Etmem gerektiği kadar teşekkür etmediğimin farkındayım, ve öyle zannediyorum ki bu konuda yalnız değilim. Halbuki daha mutlu bir yaşamın anahtarı, teşekkür etmeyi günlük hayatımızda daha sık kullanmaktır.

Kullanılması bu kadar makbul olup da, söylemekten kaçındığımız başka bir sözcük belki de yoktur. Bize söylenen sözler için verebileceğimiz uzun cevaplar yerine, basitçe teşekkür etmek birçok durumda daha yerinde olabilir. Aşağıda, 7 farklı durumda verdiğimiz yanıtları ve bu durumlarda yalnızca teşekkür edersek karşı tarafa verdiğimiz etkinin nasıl değişeceğini anlattık.

1. İltifat aldığınızda

Bir iltifat aldığımızda gereksiz yere alçak gönüllü davranarak, yapılan iltifatın değerini düşürürüz. Bu şekilde davranmak, dışarıya karşı kaba ve kendini beğenmiş görünmemek adına istem dışı bir tepkidir.

Esas problem, alçak gönüllü davranarak, size iltifatta bulunan kişinin yaptığı iltifatın akabinde, sizden beklediği pozitif geri dönüşü alamayarak, yaptığı iltifattan dolayı kendisini kötü hissetmesidir. Oysa ki, basitçe teşekkür etseniz, hem siz, hemde iltifatta bulunan kişi, o anın keyfini yaşayacaksınız.

Örnek: “Elbisen çok güzelmiş.”

“Bu eski şey mi? Yıllardır giyiyorum.” demek yerine, “Teşekkür ederim, beğendiğine sevindim.” diyebilirsiniz.

Örnek: “Dün akşam halı sahada çok iyiydin, 3 gol attın.”

“Doğru diyorsun ama, ilk yarının sonunda o karşı karşıya pozisyonu kaçırmamalıydım.” demek yerine, “Teşekkürler, benim adıma güzel bir maç oldu.” diyebilirsiniz.

Size yöneltilen iltifatı kabul etmelisiniz. Teşekkür etmek, zihnen bu iltifatı kabul etmeniz anlamına gelir, böylece yapılan iltifatın ağırlığı altında ezilmezsiniz. Size yapılan iltifat üzerine gereksiz cümleler kurarak onu sabote etmeyin. İltifatı incelikle kabul edin, ve anın keyfini yaşayın.

2. Geç kaldığınızda

Geç kalmak çok kötü birşeydir. Geç kalmak, geç kalan kişi için bir stres kaynağı, bekleyen kişi içinse bir saygısızlık göstergesidir.

Geç kaldığınız zamanlarda teşekkür etmelisiniz dersem, bunun mantıksız olduğu düşüneceksiniz. Evet, teşekkür etmelisiniz.

gec-kalmak

Örnek: Seminere 10 dakika geç kalmışsınız, ve siz olmadığınızdan seminer başlamamış.

“Geç kaldım, çok üzgünüm ama berbat bir trafik vardı.” yerine “Sabrınız için çok teşekkür ederim.” diyebilirsiniz.

Bir hata yaptığımızda, çoğu zaman, karşımızdaki kişi yaptığımız hata ile ilgili bir özveride bulunmak durumunda kalır. Böyle zamanlarda, yaptığımız hatadan dolayı özür dileriz. Esas mağdur olan kişi siz değilsiniz, dolayısıyla özür dilemek yerine, karşımızdaki kişinin sabrını ve vefasını yüceltici şeyler söylememiz, ona teşekkür etmeniz daha yerinde olacaktır.

3. Bir kişiyi teselli ederken

Bira arkadaşınız size, kendisini ilgilendiren kötü haberler ile geldiğinde onu teselli etmenizi bekler. Bu, birçok insan için idare etmesi çok zor bir durumdur, ne diyeceğimizi bilemeyiz. Umut verici birşeyler söylemeye çalışırız, “En azından …. sahipsin.” gibi.

Bu gibi durumlarda ne diyeceğinizi tam olarak bilemiyorsanız, içten bir şekilde, arkadaşınızın bu zor zamanında size güvendiği ve derdini paylaştığı için teşekkür edin.

Örnek: Çalışma arkadaşınız annesini kaybetmiş.

“Olsun, hiçbir zaman unutmayacağın birçok güzel anınız var.” demek yerine, “Acını benim ile paylaştığın için teşekkür ederim, zor bir dönemde geçiyorsun, bu süreçte ben her zaman sana destek olacağım.” diyebilirsiniz.

