Kaç kez bir işe, büyük bir hevesle başlayıp sonradan o heyecanı kaybettiniz? Yaşadığınız bu durum sizi depresyona sürükler, ve yaptığınız işi bırakmanıza neden olur. Bunu hayatınızda çok kez yaşamış olabilirsiniz. Ama neyse ki birazcık düşünmeyle bu negatif hislerden kurtulabilirsiniz.

Duygularınızı kontrol altına almanın yolu onları anlamaktır. İnsan duygusunun doğal motifi zirveler ve vadilerdir. Yeni bir projeye başladığımızda bir iyimserlikle başlarız. Tek düşündüğümüz beklenen faydalardır ve henüz işe başlamadığımız için yaşayacağımız zorluklardan da haberimiz olmaz. 

Bu enerji dalgasının olumsuz tarafı kaçınılmaz bir şekilde bitmesidir. Çok miktarda enerji kullanmak sizi yıpratır. İlk baştaki hevesimiz yıprandıktan sonra çok yorgun hissederiz. Ne kadar hızlı başlarsanız o kadar çabuk sönersiniz. Bu güvensizliğe neden olur. Yorgunluk, yetersiz sonuçlar ve yaklaşan sıkıntının farkında olmak sizi bu işi bırakmaya iter. Bu olumsuzluklara karşı dimdik durabilmenin bir kaç yolunu aşağıdaki gibidir.

Hayal kırıklığı yaşamaya hazırlıklı olun

Motivasyon kaybı yaşadığınızda, kendinizi olumsuzluğa bırakmak yerine, geriye dönün ve bunun nedenini analiz edin. Olası sebeplere bakın. Bu sonuçlardan dolayı mı, yorgun ve tükenmişsiniz? Bu duyguları hissetmekte haklı mısınız?, yoksa bunlar duygusal benliğinizin bir zayıflığı mı?

hayal kırıklığıBir işe başlarken, o işte başarısız olabilme ihtimaliniz olduğunu hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayın. Olası bir motivasyon kaybının üstesinden gelebilmenizin bir yolu da, kendinizi yaşayacağınız hayal kırıklığına hazırlamış olmanız olacaktır. 

Duygularınızı kimse sizden daha iyi bilmez, ve siz kendinizi, bu zor dönemlerden geçerken yaşacağınız pozitif ve negatif duygu durumlarınıza göre de ayarlamalısınız. 

Stratejinizi ve motivasyonunuzu yeniden değerlendirin

Planlarımızı canlı bir bakış açısından değerlendirmemizi sağladığı için duygu zirvesi farklı bir kılığa bürünmüş nimettir. İlk başta iyimserliğimiz tarafından kör olmuşuzdur. Motivasyonumuzu kaybettiğimizde ise planlarımızda derin boşluklar görürüz. Bu durumda ya tamamen bırakırız, ya da bunu hatalarımızı düzeltmek için kullanırız. Kendinizi bu motivasyonel mahzenden çıkardıktan sonra, bu negatif düşünceleri üzerinde çalıştığınız işi geliştirmek için kullanın. Kötümser bakış açısı daha önce göremediğiniz eksiklikleri görmenizi sağlar. Yetenekleriniz ve beklentileriniz konusunda sizi gerçekçi bir hale sokar.

strateji

Motivasyonunuzun gerçekte ne olduğunu anlamak için, motivasyon kaybını bir fırsat olarak düşünün. İnsanlara, günlük hayatınızı anlattığınız bir internet sitesi üzerinde çalıştığınızı düşünün. Bu siteden bir ekonomik beklentiniz oluşursa ve çok da merak uyandıracak bir hayatınız yok ise, işe asıl başlama nedeninizden sapıp, başarısız olduğunuzu düşünürsünüz. Halbuki bu internet sitesini yaparken sizin amacınız çok farklıydı. Bu site size maddi bir getiri kazandırmasa da, fikirlerinizi ve deneyimlerinizi diğer insanlarla paylaşmak paha biçilemez. Bunu aklınızdan hiç çıkarmazsanız, işe başlarken sahip olduğunuz motivasyonu hiç kaybetmezsiniz.

Ancak öyle zamanlar gelir ki, vazgeçmek doğru bir karardır. Yanlış nedenlerden dolayı bir işi yapmaya başladıysanız muhtemelen motivasyonunuzu kaybedeceksiniz. Bu iyi bir şeydir. Bu durum bizi gerçekten neyin motive edeceğini görmemize yardımcı olur. Bu durumlarda, en iyi karar yeni bir uğraşla devam etmektir. Şüphelerinizle savaşmayın onu kendi çıkarınıza uygun kullanın.

Sonuç

motivasyon sonuç

Yüksek ve alçak duygularla uğraşmak herkesin yaşadığı yaygın bir durumdur. Genellikle duygularımızın kontrolümüzün dışında gerçekleştiğini sanırız. Bu duygular güçlüdür, gizemlidir ve mantıksız görünür. Fakat eğer duygularımız üzerine kafa yorarsak aklımızın nasıl çalıştığını keşfedersek, duyguların neden ve sonuç yasalarına uyduğunu görürüz. Bu bilgiyle kuşanarak, duygularımızın hayatımıza baskı kurmasına izin vermeye devam ederiz ya da bunu kendi yararımıza göre kullanırız.

Motivasyon kaybından dolayı hayal kırıklığına uğramayın. Bu durumun insan zihninin doğal bir parçası olduğunu unutmayın. Duygularınızın, sizin için çalışması, bu bilgilerden faydalanmanıza bağlıdır.

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3, 4

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here