Çoğumuz günümüzün yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiririz. Dolayısıyla, hangi pozisyonda uyuduğumuz sağlığımızı direkt olarak etkiler. Hangi pozisyonda uyumak bizim için daha iyi? Sağlığımız için en iyi uyuma şekli hangisi?

Yüzüstü

yüzüstü uyumak

Yapılan araştırmalara göre en sağlıksız uyuma şekli yüzüstü pozisyonudur. Yüzüstü yattığınızda, omurganızın doğal pozisyonu bozulduğundan, sabah ve gün içinde sırt ağrıları çekebilirsiniz. Estetik açıdan değerlendirirsek, yüzüstü uyumak memelerin doğal şeklini de bozarak, sarkmaya sebep olur. Ayrıca tüm gece boyunca yüzünüz ile yastığa baskı yaptığınızdan, uzun vadede yüzünüzde kırışıklıklar da oluşabilir.

Yüzüstü uyumak ile ilgili söyleyebileceğimiz tek olumlu şey ise, diğer uyuma pozisyonlarına göre daha az horlamaya sebep olur.


Yan yatarak

yan-yatarak

Genel itibariyle sağlıklı bir uyuma pozisyonu diyebiliriz. Omurganızın doğal şekli bozulmaz, böylece sırt ve boyun ağrıları yaşamazsınız. Özellikle hamile bayanlar için bu uyuma pozisyonu  tavsiye edilir, özellikle sol yanınıza doğru yattığınızda karnınıza kan akışı rahat bir şekilde gerçekleşir. Ancak bir önceki madde de saydığımız estetik unsurlar bu uyuma pozisyonu için de geçerli.


Cenin pozisyonu

cenin-pozisyonu

Dizleriniz bükük bir şekilde uyumak eklemlerinizin sağlığı için iyi değildir. Cenin pozisyonu, uyku esnasında derin nefes alabilmenizi engeller, ayrıca sırt ve omurga sağlığı içinde sakıncalıdır. Vücudunuzda sarkmalara ve kırışıklara sebep olur. Uyurken horlayanlar ise, bu pozisyona göreli olarak daha sessiz bir gece geçirirler.


Sırtüstü

sırtüstü uyumak

Birçok insan için sırtüstü uyumak en ideal uyku pozisyonudur. Bu uyuma şekli kafanızın, boynunuzun ve omurganızın doğal pozisyonunda kalmasını sağlar, olası eklem ve kas ağrılarını önler. Diğer uyuma pozisyonlarının aksine vücutta sarkmalara sebep olmaz, ayrıca yüzünüz yastıkla temas etmediğinden, uyku esnasında yüzünüzde kırışıklıklar oluşmaz. Sırtüstü uyumanın belki de tek olumsuz tarafı horlama ihtimalinizi arttırır.

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3, 4, 5