Örnek: Kardeşiniz işten kovulmuş.

“İş dediğin nedir ki? sağlığın yerinde ya.” demek yerine, “Bunu bana anlattığın için teşekkür ederim, hemen yeni bir iş aramaya başlayabiliriz.” diyebilirsiniz.

Bu gibi durumlarda kişiler genelde sizden onların acılarını dindirmenizi beklemez, sadece yaşadıkları kötü durumu sizinle paylaşarak biraz olsun rahatlamak isterler.

4. Yaptığınız işle ilgili geri bildirim aldığınızda

Geri bildirimler bizler için çok kıymetlidir, ancak çoğu zaman onların kıymetini bilemeyiz. Müdürümüzden kötü performansınızla ilgili bir bildirim aldığımızda veya kızgın bir müşterimizden bir mail aldığımızda hemen kendimizi savunmaya geçeriz. Bu yanlış bir davranıştır, kibar bir şekilde teşekkür edip, durumun aslında nasıl olması gerektiğini veya bu durumdan ders çıkarıp nasıl iyileştirebileceğinizi söylemeniz gerekir.

Örnek: “Bu projenin sonuçları beni çok tatmin etmedi, senden daha iyisini beklerdim.”

“Tam olarak vermek istediğimiz mesajı anlayamıyorsunuz, asıl anlatmak istediğimiz …” yerine, “Benden beklentinizin yüksek olması benim adıma sevindirici bir durum, bunun için teşekkür ederim, projenin eleştirdiğiniz taraflarına tekrar göz atacağım. diyebilirsiniz.

Örnek: “Ürününüzü geçen hafta almıştım, kullanırken kırıldı. Firmanızdan ve ürününüzden memnun değilim.”

“Ürünümüz çok sağlamdır. Kullanma kılavuzunda onu ne şekilde kullanmanız gerektiği yazıyor, eğer kılavuza uysaydınız böyle bir durum başınıza gelmezdi.” yerine, “Ürünümüzle ilgili yaptığınız bilgilendirme için teşekkür ederiz, mağduriyetinizi gidermek adına elimizden geleni yapacağız. Konu ile ilgili biraz daha bilgi verebilir misiniz?” diyebilirsiniz.

5. Adil olmayan bir eleştiri aldığınızda

Bazen aldığınız eleştiriler yapıcı olmaktan çok uzak olur, kabaca ve kırıcı bir üslupla söylenmiş olabilir. Bu gibi durumlarda, kötü bir diyalog içine girmektense, karşınızdakinin eleştirisi için teşekkür ederek konunun uzamamasını sağlamanız en doğru davranış olacaktır.

elestirilmek

Örnek: “Son yazınızda yaptığınız çıkarım, yıllardır okuduğum en aptalca şey.”

“Öyle mi? Yazıyı nerenizle okudunuz bilmiyorum ama okuduğunuz şeyi anlamadığınız kesin.” yerine, “Eleştiriniz için teşekkür ederim, hiç şüphesiz ki hala öğreneceğim şeyler var.” diyebilirsiniz.

6. Birisi siz sormadan size nasihatta bulunursa

Yaşadığınız hayat ile ilgili insanlar size görüşlerini bildirebilir, size nasihatta bulunabilirler. Aslında size yardımcı olmak istemektedirler, ancak siz sormadan bu tip şeyler duymanız bazen can sıkıcı olabilir.

Böyle durumlarda karşımızdakini bozmak ve onun görüşlerini önemsemediğimizi söylemek yerine, teşekkür edip geçiştirebilirsiniz.

Örnek: “Ağırlık kaldırırken sırtının ve kalçanın duruşunu düzeltmelisin, hareketi doğru yapamıyorsun.”

“Çok biliyorsan doğrusunu sen yap da görelim.” yerine “Fark etmemişim, teşekkür ederim.” diyebilirsiniz.

Yapılan nasihat, sizin için gereksiz olsa da, hayatınıza bir katma değeri olmayacaksa bile, karşınızdaki, sizin hayatınızda yanlış gördüğü bir durumu iyileştirmek adına bunları söylüyor. Bunu hiç bir zaman unutmayın.

7. Teşekkür etmeli miyim? ikilemi yaşadığınızda

Eğer bu ikilemi yaşıyorsanız, teşekkür edin. Kaybedecek birşeyiniz yok. Aksine teşekkür ederek insanlara olan minnettarlığınızı göstermiş olursunuz.

Her koşulda, daha fazla teşekkür edin.

Bu arada, yazımı okuduğunuz için size teşekkür ederim.

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3