Bilmeyen yoktur, İngilizce’de Türkiye’nin karşılığı, aynı zamanda hindi anlamına gelen ‘Turkey’ kelimesidir. Kocaman imparatorlukların ecdadını, elin ecnebisi hindi diye biliyor. Yıllardır bunun ezikliğini yaşıyoruz. Uğrunda “not Turkey, but Türkiye” kampanyaları başlatıldıysa da, istenen sonuçlar elde edilemedi.

Peki Türkiye’ye neden hindi diyorlar? “The Horologicon” isimli kitabın yazarı Mark Forsyth’un, Türkiye ile bir kuşun isimlerinin neden aynı olduğu ile ilgili açıklamasını aşağıda okuyabilirsiniz.

İngiliz mutfağı

“Bir zamanlar, İngilizlerin yemek kültürleri ziyadesiyle basit ve sıradandı. Patatesleri, domatesleri ve hatta hindileri bile yoktu. Sonra insanlar ilginç, egzotik bir kuş ithal etmeye başladılar. Bu kuşun bilimsel adı Numida meleagris’di, halk arasında bilinen adıyla beçtavuğu. Bu kuşun anavatanı Madagaskar’dan, Güney Doğu Afrika’ya kadar olan bölgedir, ancak İngilizler bu durumdan bir haberdi. Onların tek bildiği, bu kuşun etinin lezzetli olduğu, ve Avrupa’ya bu kuşların Türk tacirler tarafından satıldığıydı. Dediğim gibi satışı yapanlar Türklerdi, zamanla bu kuş “turkey” diye anılmaya başlandı.

Beçtavuğu
Beçtavuğu

Ancak bahsi geçen “turkey”, şükran gününde servis edilen kuş ile aynı değil. Bizim bildiğimiz ismi ile hindi, aslında Amerikan kökenli bir kuş. İspanyollar Amerika kıtasını keşfettiklerinde, Yeni Dünya’da, bilimsel adı Meleagris gallopavo olan bir kuşun varlığından haberdar oldular. Maalesef ki, İspanyolların bilim ile araları çok yoktu, önemli olan yedikleri kuşun tadıydı. Bu yeni kuşun tadı, Avrupa’da tükettikleri “turkey”e çok benziyordu, hatta daha lezzetliydi.

Şükran günü hindi

Yıllar içinde Amerika’nın lezzetli yerel kuşunu Avrupa’ya ihraç etmeye başladılar, kısa süre sonra hindi, İngiliz sofralarındaki yerini de aldı, tabi ki yine “turkey” ismiyle. Dil böyle bir şeydir.

Türkiye hindi demek mi

İşte bu sebepten sofraları süsleyen bir kuş ile bir ülkenin isimleri aynı. Diğer diller aynı hatayı yapmadılar, çünkü farklı hatalar yapmakla meşguldüler. Fransızca’da hindiye “dinde” derler, anlamı Hindistan’dan gelendir, çünkü Fransızlar hindi’nin Hindistan’dan geldiğini düşünürlerdi. Keza, trajik bir şekilde, Türkler de hindinin Hindistan’dan geldiğini düşünmüş, ve kuşa bu manaya gelen bir isim vermişlerdir.”

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3, 4, 5

PAYLAŞ