Hayatınızda yapacağınız küçük değişiklikler daha uzun ve daha sağlıklı bir hayat sürmenize olanak sağlayabilir.

Araştırmalar, sigara içen, fazla alkol tüketen, spor yapmayan ve yeteri kadar meyve sebze yemeyen kişilerin yaklaşık 12 yıl kadar daha kısa yaşadığını söylüyor.

Hayatınızdaki sağlıksız rutinlerinizi değiştirerek kendiniz için olumlu bir adım atabilirsiniz. Aşağıda yazan 9 alışkanlığı hayatınıza entegre ederek daha genç hissedebilir, daha zinde kalabilirsiniz.

Aşırı yemeyin

Eğer 100 yaşına kadar yaşamak istiyorsanız, büyüklerinizin öğütlerini bir kenara bırakıp, tabağınızdaki yemeğin tamamını bitirmeyin. Uzun yaşamın sırrını araştıran yazar Dan Buettner, yaşı ilerlemiş olan Japonların %80 oranında doyduklarında yemek yemeyi bıraktıklarını söylüyor.

Aşırı yemeyin

St. Louis Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda daha az yemek yemenin, daha yavaş yaşlanmak anlamına geldiği ortaya konmuş. 2008 yılında yapılan araştırmada, alınan kalori miktarı sınırlandırıldığında T3 isimli troit hormonunun üretiminin azaldığını, buna bağlı olarak metabolizmanın yavaşladığı ve yaşlanma sürecini geciktirdiği sonucuna ulaşılmış.”

Partnerinizden uzak kalmayın

Düzenli bir seks hayatına sahipseniz, ömrünüze yaklaşık 3 yıl katıyorsunuz demektir. Cinsel ilişki sırasında önemli derecede kalori tüketirsiniz. Öyle ki, bazen, neredeyse yarım saat boyunca koşmuş kadar kalori yakarsınız.

Düzenli seks hayatı, kan basıncınızı azaltır, uykunuzu düzenler ve kalbinizi korumanıza yardımcı olur.

Televizyonu kapatın

Televizyonu kapatın

Televizyonun başında çok fazla vakit geçirmek sağlınızı olumsuz etkiler. Tamamen televizyon izlemeyi bırakmak gerçekleştirilmesi zor bir hedef olsa da, televizyon izlediğiniz saatlerden yapacağınız kesinti sizi ölüm riskinden %11, kalp krizi riskinden ise %18 oranında uzaklaştırır.”

Güneşten uzak durun

Çok fazla güneşe maruz kalmak cilt kanseri riskini de beraberinde getirir. Ayrıca yüzünüzde kırışıklıklara sebep olarak daha yaşlı görünmenize sebep olur.

Günlük hayatınıza güneş kremini dahil etmeniz için hiçbir zaman geç değildir (30 faktör ve daha yüksek korumalı kremler). Güneş kreminizi kullanırken sadece yüzünüze odaklanmayın, göğüs ve sırt bölgesinde oluşacak yanıklar da, sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir.

İletişim halinde kalın

İletişim halinde kalın

Araştırmalar güçlü bir sosyal ağı olmayan kişilerde kalp krizi riskinin daha yüksek olduğunu göstermekte. Aile üyeleri ve yakın arkadaşlar bu sosyal ağda en büyük paya sahip olmalıdırlar. Yalnızlık bazı durumlarda insan için, sigara içmek veya yüksek kolesterole sahip olmak kadar tehlikelidir.

Alkol tüketiminizi azaltın

Günde 2 veya daha fazla alkollü içki tüketen bayanlar ve 3 veya daha fazla alkollü içki tüketen erkekler, kilo problemlerinden geçimsizlik sorunlarına kadar alkolün zararlı etkilerini hayatlarında hissederler. Ancak, bilinçli ve az miktarlarda tüketildiğinde bir çok alkollü içkinin sağlık açısından faydası bile vardır.

Meyve ve sebze tüketin

Gün içinde 3 öğünden daha az meyve ve sebze tüketimi sizi sağlıklı bir birey olmaktan uzaklaştırır. Bu besin depoları, bir çok lif ve vitamin barındırır. Meyve ve sebze tüketimi kalp krizi riskini %76 oranında azaltır. İçeriğindeki antioksidanlar kırışıklık giderici etki yapar, hem sağlıklı bir hayat sürerken, hem de genç görünebilirsiniz.

Formunuza odaklanın

Formunuza odaklanın

Gençlik pınarına sahip olabilmemiz için en önemli etken hiç kuşkusuz günlük yapılacak egzersizlerdir. 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre koşu gibi yüksek efor isteyen egzersizler insanın ömrünü yaklaşık 4 yıl arttırmakta. Düzenli yapılan egzersizlerin kalben, zihnen ve bedenen bir çok pozitif etkisi de bilinmektedir.

Sizi çok zorlamayacak egzersizler, örnek olarak yarım saatlik yürüyüş, kalp krizi riskini azaltır.

Sigara içmeyin

Sağlığınız için atacağınız en büyük adım sigara içmeyi bırakmanız olacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre 35 yaşından önce sigarayı bırakan bayanlar, tahminen 6 – 8 yıl daha fazla yaşıyorlar.

İnsan vücuduna zararları saymakla bitmeyecek olan bu kötü alışkanlığınızdan vazgeçmek için hiç bir zaman çok geç değil. Vücut, sigara içtiğiniz dönemdeki tahribatını, sigarayı bıraktığınızda onarabilmektedir.

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 34, 5

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here