin gerçekten uzak beklentileri kibiriyle de birleştiğinde, mezuniyetinden bir kaç yıl sonra kendisini görmeyi hedeflediği yer ile bulunduğu yer arasında büyük bir uçurum olabilir. Başta yazdığımız denklemi hatırlayalım, Lucy’nin yaşadığı hayat, yaşamayı öngördüğünden daha kötü, Lucy için “Gerçek – Beklenti” sonucu negatif.

Tüm bu anlattıklarımızın ötesinde GYPSY’lerin tüm kuşağı etkisi altına alan bir sorunu daha vardır.

GYPSY’ler meraklıdır.

Lucy’nin ailesi ile aynı okuldan mezun olmuş ve Lucy’nin ailesinden daha iyi kariyer olanaklarına sahip olmuş kimseler mutlaka vardır. Lucy’nin ailesi arkadaşlarının başarılarını sağdan soldan bir şekilde duymuşlarsa bile, bu onlar için çok bir anlam ifade etmemekteydi. Başka insanlardansa, kendi kariyerlerine odaklanmışlardı.

Hayal kırıklığı

Tekrar Lucy’ye dönersek. Sosyal medya Lucy için;

A) akranlarının hayatlarını başka insanlara açık olarak yaşadıkları,

B) bir çoğunun sunduğu imaj, gerçekte sahip olduğu ile karşılaştırıldığında abartılmış durumda olan,

C) akranlarının kariyerleri ve ilişkileri ile ilgili hep pozitif gelişmelere denk geldiği sanal bir dünya. Bu Lucy’yi aslında sahip olmaması gereken bir mutsuzluğa itiyor.

Bu durumlar Lucy’yi sanki onun dışında herkes istediği hayatı yaşıyor da, bir tek onun hayatı beklentilerinin çok altında gibi hissetmesine sebep oluyor.

İşte bu yüzden Lucy mutsuz, ya da en azından kafası karışık. Aslında kariyerine mükemmel bir şekilde başladı, ancak beklentilerini karşılayamadığından dolayı kendini mutsuz ve başarısız hissediyor.

Lucy için tavisyem:

  1. Hırslı kal. Günümüz dünyası hırslı ve ne istediğini bilen biri için bir çok fırsat barındırır. Hedefine ulaşmak için gideceğin yön tam olarak belli olmasa bile bir yerden başlamalısın.
  2. Özel biri olduğunu düşünmeyi bırak. Dürüst olmak gerekirse, özel meziyetlere sahip birisi değilsin. Diğer tecrübesiz bir çok gençten hiç bir farkın yok. Ancak çok çabalayarak, çok çalışarak özel biri olabilirsin.
  3. Diğerlerinin hayatlarını boş ver. Diğer insanların vadilerinin sizinkinden daha yeşil görünmesi yeni bir şey değildir. Ancak günümüz sosyal medya dünyasında insanlar kendi gerçeklerini bir kenara bırakıp oluşturdukları sanal dünyalarını adeta bir çiçek bahçesi gibi sunar. Herkes senin sahip olduğun zorluklar ile mücadele ediyor, ve senin sahip olduğun ikilemler yaşıyor. Eğer kendi yolunda başarılı bir şekilde ilerliyorsan, başkalarının ne yaşadığının umurunda olmaması gerek.

Hayallerinizin önüne engel koymayın, mutluluğunuzun peşinden gidin. Ben kendi hayalimi gerçeğe dönüştürdüm, Nisan ayında işimden istifa ettim ve dünya turundayım 😉 takip etmek için tıklayabilirsiniz.

Fotoğraf kaynakları: 1

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here