Ülkemize ziyarete gelen her turist Ayasofya’yı görmek, Kapadokya’da balona binmek, Pamukkale’de fotoğraf çektirmek ve Efes Antik Kentini ziyaret etmek ister. Bunların yanı sıra, hemen hemen hepsinin yapılacaklar listesinde Türk Hamamını deneyimlemek de vardır. Türk Hamamı ile ilgili bir çok korkunç hikaye dinlemiş olsalar da, bu hikayelerde anlatılanların bir kısmı batılı gezginler için tabu olarak görünse de, yine de Türkiye’ye gelmişken hamamın atmosferini görmek, bu ritüeli deneyimlemek isterler.

Becki

becki

Türk Hamamında, birazdan neler yaşayacağınızı kaygı ve gerginlik içerisinde beklersiniz.

Sıra size geldiğinde mermer tablaya biraz su döker ve yüz üstü yatarsınız. Bu aşamada sizi rahat hissettirecek konforlu koltuklar, huzurlu bir müzik, dinlendirici ışıklar yoktur. İçine girip rahatlayabileceğiniz, masaj yapan jakuziler de mevcut değil. Türkiye’de şaplak yemeye para veriyorsunuz, ve bunun adı gelenek.

Koridorda, sallanan memeleri ve kocaman göbeği ile irice bir kadın beliriyor. İlk gelen kadın Shrek’ten tanıdığımız Prenses Fiona’nın beyaz tenlisi, sonraki bir büyük anne, ve en son gelen kadın ise, asla tartışmayı göze almayacağım tiplerden. Eleme aşamasından sonra beni büyük anne sahipleniyor.

Bu noktada başınıza neler gelebileceğinden gerçekten emin olamıyorsunuz. Kaderiniz, işi size şaplak atarak püre kıvamına gelmenizi sağlayan, yarı çıplak, orta yaşlı bir Türk kadınının ellerinde.

Justin

justin

Keyifli bir şekilde soyunma odasına gidiyordum. Bazı sesler kulağıma gelmeye başladı, yetişkin adamların acılı bir şekilde merhamet dilemesi gibiydi. Bir Romalının, geneleve gitmek isterken, yanlışlıkla aslanın kafesine girmesi gibi bir his. O an, acı bir şekilde farkına vardım ki, bu deneyim, beklediğim gibi keyif veren bir deneyim olmayacaktı. Kalbim suya atılan bir taş misali battı, korku, endişe ve pişmanlık içindeydim.

Yine de kaderime razı oldum ve soyunma odasında girdim. Kağıt inceliğindeki çamaşır ve parmak arası terliklerden oluşan hamam üniformamı giydim. Artık hamam deneyimine hazırdım.

Megan

megan

Kadınlar kısmına gitmek için hamamın dışından dolaşmak gerekiyor, 60’lı yaşlarında kısa boylu bir adam, kadınlar kısmına kadar bana eşlik ediyor. Evli olup olmadığı soran ilk Türk erkeği değil, bende sol elimi onun suratına doğru tutuyorum. Türkiye seyahatimde bu hareketi bir çok sefer yapmak durumunda kaldım.

Zile basıp ve beni üst kata yönlendiriyor. Yukarıda, beni aynı yaşlarda bir kadın karşılıyor. Söz ile iletişim kuramıyoruz, eliyle, yarısına kadar boyanmış, cam duvarlı soyunma odasına doğru gitmemi işaret ediyor. Havlu ve tahta terliklerim odada. Sonra kadının sesini duyuyorum, ‘hepsini çıkar’, muhtemelen kadının bildiği tek İngilizce söz öbeğiydi.

‘Mahremiyet’, bu soyunma odasında bırakmanız gereken bir şey. Yaklaşık bir saat kadar sonra döndüğümde, ben kendiminkini kaybetmiştim.

