Bir ‘haute cuisine‘ müptelası değilseniz veya akşam yemeklerini şehrin en lüks otellerinin lokantalarında yemiyorsanız, karnınızı doyurduğunuz yerin Michelin yıldızına sahip olup olmaması sizi çok da ilgilendirmez. Fransız lastik üreticisi Michelin, aynı zamanda uluslararası düzeyde kabul görmüş bir lokanta derecelendirme sisteminin de kurucusu. Michelin’in bir lokanta için uygun gördüğü tek yıldız bile, o lokanta için büyük bir prestij anlamına gelmekte.

Michelin star chicken stallÇiftçi bir ailenin çoccuğu olan Chan Hon Meng, 15 yaşında ailesine destek olabilmek için okulu bırakır. 35 yıldır Singapur’daki küçük dükkanında soya soslu tavuk satarak geçimini sağlıyor.

Sabahları Chan henüz dükkanını açmamışken bile, standın önünde insanlar kuyruk oluşturmaya başlar. Sattığı lezzetli tavuklar halk tarafından beğenilerek tüketildiğinden, yerel olarak ünlü bir stant sayılabilir. 2016 yılının temmuz ayında, Chan, Singapur’daki Michelin galası için davet alır. Videoda da görebileceğiniz üzere bu davete çok şaşırır, inanmaz. Yaptığı işe yıllarını vermiş Chen, küçük dükkanında hazırladığı tavukları satarken, bir anda dünyanın en ünlü şefleri ile aynı ünvanı alacağı bir geceye davet edilmişti.

Onlara, şaka mı yapıyorsunuz? dedim. Michelin küçük tavuk standıma neden gelsin ki?

Chen michelin yıldızı

Chen, olaya şüpheci yaklaşmakta haklı, çünkü o, muadilleri arasında Michelin yıldızına sahip tek lokanta. Chen’in tavuğu kısa bir süre sonra, yemeklerin ortalama olarak 150 $ olduğu Michelin’in rehberinde, en ucuz yemek olarak yerini aldı.

30 yıl önce, ben daha yeni şef olmuşken, benden daha kıdemli şefler, sahip olunabilecek en büyük onurun, Michelin listesine girmek olduğundan bahsederlerdi. O zamanlar Michelin’in bu bölgelere geleceğini bile düşünmezdik. Yalnızca yurtdışında verilen bir unvan olduğunu düşünürdük. Biz şefler, uluslararası düzeyde tanınacağımız günü dört gözle bekleriz. Bu öyle bir onurdur ki, eğer üniversitede okuyor olsaydık, bugün mezun oluyor olurduk.

Chen’in başarı hikayesini kendi ağzından dinlemek isterseniz, aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here