Son dönemlerin popüler dizilerinden Westworld’ü izliyor musunuz? Michael Crichton’ın aynı ismi taşıyan 1973 yapımı filminden esinlenerek çekilen dizi, bilim kurgu, western ve gerilimi bir potada eritiyor. Westworld, zengin ziyaretçilerinin, vahşi batı fantezilerini yaşamalarına olanak sağlayan bir tema parkı. Parkın yerel halkı ise yapay zekaya sahip insan yapımı robotlar. Ve olaylar gelişir.

Westworld, birçoğunuza ütopik bir hayal gibi gelse de, “Westworld vardı da, biz mi gitmedik?” diyorsanız, 1920’li yıllarda aynı konsepte sahip bir tema parkı Kaliforniya’da mevcutmuş. Kaliforniya Üniversitesi arşivlerinde bulunan aşağıdaki fotoğraflara baktığınızda, aradaki benzerlikleri kolayca fark edeceksiniz.

westworld-1

westworld-2

Ziyaretçiler Sergio Leone filmlerinden fırlamışçasına, konsepte uygun kıyafetleriyle vahşi batı temalı setlerin arasında aylak aylak geziniyorlarmış.

westworld-8

westworld-6

westworld-9

westworld-5

westworld-4

westworld-3

Geçmiş kuşakların kostümlerini giymiş insanların yer aldığı tarihi fotoğraflar görmek bana her zaman büyüleyici gelmiştir. Bu fotoğraftakiler de, günümüzde bizim yaptığımız gibi, kendilerinden önceki dönemlerde popüler olan kıyafetleri giyerek fotoğraf çektirmişler. Ancak onunla yetinmeyip aynı zamanda tüm gün o kostümler içinde vahşi batıyı iliklerine kadar yaşayabilmişler.

westworld-7

Fotoğraf kaynakları: 1, 2…