Stresliyken iletişime geçilecek en iyi insan olmadığımı kabul etmek zorundayım. Huysuz, tedirgin ve çabuk sinirlenen bir insan oluyorum. Strese karşı verdiğim tepkinin farkındayım ve bu kontrolüm dışında oluyor.

Fakat açık konuşmak gerekirse, zamanla stres seviyemin azaldığını görebiliyorum ve günlük işlerde daha az stresli oluyorum. Ve bunu yaptığımda çok mutlu oluyorum. Kafamın içinde bana hem fiziksel hem de zihinsel olarak zarar verecek stresli düşünceleri belirlemeye çalışıyorum.

İşte bana stres verici durum olarak gelen (belki size de) 6 stresli düşüncenin listesi ve sakin ve sağlıklı kalabilmek için bunlarla nasıl başa çıktığım.

1. Yine geç kalacağım!

Hepimiz bu durumu yaşamıyor muyuz? İşe gidiyorsunuz ve bazı nedenlerden dolayı geç kaldınız. Kapıdan geçer geçmez patronunuzun sizi taşa tutacağını biliyorsunuz. Bu durum işe giderken izi strese sokan çok yaygın bir düşünce. Peki bunla nasıl başa çıkarız? Otobüse daha erken binmeye başladım bu sayede geç kalma konusunda patronumla bir daha yüzleşmek zorunda kalmayacaktım. Evden daha çıkmanıza rağmen beklenmedik problemlerle karşılaşırsınız stres yapmayın. İşlerin kontrolden çıkmasına neyin neden olduğunu belirleyin ve bunu patronunuza ve kendinize sakince açıklayın.

2. Neden öyle yapmak yerine böyle yaptım ?

Her zaman bir şeyleri daha farklı yapmamanın pişmanlığını duyarsınız. Biliyorum ben de öyle yapıyorum. Şu an farklı bir şekilde yapmış olmayı istediğim 50 şeyin listesini yapabilirim. Fakat geçmişin geçmişte kalması gibi rahatlatıcı bir düşüncem var. Eğer yaptığınız bir şeyden dolayı stresli ve gerginseniz ve keşke başka türlü yapsaydım diye pişmansanız kendinize o olayın geçmişte kaldığını söyleyerek rahatlatın. Olan oldu ve yapabileceğiniz tek şey önünüze bakmaktır.

3. Ev dağınık olduğunda bundan nefret ediyorum.

Bu makaleyi yazarken dairem savaşta bombalanmış bir yere benziyor. Şu an yaşadığım stresi tahmin edebiliyor musunuz? Öyleyse bunu nasıl çözebilirim? Bu sorunun cevabı basit. En azından zihninizi bundan rahatlatana kadar temizleyin. Aslında işimi bitirir bitirmez derhal bunu yapacağımı düşünüyorum!

4. Cüzdanım, anahtarım, saatim nerede?

Dışarı çıkarken kaç kere en az bunlardan birini unuttunuz? Saymayı unuttum. Fakat aslında bunları ararken stresi yaşıyorsunuz. Anahtarınızı bulamıyorsunuz ve bir yerlerde düşürdüm diye stresli düşüncelere dalıyorsunuz, kim bilir? Bu umutsuz zamanlarda derin bir nefes alın ve kaynağını bulmaya çalışın. Kaybettiğiniz şeyle en son nerede ne yaptığınızı düşünün ve sırayı takip edin. Bunları önlemek için bir sistem bulun. Örneğin, ben eve her geldiğimde anahtarlarımı anahtarlığa, üstüne de cüzdanımı koyarım. Bu probleme basit bir çözüm olacaktır eminim.

5. Bunun yerine başka bir şey almalıydım biliyorum.

Bu durum 2’deki durumla yakından ilişkilidir. Çünkü bu da değiştirmek istediğiniz seçimle ilişkilidir. Size uygun olmayan bir şey almışsanız geri vermeyi ya da satmayı deneyin ve onun yerine istediğinizi alın.

6. Önemli değil, iyi değilim.

Şu anda stresinde etrafında olduğumu biliyorum. Bu hiç olmadığından daha stres verici bir durum. Bu düşünce zihninizin olumsuz tarafından çıkmıştır ve buna önem vermeyin. Kendinizi ne kadar güzel olduğunuz ve arkadaşlığınızdan insanların nasıl keyif aldığı gibi pozitif düşüncelerle rahatlatın. Ben bu olumsuzlukların kenarından geçtim ve hiç de güzel bir şey değil.

Fotoğraf kaynakları: 1

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here