Lviv küçük bir merkeze sahip olsa da, 860.000 kişilik nüfusu ile Ukrayna’nın en büyük yedinci şehridir. Orta zekalı, makul herkesin tahmin edebileceği üzere, nüfusun %85’ini kadınlar oluşturmuyor. Tahmin edebileceğiniz sebeplerden ötürü, şehirde, Ruslardan sonra en sevilmeyen millet Türkler.

Lviv, coğrafi olarak Avrupa’nın ortasında, farklı kültürleri benimsemiş bölgelerin arasında bulunmaktadır. Şehre adımınızı atar atmaz karşılaştığınız kültürel zenginliği yıllardır harmanlanmış bu farklılıklar oluşturmuştur. Güçlü bir savunmaya sahip şehir, tüccarlar için de güvenli bir duraktı. Finansal refah beraberinde dönemin aristokrat, mimar ve sanatçılarını da Lviv’e çekmiş ve gördüğünüz büyülü atmosferin oluşmasına katkıda bulunmuştur.

Ansiklopedik bilgileri bir kenara bırakalım ve Lviv gezi rehberi için okumaya devam edelim.

lviv-sokak

Lviv’e gidiş

Yüksek sezon olan yaz aylarını hariç tutarsak, diğer dönemlerde Ukrayna Havayollarından veya Pegasus’tan gidiş geliş 250 TL’ye bile bilet bulunabiliyor. Yazın ise 400 TL – 700 TL arası bir fiyata bilet alınabiliyor. Türk Hava Yolları ve Atlas Global de Lviv’e direkt olarak uçuyor.

Lviv şehir merkezine ulaşım

Lviv’e uçakla gidiyorsanız, Danylo Halytskyi Havaalanı’na iniş yapacaksınız. Hemen çıkışta bekleyen 48 numaralı otobüs şehir merkezine gidiyor. Ücreti 4 UAH ve yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor.

Diğer bir alternatif ise taksi. Havaalanı – şehir merkezi arası normalde 60 UAH kadar tutuyor. Ancak taksilerde taksimetre olmadığından binmeden önce fiyatı anlaşmanız gerekmekte. Her şehirde olduğu gibi, havaalanında bekleyen taksiciler şehrin en dolandırıcı şoförleri. Fiyat sorduğunuzda size 150 – 200 UAH arası bir fiyat söyleyeceklerdir. Biraz pazarlıkla 100 UAH’a sizi merkeze götürecek bir taksi çok rahat bulabilirsiniz. Taksi ile yolculuk yaklaşık 10 dakika sürüyor.

Gece uçuşu yapıyorsanız, havaalanındaki döviz bürosu kapalı olabiliyor. Yanınızda Ukrayna para birimi olan Grivna (UAH) yoksa, sizi merkeze kadar götürecek taksiye vermek için 5 dolar bulundurmanız iyi olacaktır.

lviv-ulaşımEğer Lviv’e trenle gelirseniz, garın hemen önünden hareket eden tramvay şehrin merkezine gidiyor. Ulaşım işlevinin yanısıra, tramway, çok ucuza oturduğunuz yerden şehir turu atmak içinde ideal bir yol. Tramway biletinizi aldıktan sonra sağda ve solda bulunan mekanik aletlerle bileti delmeniz gerekiyor.

Lviv’de gezilecek yerler

Rynok Meydanı

rynok meydanı lvivRynok Meydanı şehrin kalbi durumunda. Meydanın merkezinde ise belediye binası ve ikonik saat kulesi bulunuyor. 19. yüzyılın ortasında yapılan belediye binasının üzerinde şehri panaromik olarak seyredebileceğiniz saat kulesi yükseliyor. Belediye binasının merdivenlerinden çıkarak kulenin girişine ulaşılıyor. Kulenin terasına kadar çıkmak için 350 basamağı daha çıkmak gerekiyor. Yukarı çıkarken ilkokul çocuklarına bile rastladım, dolayısıyla kondisyonel bir probleminiz yoksa tepeye ulaşabilirsiniz. Basamaklar yer yer daraldığından, imkanınız varsa yoğun olmayan zamanlarda, hafta içi veya sabah erken saatlerde çıkmanız iyi olur. Terasa vardığınızda hem şehir merkezi, hemde şehrin etrafını panaromik olarak izleyebiliyorsunuz. Muhtemelen ilk olarak dikkatinizi çekecek şey kiliselerin yoğunluğu ve şehrin ne kadar da yeşil olduğu olacak.

lviv-saat-kulesi

Hiçbir şey yapmadan meydanın etrafında turlamak, meydanı çevreleyen kafeler ve restoranlarda oturup bir şeyler yeyip, içmek bile ziyadesiyle keyifli. Meydana nazır binaların bazılarında enteresan müzelerle karşılaşabilirsiniz; eczacılık müzesi, posta müzesi, tarih müzesi ve mobilya-seramik müzeleri gibi. Giriş ücretleri cüzi olduğundan vaktiniz varsa hepsini ziyaret edebilirsiniz.

