Y kuşağı, tüm kuşaklar içinde tatmin duygusu ve mutluluk derecesi en düşük kuşak olarak kabul ediliyor. Bir çoğumuz işimizden memnun değilizdir, günlerimizin çok boş bir şekilde geçtiğinden şikayet ederiz, kısacası yaşadığımız hayattan nefret ederiz. Ve hayatımızı değiştirmek konusunda ise çoğu zaman çaresiz kalırız. Aslında hayatımızda bizi mutlu etmeye yetecek bir çok pozitif taraf olsa da onları görmeyiz. Bizi mutlu eden şeyler üzerine odaklanmamız gerekirken, sahip olamadıklarımız veya başkalarının sahip oldukları ile ilgileniriz, ve mutsuz hissederiz. Peki daha mutlu olmak, daha dolu bir hayat yaşamak için ne yapmalıyız?

Y kusağının mutsuz hissetmesinin nedenlerini anlatan yazımız için tıklayınız.

Mutlu olduğunuz ve sizi iyi hissettiren şeylerin peşinden gidin

mutluluğun peşinden gidin

İyi gitmeyen bir şeyler olduğunun farkına vardıysanız, işiniz sizi tatmin etmiyorsa, yaşadığınız şehir yaşam şeklinize uygun değilse, günlük rutinleriniz sizi mutlu etmeye yetmiyorsa, şunun farkında olmanız önemli, bir şeyleri değiştirebilmek için hala yeterinde gençsiniz.

Değişim kolay değildir, ama tüm hayatınızı göz önünde bulundurduğunuzda bunu en kolay yaşınız genç iken yapabilirsiniz. Daha az sorumluluğunuz vardır, enerjiniz fazladır, deneyeceğiniz yeni şeylerin sonu hüsranla bitse bile tekrar denemek için vaktiniz olacaktır.

Hayatınızı gözden geçirirken hep şunu düşünün, bir şeyi seviyor musunuz? daha fazla üzerine gidin, daha çok zaman ayırın. Bir şeyi sevmiyor musunuz? değiştirin, doğruyu bulmak için yeterince zamanınız var.

Kendinizin ve sahip olduklarınızın değerini bilin

hayatınızın değerini bilin

Sizi mutlu etmekten çok uzak sıkıcı bir işe sahip olabilirsiniz. Bulunduğunuz pozisyon tatminsizliğinizin ana sebebidir, belkide sadece ofis ortamınız mutlu olmanızın önüne set çekmekte. Sonuç itibariyle, bir şekilde yaptığınız işten keyif almıyorsunuz.

Yaşadığınız en kötü anı hayal edin, daha kötüsü olamaz dediğiniz bir an. Şimdi o anınıza pozitif bir bakış açısıyla bakalım, o an yaşanabilecek en kötü anınız idi. Daha kötüsü olamayacağı için, o an dışında yaşadığınız ve yaşayacağınız her şey daha pozitif olacaktır. Hayatınıza her zaman bu pozitif bakış açısıyla bakmanız gerekmektedir.

Hayatınızda keyif aldığınız ve iyi yaptığınız işlere odaklanın. Sizin sahip olduğunuz ve başkalarının sahip olmadığı şeyleri düşünün (mutlu bir aile, şehir merkezinde güzel bir daire, bir otomobil, iyi bir okuldan mezun olmanız, sosyal sorumluluk projelerinde yer almanız…). Şu an sahip olduğunuz fakat beş yıl önce sahip olmadığınız şeyleri düşünün (yeni yetenekler, iş tecrübesi, daha geniş bir sosyal çevre, seyahat edilen yeni ülkeler, özgüven…). Tüm bu pozitif yanlarımız çok fazla aklımıza gelmez, bir köşede sizin onların farkına varmanızı ve kendinizi takdir etmenizi beklerler.

Mutlu olmanın en kolay yolu, sahip olduğunuz şeyler ile mutlu olabilmektir.

Yanlış anlaşılmasın, bahsetmek istediğim şey, tüm gün koltuğunuza kurulup hayatınızın ne kadar da mükemmel olduğunu düşünmek değil. Bunu yaparsanız kendinize yalan söylemiş olursunuz.

Dış sesin farkına varın

yolunuzu çizin

‘Y kuşağı neden mutsuz?’ yazısında bahsettiğimiz beklenti ve gerçek arasındaki gri bölge, bizim mutsuz olmamıza neden oluyor. Peki bu bölge nasıl oluşuyor?

Sebebi, başka insanları dinleyerek hayatımıza yön vermemiz.

Bizi çok maaş alabileceğimiz bir kariyere yönlendiren ailemizi dinleriz. Sosyal medyada sadece en güzel anlarını paylaşan arkadaşlarımızın hayatlarını özenir, onlar gibi olmak isteriz. Yaşadığımız toplumun genel kurallarını kendi hayatımıza adapte ederiz, ’30 yaşına geldin artık evlenmen gerek.’ gibi.

İşte tüm bu dış sesler, hayatımızı kendi isteğimizle değil, başkalarının yönlendirmeleri ile yaşamamıza sebep oluyor. Yolumuzu çizerken gitmemiz gereken rotayı kendi içimizde bulmamız gerekirken, bahsettiğimiz dış sesleri çok fazla dinler ve bizi yönlendirmelerine izin veririz.

İlk aşamada hayatınızdaki dış seslerin farkına varın, sonra da sizin mutsuz olmanıza sebep olanlarından kurtulun. Gitmeniz gereken yolu yalnızca kendi içinizde arayın.

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3, 4