5 Numaralı Şanslı Ejderha(Daigo Fukuryū Maru) Japon ton balığı av teknesiydi. 1954 yılının Ocak ayında 22 yaşındaki genç kaptanı Hisakichi Tsutsui ve 22 mürettebatı Yaizu limanından Pasifik Okyanusu’na açılmışlardı. 9 Şubat günü kaptan bir karar verir, o güne kadar yakalanan balık miktarı beklenenin çok altındaydı, güneyde bulunan Marshall Adaları dolaylarının daha zengin bir balık nüfusuna sahip olacağını umarak rotayı güneye çevirir. O gün gemideki hiç kimse Amerika Birleşik Devletleri’nin Marshall Adaları yakınındaki Bikini Mercanadası’nda nükleer testler gerçekleştirdiğinin bilincinde değildi.

Nisan ayının sonuna gelindiğinde gemideki yakıt ve yemek rezervi azalmıştı, 1 Mart balıkçı gemisi için eve dönmeden önceki son av günüydü.
Şanslı Ejderha

1 Mart günü, sabah 6:45’te, henüz hava aydınlanmamışken parlak sarı bir ışık gök yüzünü kapladı. 20 yaşındaki tayfa Matakichi Oishi bu anı ‘alevli bir gün batımı’ olarak tanımlamıştı. Oishi’nin gördüğü bu alev, ABD’nin Castle Bravo adını verdiği nükleer bomba denemesiydi. O güne kadar gerçekleştirilen en yıkıcı patlamaydı, 9 yıl önce Hiroşima atılan atom bombasından 1.000 kat daha güçlüydü.

Gemi patlamanın şok dalgasından etkilenmemişti. Ancak bir kaç saat sonra gök yüzünden beyaz toz zerrecikleri yağmaya başladı. Mürettebat yağan partiküllerin tehlikesinden haberdar olmaksızın 6 saat boyunca denizdeki ağı toplayıp sonrasında eve doğru yola koyuldu. Aynı günün akşamı mürettebatın derilerinde yanıklar oluşmaya başladı, durumları iki haftalık dönüş yolu boyunca daha da kötüleşti.

Şanslı Ejderha müzeGemi, 14 Mart günü Yaizu Limanı’na ulaştı. Geiger sayacı ile 30 metre mesafeden geminin radyasyonunun limitin üzerinde olduğunu ölçülüp, polise haber verilmişti. 5 Numaralı Şanslı Ejderha polis nezaretinde izole bir bölgeye demir attı, 23 kişilik gemi mürettebatı ise şehrim dışında bulunan bir hastanede karantinaya alındı.

Birleşik Devletler Atom Enerji Kurumu Başkanı 5 Numaralı Şanslı Ejderha’nın Bikini Mercanadası’na casusluk amacıyla gönderildiğini iddia ediyordu. Daha sonra olay ile ilgili olarak Japonya’ya 2 milyon $ tazminat ödeyecekler, bu paranın da % 10’u gemi mürettebatı arasında paylaştırılacaktır.

2004 yılında, patlamanın 50. yıl dönümünde mürettebatın neredeyse yarısı hayattaydı.

Günümüzde, 5 Numaralı Şanslı Ejderha, Tokyo Metropolitan Daigo Fukuryu Maru Sergi salonunda sergilenmektedir.

Nazım Hikmet, 1956 yılında, yaşanan bu üzücü olay ile ilgili Japon Balıkçısı şiirini yazmıştır.

Denizde bir bulutun öldürdüğü
Japon balıkçısı genç bir adamdı.
Dostlarından dinledim bu türküyü
Pasifik’te sapsarı bir akşamdı.

Balık tuttuk yiyen ölür.
Elimize değen ölür.
Bu gemi bir kara tabut,
lumbarından giren ölür.

Balık tuttuk yiyen ölür,
birden değil, ağır ağır,

etleri çürür, dağılır.
Balık tuttuk yiyen ölür.

Elimize değen ölür.
Tuzla, güneşle yıkanan
bu vefalı, bu çalışkan
elimize değen ölür.
Birden değil, ağır ağır,
etleri çürür, dağılır.
Elimize değen ölür…

Badem gözlüm, beni unut.
Bu gemi bir kara tabut,
lumbarından giren ölür.
Üstümüzden geçti bulut.

Badem gözlüm beni unut.
Boynuma sarılma, gülüm,
benden sana geçer ölüm.
Badem gözlüm beni unut.

Bu gemi bir kara tabut.
Badem gözlüm beni unut.
Çürük yumurtadan çürük,
benden yapacağın çocuk.

Bu gemi bir kara tabut.
Bu deniz bir ölü deniz.
İnsanlar ey, nerdesiniz?
Nerdesiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here