Metabolizmanızı hızlandırmanın yöntemleri

293
metabolizmanızı hızlandırın

Daha sağlıklı bir yaşam, veya fazla kilolarınızı vermek istiyorsanız, odaklanmanız gereken ilk şey metabolizmanız olmalıdır. Sağlıklı çalışan bir metabolizma, tüm hücrelerimizin enerji ve besin dolması demektir. Metabolizmamız olması gerektiği gibi çalışmıyorsa, başta fazla kilo almak olmak üzere, günlük hayatımızı olumsuz etkileyen bir çok şeye sebep olur.

Bright side tarafından hazırlanan, metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacak alışkanlıkları aşağıda okuyabilirsiniz. Haydi, bugünden itibaren daha sağlıklı bir yaşama adım atalım.

Öğünlerinizi planlayın

öğünlerinizi planlayın

Vücudunuz zekidir. Her gün aynı saatlerde besleneceğini bilerek, fonksiyonlarını ona göre ayarlar. Saati geldiğinde yemek yiyeceğinizi ve vücudunuzun enerji kazanacağını bilir. Ancak öğünlerinizi her gün farklı saatlerde yerseniz, vücudunuz enerjisini verimli kullanamaz. Öngörülemeyen öğün saatleri, vücudunuzu enerji depolamak zorunda bırakır. Düzenli olarak her 3, 4 saatte bir az kalorili öğün yemeniz, vücudunuz gereksiz yere enerji depolamasının önüne geçer.

Daha fazla sıvı tüketin

daha çok su için

Yeteri kadar sıvı tüketimi sağlıklı işleyen bir metabolizmanın olmazsa olmazıdır. Yeteri kadar su tüketmezseniz daha az kalori yakarsınız, karaciğeriniz eksik olan su rezervlerini doldurmaya odaklandığından, yakması gereken yağları yakmayı ihmal eder. Bu yüzden daha fazla su içmelisiniz. Eğer çok su içmekten haz etmiyorsanız, çay içmeyi tercih ediyorsanız, siyah çay yerine yeşil çay içmeniz daha iyi olacaktır.

Süt ürünleri tüketin

süt için

Süt ürünleri vücudunuzdaki yağı yakmanıza ve kas yapmanıza yardımcı olan bir çok besleyi madde içerir. Örnek olarak kalsiyum, sağlıklı çalışan bir metabolizma için kilit roldedir. Vücudunuzda bulunan kalsiyum, yağları yakmanızı kolaylaştırır.

Fiziksel olarak aktif olun

fiziksel aktivite

Herhangi bir fiziksel aktivite, yürümek, koşmak, dans etmek, spor salonuna gitmek, tenis oynamak, ağırlık kaldırmak… Saydığımız aktivitelerin hepsi metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur. Vücudunuzun güçlenmesini sağlayan aktiviteler ise kas yapımına yardımcı oldukları için içlerinde an faydalı olanlardır. Kaslarımız, bir dinlenirken bile enerjiye ihtiyaç duyar. Düzenli yapılan spor, metabolizmamızı hızlandırmanın en kolay ve en sağlıklı yoludur.

Erken uyanın

erken uyanın

Gün ışığının metabolizmanız üzerinde etkisi vardır. Sabah güneşi vücudunuzun biyolojik döngüsünün daha sağlıklı işlemesini sağlar. Sabahları erken uyandığınızda, enerjinizi gün içinde verimli kullanırsınız.

Karbonhidrat tüketimini kesmeyin

karbonhidrat tüketin

Kendinizi, karbonhidrat içeren besinleri tüketmekten alıkoymayın. Vücudunuzun yeterli miktarda seratonin salgılaması için, belli bir miktarda karbonhidrata sahip olması gerekiyor. Karbonhidrat eksikliği beyninizin verimli çalışmamasına sebep olur, ve bu da vücudunuz için bir stres kaynağıdır. Az karbonhidrat tüketmeniz gerçekten kilo vermenizi sağlar, ancak yağ yakarak değil, su kaybı ile, ve bu da sağlıklı bir metabolizma için istenmeyen bir durumdur.

Ivır zıvır atıştırmayın

ıvır zıvır atıştırmak

Hamburger, cips veya şeker yemeyi kim sevmez? Ancak mümkün olduğunda çabuk bir şekilde bu alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz. Bu gibi atıştırmalıklar vücudunuzun metabolizmanısını yavaşlatır.

Yiyeceklerden aldığımız enerji, normalde bizi 3 ila 4 saat içinde tükenir. Sonra vücudunuz yağları yakarak kendi enerjisini tüketmeye başlar. Süreli sağlıksız besinler atıştırmanız, vücudunuzun yağlarını yakmasını engeller ve böylece kilo alırsınız.

İyotlu tuz kullanın

iyotlu tuz

Başta tiroit bezimiz olmak üzere, iyotun vücudumuz için çok fazla olumlu etkisi vardır. Sağlıklı çalışan bir troit bezi, metabolizmamızın daha hızlı olmasını sağlar, zihinsel ve fiziksel aktivitelerinizi düzenler.

Doğal ürünler yemeye çalışın

doğal beslenmek

İçinde bir çok yapay madde içeren ürünleri tüketmek yerine doğal içerikli ürünler tüketmeniz sağlığınız için olumlu bir şeydir. Meyve sebze tüketirken, hormonsuz ve ilaçsız olanları seçmelisiniz. Hayvansal ürünlerde ise, kitlesel üretimi yapılan ürünleri mümkün olduğunca tüketmemeniz gerekmektedir.

Demir miktarınızı yeterli seviyede tutun

vücudunuzdaki demir miktarı

Vücudunuzdaki demir eksikliği kaslarınıza yeteri kadar oksijen gitmemesine sebep olur. Bu da sağlığınızı olumsuz etkiler. Vücudunuzdaki demir oranını arttırmak istiyorsanız, daha fazla et ve balık tüketin.

Hayatınızdan stresi çıkarın

hayatınızdan stresi çıkarın

Hiç kolay olmadığının farkındayız, ancak metabolizmanızdaki problemlerin bir çoğunun sebebi günlük hayatta yaşadığınız strestir. Stresli olduğunuz dönemlerde tiroit beziniz metabolizmanızı yavaşlatır ve böylece kilo alırsınız.

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12