Sultanahmet’in altında, gözlerden uzak ayrı bir dünya olduğunu duymayan yoktur. Şehrin dört bir yanını sarmış tarihi tünel şebekeleri ile ilgili bir çok efsane anlatılır. Bu duyduklarımızı gerçek anlamda hissedebildiğimiz yerlerin başında Yerebatan Sarnıcı gelir. Tavşan deliğinden düşmüş Alice gibi, kendimizi hiç de alışık olmadığımız, büyülü bir dünyanın içerisinde buluveririz. İp gibi sıralanmış sütunlar, bu mükemmel mimari sadece su depolamak için mi yapılmıştı? Ya köşedeki Medusa başlarına ne demeli?

yerebatan-sarnici

Yerebatan Sarnıcı, yeraltı İstanbul’unun ziyarete açık olan ender yerlerinden biri. Yarımada’da daha birçok sarnıç mevcut, ancak bu gizemli dünya sarnıçlar ile sınırlı değil. Hipodrom kalıntıları, Ayasofya’nın altındaki tüneller, saraylar ve diğer bina kompleksleri, bugün tarihi yarımada diye bildiğimiz bölgenin temelini oluştururlar.

İstanbul’da çok lezzetli kebap yiyebileceğiniz onlarca kebapçı, oturup bir şeyler içebileceğiniz yüzlerce kafe var. Ancak bunların kaçında yemeğiniz bittiğinde veya kahvenizi içtiğinizde alt katta bulunan Bizans Sarayını ziyarete gidebiliyorsunuz?

albura-kathisma

Albura Kathisma, Sultanahmet’te Cankurtaran Mahallesinde yer alıyor, Palatium Cafe ise onun hemen arka tarafında, Four Seasons Hotel’in karşısında bulunuyor. Albura Kathisma ve Palatium Cafe’nin ortak özellikleri ise, Büyük Bizans Saray kompleksinin bir parçası olan Magnaura’nın üzerinde yer alıyor olmaları. Gerek lokantadan, gerekse kafeden Magnaura’yı ziyaret edebiliyorsunuz. Dar basamaklardan aşağıya indiğinizde kendinizi tuğlalardan örülmüş, masalsı bir yapının içerisinde buluyorsunuz.

palatium-cafe

Şu an ziyarete açık olan kısım, ziyaret edilebilecek toplam alanın ne kadarı, kimse bilmiyor. Alanda devlet destekli veya sponsorlar tarafından finanse edilen kazı çalışmaları da yapılmıyor. Öyle ki burası, biletinizi alıp gezebileceğiniz bir müze de değil. Albura Kathisma’da yemeğinizi yedikten, veya Palatium Cafe’de kahvenizi içtikten sonra, oradaki görevlilerden izin isteyerek, ziyaret edebileceğiniz bir yer.

Hala imkanınız varken, bu eşsiz deneyimi bir an evvel yaşayın.

magnaura-sarayi-1magnaura-sarayi-3

magnaura-sarayi-2

 

 

 

 

 

 

 

magnaura-sarayi-4

Yasin Bey’in videoya kaydettiği Saray turunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Fotoğraf kaynakları:12, 3, 4, 5, 6, 7, 8

PAYLAŞ