Tıpkı 20’li yaşlarınızın, beklenmeyen dönemeç ve değişiklikleri getirmesi gibi, 30’lu yaşlarınız da şaşırtıcı pek çok keşifle gelir. Aşağıdaki listede insanların otuzlu yaşlarında yaptığı hatalardan öğrendiği 13 dersi sizin için sıraladık.

Evlilik için acele etmek

evlilik

Bu yaşlarınızda yapılabilecek en büyük hatalardan biri, kendiniz hakkında her şeyi çözümleyemeden evliliğe kalkışmanız. Toplum bizi kararları hemen vermemize teşvik ettiği için evlendikten 10 yıl sonra kendinizi acılı bir çıkmazın içinde mutsuz bir şekilde bulabilirsiniz.

Yanlış bir partnere tutunmak

yanlış partner

Bir ilişkide mutlu olmadığınızı fark ettiğinizde, en büyük hatalardan biri kendinizi o ilişkiye devam etmeye zorlamaktır. Nedenine bakılmaksızın sağlıksız bir ilişkide ısrar etmek sonunda ciddi bir zaman kaybına sebep olacaktır. İlişkinize yıllarca emek verdiğinizi düşünseniz bile bitmesine izin vermek önemli bir erdemdir ki, bu erdem otuzlu yaşlarınızda yaşadığınız bazı yanlış ilişkilerden sonra oluşur.

Yanlış bir kariyere kalkışmak

yanlış kariyer

Kişiliğinize uymayan bir işte kariyer yapmak için kendinizi zorlamak sonunda sizi çok büyük bir sıkıntı içinde bırakabilir. Otuzlu yaşlarınıza geldiğinizde, yeni bir başlangıç isteseniz bile, mevcut işinizin güvencesi ve devam eden günlük işler sizi bu başlangıçtan alıkoyar. Sağlıksız bir ilişki gibi, yanlış kariyerden kurtulmak sizi gerçek bir mutluluğa ulaştırabilir

Ekonomiyi önemsememek

birikim

Kırklı ve ellili yaşlarında pek çok insan gençliklerinde seyahate daha fazla zaman ayırmayı isterlerken, aynı zamanda pek çok insan ekonomilerine özen göstermedikleri için pişmanlık duyarlar. Bir emeklilik planınız olmasa bile küçük bir birikim, zaman öngörülemez bir şekilde ilerlediğinde farkılık yaratabilir.

Sadece işe odaklanmak

işe odaklanmak

Otuzlu yaşlarını terk edenler için bir başka yaygın pişmanlık sağlıksız bir şekilde işe odaklanmak. Ekonomik istikrar sağlamak adına işe çok fazla odaklanmak kişisel ilişkilerimizin önüne geçer. İş hayatı ve ilişkileriniz arasındaki sağlıklı denge geriye kalan yaşamınızda istediğiniz olumlu şeyleri başarmak için açık bir şekilde gereklidir.

Sağlığınızı önemsememek

sağlığınızı önemsemek

Otuzlu yaşlarınızın sonuna doğru yaklaştığınızda enerjik ve kaygısız zamanlarınızı arkanızda bırakacaksınız. Partilere olan ihtiyacınız yaşlandıkça doğal olarak azalmaya başlarken, sağlığınızı artıracak yollarda çalışmayı da denemelisiniz.

Yeterince seyahat etmemek

seyahat etmemek

Otuzlu yaşlarınızdan kalan en büyük pişmanlıklardan biri de seyahate yeterince zaman ayıramamaktır. Ekonomik olarak dengelenmiş bir bütçeyle seyahat etmek bu 10 yılın çoğunu doğru bir şekilde geçirmişsiniz gibi hissetmenize sebep olur.

Ev sahibi olmak için acele etmek

ev sahibi olmak

Yanlış bir eşe, ya da kariyere tutunmak gibi hazır olmadan önce kendinizi bir ev sahibi olmaya zorlamak büyük bir hata olabilir. Ev almak için çekeceğiniz kredinin geri ödemeleri sebebiyle, yaklaşık 10 yıl boyunca istediğiniz hayatı yaşayamayacak olabilirsiniz.

Doğallığı geride bırakmak

doğallığı geride bırakmak

Otuzlu yaşlarında insan o kadar meşguldür ki, anı yakalamayı önemsemez bile. Fakat kırklı yaşlara geldiğinizde zamanın kısa olduğu ve sonradan hiç yapmamak yerine bugün yapmanızın en iyi seçenek olduğu ortaya çıkmaya başlar.

İlişkilerinizi ihmal etmek

ilişkileri ihmal etmek

İşinize olan bağlılığınız, hayatınızdaki önemli ilişkilerinizi de ihmal etmenize sebep olabilir. Kulağa biraz klişe gibi gelse bile, otuzlu yaşların sonlarına doğru, ilişkiler en değerli varlığımız haline gelmeye başlar. Size yakın olan insanlara vakit ayırmak hayatınızı dolu bir şekilde yaşamanız için en temel gerekliliktir.

Çok katı olmak

katı olmak

Bir diğer yaygın hata ise planlarında çok katı olmaktır. İstediğiniz hayatı yaşayamamış olabilirsiniz, ama kendinizi otuzlu yaşlarda mutsuz bir şekilde bulursanız, kariyerinizi, partnerinizi ya da yaşadığınız şehri değiştirmekte özgürsünüz. Eğer hayatınızda yolunuzda gitmeyen bir şeyler varsa, onu devam ettirmeye konusunda kendinize çok katı davranmamak gerekir.

Hataları önemsememek

hatalardan ders çıkarmak

Eğer otuzlu yaşlarınızda büyük hatalarınızdan ders çıkartmakta başarısız olduysanız, ve hala aynı hataları tekrarlayıp duruyorsanız, kırklı yaşlarınızda biraz zorluk çekmeye mahkumsunuz demektir.

Gençliğinizi boşa harcamak

gençliği boşa harcamak

Yukarıdaki maddelere paralel olarak gençliğinizin değerini bilmemek, bu yaşlarda yapılabilecek büyük hatalardan bir diğeridir. Ağrısız eklemlerin ve o bitmez tükenmek bilmez enerjinizin hayatınızın sonuna kadar sizinle kalacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sağlığınız ve enerjiniz varken, gerçekten istediğiniz şeylerin peşinden gidin.

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here