Günümüzde yaşadığımız mobil, kablosuz ve dijital teknolojiler, bize ne sunarsa sunsun, çok fazla şaşıracağımızı zannetmiyorum. Aslına bakarsanız, yıllar önce Jetgiller’i izlediğimiz o günlerden beri uçan arabaların seri üretime geçmesine bekliyoruz. Bize yeni teknoloji diye sunulan birçok şeyi daha önce bir yerlerde görmüş gibi hissederiz. Aşağıda, günlük hayatımızın bir parçası olan teknolojik aletlerin, onlarca yıl önce nasıl tasarlandıklarına veya üretildiklerine beraberce tekrar şahit olalım.

1. Henüz GPS yokken, 20’li yılların yön bulucusu vardı

gps teknolojisi

20’li yıllara geri dönebilirseniz, kendinize bir adet Plus Fours Routefinder alabilirsiniz. Otomatik olmaktan uzak olan bu navigasyon cihazında rulo halindeki kağıt haritaları, cihazdaki iki ahşap silindir yardımıyla döndürmeniz gerekmekteydi.

araç içi gps

10 yıl sonra, 1930’larda ise Tom Tom’un atası olan Iter Avto ile tanıştık, ilk otomobil navigasyon cihazı. Ekranda görünen harita, aracın hızına göre ilerlemekte. Aracın hız göstegesiyle entegre çalışan ekran, otomatik olarak harita rulosunun da dönmesini sağlıyor. Eğer şoför bir dönüş yaparsa, kenara çekip döndüğü yolun haritasını bulup ekrana takması gerekmekteydi.

Navigasyon cihazlarınızdaki rotanızı söyleyen seksi kadın sesi için birkaç on yıl daha beklemek durumundasınız.

2. Cep telefonunun icat edilmesinden önce Facetime ve Skype

görüntülü telefon

Geleceğin telefonlarında görüntülü konuşma imkanı olacak. Bu fotoğraf 1956 yılında basılan bir dergiden. Öngörü denen şey, tam olarak bu olsa gerek.

eski skype

Üstteki fotoğrafta ise Skype’ın selefini görebilirsiniz.

3. Victoria dönemi denizaltıları

denizaltı

Jules Verne, Denizler Altında 20.000 Fersah’ta, Nautilus’tan bahsettiğinde, denizaltı üretimine hali hazırda başlanmıştı. Dönemin küresel mühendislik gelişmeleri ile ilgili güncel bilgilere sahip olan Verne, kitabında bu yeni teknolojiye yer vererek, okuyucularının teknolojik bilgilerini güncel tutmuştur.

victoria denizaltı

Üstteki fotoğrafta gördüğünüz denizaltı, 19 yüzyılın ortalarında Amerikalı mucit Ross Winans tarafından tasarlanmıştır. Denizaltılar, otoriteler tarafından bilinen denizcilik teknolojisinde yeni bir çağın başlangıcı olarak görülmekteydi.

4. Kindle ve eBooklardan önce de taşınabilir kitaplar mevcuttu

kitap okumak

Fiske okuma makinesi, bildiğimiz ciltli kitaplarının modasının çoktan geçtiğinin habercisiydi. Artık çantalarımızda ağır kitapları taşımak zorunda kalmayacaktık. Bu fikir size tanıdık geliyor mu?

Fotoğrafta gördüğünüz büyüteç, ufak puntolarla basılmış sayfayı büyüterek okumanızı sağlıyordu.

seyyar kitaplık

Henüz eBook indirebileceğimiz İnternet siteleri yokken, 1876 yılında, aslen deniz feneri çalışanları için tasarlanan fotoğraftaki taşınabilir kütüphaneler kitap kurtlarının beğenisine sunulmuştu.

5. Günahkarlar için ATM

eski atm

ATM teknolojisinin ilk zamanlarında para çekerken görünseydiniz, çok yanlış anlaşılabilirdiniz. 1939 yılında, Luther George Simjian tarafından hizmete sunulan ilk ATM’ler, halktan hak ettikleri ilgiyi görmedi. Hizmete girdikten altı ay sonra Simjian bile ATM’ler için şöyle demişti:”Gördüğüm kadarıyla ATM’leri kullanan kişiler, yalnızca veznedar ile muhatap olmak istemeyen bazı hayat kadınları ve kumarbazlar.”

