Birinci Dünya Savaşında savaş uçakları genellikle çift mürettebata sahipti, bir pilot ve bir gözlemci. Pilotun görevi uçağı uçurmak ve ön taraftaki makinali tüfeği kullanmaktı. Gözlemci ise arka kısımdaki makineli tüfeği kontrol edip, uçağın çevresinden gelebilecek tehlikelere göre gözlemcilik yapıyordu.

Bu küçük ekip görevleri haricinde de genellikle zamanlarını birlikte geçiriyorlardı, savaş meydanında aynı çadırları paylaşıp aynı yemekleri yerler, çoğu boş zamanlarını da birlikte geçirirlerdi. Bu yakınlık aslında çok enteresan durumlara da yol açmıştı.

Hubert Griffith, R.A.F. Occasions (1941) adı kitabında aşağıdaki ilginç olaya yer vermiştir:

raf occasionsO zamanlar çok daha ilkel olan çift yönlü kontrollere sahip olan R.E.8 uçaklarında, bazı pilotlar gözlemcilerine acil durumlar ya da diğer durumlar için uçmayı öğretirlerdi. Bu sayede pilot uçamayacak duruma geldiği zaman ya da başka bir acil durumda gözlemci kontrolleri devralabiliyordu.

Bir gün sarsıntılı bir inişin ardından, uçağın pilotu olan Creaghan  gözlemcisinin çok kötü bir iniş yaptığını söyler. Aynı zamanlarda Vigers’da o gün çok kötü bir iniş yaptıklarını, pilotun uçağa zarar verdiğini söyler. Olayın aslı çok daha ilginçtir; uçak inerken iki askerde kontrolün diğerinde olduğunu zannetmektedir; ancak uçak kendi kendine bir kırımsız iniş gerçekleştirmiştir.

Fotoğraf kaynakları: 1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here