1942 yılında, Japonya’nın Singapur’u ele geçirmesiyle birlikte, 80.000 kişilik İngiliz birliği Japonların esiri olmuştu. Alistair Urquhart da bu esirlerden birisiydi. Üç buçuk yılını mahkum olarak geçirdi. Kısa vadede yaşayacağı olaylardan habersiz olduğu bu zamanlarda, birçok kez “Her şey daha ne kadar kötü olabilir?” diye düşünüyordu.

alistair-urquhartAlistair Urquhart, 19 yaşında İngiliz Ordusuna katılmıştı. Singapur’da bulunan Fort Canning’i Japonya saldırılarına karşı savunmaktaydılar. 1942 yılının Şubat ayında, Japonya Singapur Savaşını kazanarak, adayı ele geçirdi.

Singapur kaybedildikten sonra savaş esiri olan Alistair, Japonya tarafından yaptırılan Tayland-Burma demir yolu yapımında çalıştırılmak üzere seçildi. Günde yarım kap pilav ve bir kap su hakları bulunan esirler, ağır şartlar altında, sık yağmur ormanlarında yarı çıplak şekilde çalışmak zorundaydı, on binlercesi hayatını kaybetti. Kötü çalışma koşullarının dışında, sıtma, kolera ve ülser gibi hastalıklarda birçok askerin ölmesine sebep oldu.

burma-tayland-demir-yolu

Yoğun çalışma rutininin ardından Alistair, 1944 yılında tekrar Singapur’a döndü. Singapur Limanında bir kargo gemisine bindirilerek, 400 mahkum ile birlikte Japonyadaki çalışma kamplarına gönderileceklerdi. Gemide sadece ayakta durabilecekleri kadar yer mevcuttu, içerisi çok havasız ve sıcaktı. Kargo gemisi, onun esir askerleri taşıdığından habersiz bir Amerikan denizaltısı tarafından torpido atılarak batırıldı.

Patlamadan sağ çıkan Alistair, beş gün boyunca ufak bir salda aç ve susuz şekilde sağ kalmayı başardı. Aşırı su kaybından dolayı ölmeye yakın iken, bir Japon balina av gemisi tarafından fark edilerek kurtarıldı.

Japonya’ya ayak bastıktan sonra Nagasaki’nin 16 kilometre dışında bulunan kömür madenlerinde çalışmak üzere görevlendirildi. Alistair bir sabah, Nagazaki taraflarından güçlü bir gök gürültüsü sesi duydu. Talihsizlikler serisinin son halkası, Nagazaki’ye atom bombası atılmıştı.

nagasaki-atom-bombasi

Japonya’nın teslim olmasının ardından ülkesine dönen Alistair, 2010 yılında savaş boyunca yaşadıklarını anlattığı bir kitap yazdı.

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3, 4