*Üstteki fotoğrafta para çeken tatlı, genç kadını ayrı tutuyorum.

barclay atm

6. Erken dönem Nintendo Wii

nintendo wii atası

Popular Science dergisinin kapağını süsleyen bu cihaz, size de Nintendo Wii’yi hatırlatmıyor mu?

7. Google Earth öncesi

güvercinler ile çekim

1908 yılında Dr. Julius Neubronner, zamanlama mekanizmasına sahip minyatür güvercin fotoğraf makinelerinin patentini aldı. Takip eden yıllarda yeni icadıyla fuarlarda boy gösteren Neubronner’in ünü gün geçtikçe arttı. Güvercinlerin çektikleri fotoğraflar anında kartpostal haline getirilip izleyiciler tarafınfan satın alınabiliyordu.

google earth görüntü

Bu görüntüler tam olarak bir uydu görüntüsü değil, farkındayız. Google Earth yokken, birçok insan için bu fotoğraflar, yaşadıkları sokakları gökyüzünden görebilmelerinin tek yoluydu.

Birinci Dünya Savaşı ile birlikte güvercinler artık askeri amaçlar için yetiştirilip eğitilmeye başlanmıştı. Konu ile ilgili yazımız için lütfen tıklayınız.

8. Araç içi pikap

oto teyp

Üstteki fotoğraf, aracında müzik dinlemek üzere olan bir Muhammed Ali içermekte. Araç teyplerimize, akıllı telefonlarımızla kablosuz olarak bağlanamıyorken, araç içi müzik zevkimizi canlı tutan bu pikaplar vardı. Ön konsolun alt kısmında bulunan cihaz, bir düğme yardımıyla açılıyordu. Gözünüze ne kadar nostaljik görünürse görünsün, bu cihazlar özlerinde birer pikaptı, yolculuk sırasındaki tüm titreşimler müzik zevkinizin kesintiye uğramasına sebep olmaktaydı.

plak çalar

9. 60’lı yılların düz ekran televizyonu

düz ekran televizyon

Nedense, tüplü, kocaman televizyonumuzu daha dün evden atmış gibi hissediyorum. Mucit Willliam Ross Aiken’in 1966 yılında verdiği bir röportajda, 60’lı yıllarda düz ekran televizyon izleyememizin sebebini şöyle açıklamış.

“Lisansı almak konusunda neredeyse anlaşmıştık. Yönetim kurulundan son bir onay almamız gerekiyordu, içlerinden birisi “Ya yanlış bir teknolojiye yatırım yapıyorsak, harcayacağımız milyonlarca doları yatırımcılarımıza nasıl açıklayacağız?” diye sordu. Bir süre sessizlik yaşandı. Ve sonra bu lisansın alınmayacağı kararı çıktı.”

ilk televizyon

Sadece bilgi olması açısından, ilk televizyon üstteki gibi görünmekteydi. (1927)

google glass öncesi

1963 yılında üretilen bu gözlük televizyonlara ne demeli? Google Glass kadar aptal görünmüyorlar mı?

10. Eski zaman bloggerları

ilk bloggerlar

Bahsi geçen sürrealist teknoloji kendine faks makinesi ile severek takip ettiğiniz blog arasında yer bulmakta, gazete basan radyolar. 30’lu yılların başında radyo, gazetelerin en büyük düşmanıydı. O zamanın yeni teknolojisi radyo, çok başarılı bir şekilde pazarlanıyordu. Üstelik gazetelerin aksine, güncel haberleri anında dinleyicisi ile buluşturabiliyordu.

Yazılı basın, radyo endüstrisi karşısında kan keybetmekteydi. Onlar da genel kabul görmüş bir kuralı uyguladılar, ‘Eğer onları yenemiyorsan, onlara katıl.’, ve ortaya radio facsimile adı verilen bu garip cihazlar çıktı. Yeni teknoloji radyolar hiçbir zaman beklenen yoğunlukta talep görmedi. Reklam afişleri ne kadar tahrik edici olsa da, yüksek fiyatları onları, Büyük Buhran zamanında lüks bir tüketim malzemesi haline getiriyordu. Gazeteler ise, ciklet parasına her sabah kapının önüne kadar gelmekteydi.

gazete radyo

**Siz çılgın mucitler, icat yapmaya devam edin…

uçan arabalar