Derler ya, ‘ihtiyaçlar sınırsız, kaynaklar ise sınırlıdır.’ Sebebi, ister doğabilecek öngörülemeyen giderler için hazırlık olsun, ister hayalinizdeki evi, veya arabayı almak olsun bir birikime ihtiyacınız vardır. 

Ay sonunda hesap bakiyeniz eksiye düşüyor, hayatınızı istediğiniz kalitede yaşayamıyor olabilirsiniz. Mağazada beğendiğiniz bir kıyafeti, veya yeni çıkan cep telefonunu almak için kredi kartını kullanmak dışında başka bir çareniz de olmayabilir. Günlük hayatta o kadar fazla ihtiyacınız varken, aldığınız maaş ile para biriktirebilmek mümkün olmadığını mı düşünüyorsunuz? Birikim yapmak gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değildir, aşağıda yazan maddeleri gözden geçirip sizde ilk adımı atabilirsiniz.

Günün sonunda birikim yapabilmeniz gelirlerinizin giderlerinizin üzerinde olması ile mümkün olur. Bu yazımızda denklemin gider tarafını planlı bir şekilde azaltma yollarını inceleyeceğiz.

Planlı harcama yapın

Planlı harcama yapın

Kendinize bütçe hazırlayın. Yıllık, aylık, haftalık bütçeler. Kiranız, kredi ödemeniz ve faturalarınız sabit giderlerinizi oluşturacaktır, geriye kalan tüm giderler odaklanmanız gereken iyileştirebilir giderlerdir. 

Bugünden başlayarak günlük giderlerinizi not alın, bir ayın sonunda elinizde aylık gider tutarınız ve nerelere harcama yaptığınız ile ilgili bir veri tabanınız olacaktır. Aralık ayına geldiğinizde sonraki yıl için bütçenizi hazırlayın, ortalama aylık giderinizi biliyorsunuz, onun dışında ay özelinde yapmayı öngördüğünüz giderler var ise onları dikkate almalısınız (yaz tatili, doğum günleri gibi). Bütçe yaparken kendinize ‘giderlerinizi %5 azaltmak’ gibi hedefler koymalısınız. 

Günlük harcamalarını not almaya devam etmelisiniz. Ay sonu geldiğinde yaptığınız öngörü ile gerçekleşen giderlerinizi kıyaslayın, sapmaların sebeplerini analiz edin, iyileştirilebilir alanları görmeye çalışın, hatta bu konuda arkadaşlarınızdan destek isteyin.

Bütçe takibinizi Excel’de yapabilirsiniz, giderleriniz grafik ve özet tablo halindeyken yorumlayabilmeniz çok daha basit olacaktır. Gelir – gider takibi yapabileceğiniz bir çok uygulama ve web sitesi bulunuyor.

Harcama yöntemini gözden geçirin

Harcama yöntemini gözden geçirin

Kredi kartları bilinçli bir şekilde kullanıldığında bir çok avantaj sunar, ancak doğru şekilde kullanmayı bilmeyen kişilerin eline geçerse ölümcül bir silaha dönüşür. Siz de ay sonu geldiğinde kredi kartı borcunuzu nasıl ödeyeceğini kara kara düşünenlerdenseniz, hemen onu ya bir köşeye kaldırın, daha iyisi kapattırın. 

Geliriniz hesabınıza geçtikten sonra kendinize haftalık harcama tutarları belirleyin. Boş bir zarf alın, üzerinde yılın kaçıncı haftasında olduğunuzu ve yılı yazın, o hafta harcamayı öngördüğünüz parayı zarfın içerisine koyun. Mümkün olduğunca öngörünüzün dışına çıkmamaya çalışın. Hafta bittiğinde zarfınızda para kaldıysa zarfın üzerine kalan tutarı not alıp bir dosyaya kaldırın ve onu önemli bir ihtiyacınız çıkana kadar unutun.

Harcama yaparken bir kez daha düşünün

Harcama yaparken bir kez daha düşünün

Alışveriş esnasında alacağınız ani kararlar, gerçekten ihtiyacınız olmayan veya öteleyebileceğiniz giderlerin gerçekleşmesine sebep olur. 

Mağazada vitrinde gördüğünüz elbise üzerinize ne kadar yakışsa da hemen gidip onu almayın, eve gidip bir kez daha düşünün. Online satış sitelerinde aynı elbise daha uygun fiyatlı mı diye kontrol edin. Almaya karar verdiyseniz bile bir kaç ay sonra başlayacak indirim dönemini bekleyin. 

Yeni çıkan cep telefonunun stokları tükenmeden hemen almak istiyorsunuz. Acele etmeyin, gerçekten buna ihtiyacınız var mı? bir kez daha düşünün. İki yılda bir cep telefonu değiştiriyorsanız, kullanım alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Yeni bir modele ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bile eski telefonunuzla bir kaç ay daha idare ederek bu süreyi uzatabilirsiniz. Elektronik cihazların fiyatları piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra düşmeye başlar, almayı planladığınız telefonu daha uygun fiyata alabilirsiniz.

Günlük ihtiyaçlarınızı yerelleştirin

İhtiyaçlarını yerelleştirin

Mahallenizde haftada bir kurulan bir pazar mutlaka vardır, meyve ve sebze ihtiyacınızı oradan karşılayın. Diğer mutfak ve ev ihtiyaçlarınız için uluslararası pahalı markalar yerine, ülkenizde üretilen yerel markaları tercih edin. Her köşe başında bir Bim bulunmakta, o kadar insan yanılıyor olamaz.

Kampanyalar gözünüzü kör etmesin

sale

En sevdiğiniz markada 1 alana 1 hediye kampanyası başladığında koşa koşa alışveriş merkezine gitmemelisiniz. Kampanyalar bir çok zaman size aslında ihtiyacınız olmayan şeyleri almanıza sebep olup, gereksiz gider yapmanıza yol açar. İhtiyacınızı tekrar gözden geçirmeli, kampanyanın faydanıza mı yoksa zararınıza mı sebep olacağını analiz etmeniz faydanıza olacaktır.

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3, 4, 5, 6

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here