Tahta terliklerimle topallayarak buharlı hamamın soğuk odasına girdim. Beni yönlendiren bayan, etrafıma sıkıca doladığım ve koltuk altıma sıkıştırdığım havluyu çekiverdi. Ve çıplaktım, soyunma kabininin anahtarı dışında üzerimde hiçbir şey yoktu.

Jeremy

jeremy

Saunaya girdiğimde nefesim kesilir gibi oldu. İçerisi muhtemelen 150 derece falandı. Oturdum ve rahatlamaya çalıştım, gözeneklerim açıldı ve terlemeye başladım. Sadece 3 dakika dayanabildim, saunada yok olmadan evvel kendimi hızlıca dışarı attım.  Daha önce yaşlı adamları yıkanırken gördüğüm ana odaya geldim, yaşlı adamlar yıkandıkları yerden kalmış ve ortada bulunan büyük mermer üzerine yatmışlar, yarı çıplak, kıllı Türk erkekleri tarafından kuvvetli bir şekilde ovuluyorlardı.

‘Benim bu lanet olası yerde ne işim var?’ burada diye sordum kendime. O esnada masör yanıma yaklaştı ve yüzüstü yatmamı söyledi, henüz tam olarak yerleşememişken sert bir şekilde masaj yapmaya başlamıştı bile.

Sherry

sherry

Kadının güçlü kuvvetli olduğu belliydi, bana gülümsedi ve eliyle işaret ederek mermere yüzüstü yatmamı istedi. Kese yapmaya başladı, aylardır üzerimde taşıdığım ölü deriyi üzerimden kazıyıp atıyordu. Akabinde köpüklü kısım başladı, bu köpükler yeni deri tabakamı temizliyordu. Kadın popoma bir şaplak attı, dönmemi söyledi, muhtemelen bu bildiği tek İngilizce kelimeydi. Sırıtarak döndüm, o da bana gülümsüyordu. Üzerime su döküyordu, sular geldikçe köpükler kayboluyor ve yeni ben ortaya çıkıyordum.

Nikki

Nikki

Üzerimi çıkardıktan sonra bir bayan beni içeriye yönlendirdi. Orada üzerime ılık su döktü. Sonra dudak uçuklatıcı güzellikteki mermer odaya geçtik. Ortada yüksekçe mermer bir platform vardı, orada terlemem ve derimin yumuşaması için 15-20 dakika kadar yattım. Sırada esas banyo süreci var. Düşünün ki bir bebeksiniz ve biri sizi yıkıyor, basit olarak yaşayacağınız deneyim bu. İlk olarak tüm vücudum keselenerek ölü deri tabakamdan kurtuluyorum. Ardından başımdan ayağıma kadar köpük ile yıkanıyorum. Su ile durulandıktan sonra geleneksel Türk havluları ile kurulanıyorum.

Türk Hamamı deneyimim genel itibariyle hoşuma gitti, her günüme bu şekilde başlayabilmeyi dilerdim.

Edward

Bulunduğumuz odanın ortasında büyük ve sıcak bir mermer tabla yer alıyordu. Önce onun üzerine uzanmamız söylendi, fakat daha biraz ter atmamız için sonra saunaya yönlendirildik. Vücudumuzun su dengesini koruyabilmek için birer su aldık. Saunada yeteri kadar terledikten sonra ana odaya gidip mermerin üzerine yattım. Bir süre sonra bir adam geldi ve beni keseledi, yıkadı ve masaj yaptı.

Olası hamam tecrübem ile ilgili endişelerim vardı. Bazen acılı ve travmatik olabildiğini duymuştum. Tahriş edecek kadar sert bir şekilde keselenen veya üzerlerine kaynar su dökülenlerin hikayeleri gibi. Masaj sırasında yaralanan, veya cinsel istismara uğrayan kişilerin hikayeleri de var tabi. Kendi adıma konuşmam gerekirse, ben yaşadığım hamam deneyimimden keyif aldım.

Fotoğraf kaynakları: 1

PAYLAŞ