Meydanın köşesinde Lviv Coffee Mining Manufacture bulunuyor. ‘Kahvemizi yer altındaki madenden çıkarıyoruz’ konseptini benimsemiş kafe şehrin birçok tematik mekanından bir tanesi. Özellikle Napolyon kek, döndüğünüzde size Lviv’i özletecek lezzetlerden biri. Kafeye girdikten sonra sağa döndüğünüzde yer altına inen merdivenler göreceksiniz, fenerli kaskınızı takın ve kendi kahvenizi çıkarmak için madene inin. Alt katta oturup bir şeyler içmek için masalar olsa da tahmin edebileceğiniz üzere ortam biraz klostrofobik.

lviv-napolyon-kek

Saat yönünde sırayla gidersek, Kahvecinin hemen çapraz tarafında, meydanın yeni misafirlerinden Drunken Cherry’de şehrin ünlü vişne likörünün tadına bakabilirsiniz. Aynı sırada saat yönünde biraz daha ilerlerseniz şehrin iki tematik restoranı, Kryjivka ve The Most Expensive Galician Restaurant’ı görebilirsiniz. Kryjivka’ya girmek için binanın içinde bulunan ahşap kapıyı tıklatmanız gerekiyor, kapıdaki bölmeyi açan silahlı bekçi size giriş için parolayı soracak. Parola ‘yaşasın Ukrayna’ anlamına gelen ‘slava Ukraini’. Parolayı söyledikten sonra yer altındaki restorana ulaşmak için bir shot yerel ballı votkadan içmeniz gerekiyor. Tüm prosedürler tamamlandığında artık merdivenlerden alt kattaki mahzene inebilirsiniz, aşağıda sizi eli telsizli birisi karşılayacak, şaşırmayın.

kryjivka-lviv-yemek

The Most Expensive Galician Restaurant ile ilgili çok fazla detay verip mekanın büyüsünü bozmak istemiyorum, Kryjivka’nın üst katında bulunuyor ve gitmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Aynı sıranın sonunda yer bulabilmenin mucizeler bağlı olduğu İtalyan Lokantası Celentano yer alıyor. Pizzaları ve makarnaları denemeye değer.

Saat yönünde devam ederseniz yan sıranın sonunda Beer Theatre Pravda var, bira üzerine uzmanlaşmış mekanda, her akşam bando nefis bir müzik performansı sergiliyor. İlginizi çekiyorsa müzik başlamadan yerinizi alın, yoksa yer bulabilmek mümkün olmuyor.

Çaprazdaki sırada Centaur, Mushly ve Atlas gibi Lviv’in ikonik kafe ve lokantaları bulunmakta. Centaur’un limonatası ve kuru meyve kompostosu çok başarılı, litrelik şişelerden söyleyip doya doya içebilirsiniz. Atlasın hemen karşısında gördüğünüz eczanenin alt katında müzesi yer almakta.

lviv-rynok-müzelerSaat yönünde yürümeye devam ederseniz Cafe Mining’e kadar sıralanmış diğer müzeleri göreceksiniz.

Kiliseler

dominik-katedrali-lviv

Şehirde birçok kilise mevcut. Vaktiniz varsa sıkılana kadar Lviv kiliselerin hepsini gezin. İçlerinde özellikle görülmeye değer olanlar; Dominik Katedrali, Ermeni Kilisesi, Latin Katedrali ve hemen bitişiğindeki Boims Şapeli.

lvivde yapılacaklar

Müzeler

Cephane müzesi, gerek mimarisi, gerekse sergilenen eserler itibariyle Lviv’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Tarihi bir binada yer alan müze, 900 yıllık bir süreci, 30 farklı ülkeden silahları ve diğer savaş araç gereçlerini kapsıyor. Savaş ve silahtan haz etmiyorsanız bile bu müzede keyifli vakit geçireceksiniz. Orta Çağ’a meraklı kimseler içinse, müze adeta geçmişe açılan tarihi bir kapı.

silah-muzesi-lviv

Sivil Mimari Müzesi (Museum of Folk Architecture and Rural Life), şehrin biraz dışında kalıyor. Hem Ukrayna kültürünü tanımak, hemde doğayla iç içe vakit geçirmek için yarım günlük ideal bir gezi olabilir. Müze geniş bir alana yayılmış, tüm ağaçlar, eğrelti otları ve kuş cıvıltıları çok huzurlu bir ortam oluşturuyor. Geçmişteki kırsal yaşantıyı mikro düzeyde sunan müzeye, Rynok meydanından tramvaya binerek veya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Buradan yürüyerek Lychakiv Mezarlığına gidebilirsiniz, dolayısıyla programınızı yaparken iki yeri aynı güne planlamanız yerinde olacaktır. Paris’te bulunan Pere Lachaise gibi Lychakiv de, sahip olduğu mezar taşları, heykeller ve aile mezar yapıları ile ziyaretçilerine farklı bir deneyim sunuyor.

Yukarıda bahsettiğim ecza müzesi ise ziyaret etmenizi tavsiye edeceğim bir diğer müze. Eczaneye girdikten sonra kasadaki görevliye müzeyi ziyaret etmek istediğinizi söylüyor, ücreti ödeyip, kasanın arkasındaki kapıdan alt kata iniyorsunuz. Benim keyif aldığım bir müze.

ecza-müzesi-lviv

Lviv’deki diğer kafe ve lokantalar
lviv-yemekleriLviv Handmade Chocolate’da çikolataya dair ne isterseniz bulabilirsiniz. Kafesinde oturup, sıcak çikolata içebilir veya fondü yiyebilirsiniz. Türkiye’ye dönerken hediye olarak buradan çikolata alabilirsiniz.

lviv-çikolata

Çikolatacının hemen yan tarafında Masoch Cafe yer alıyor. Mazoşist temaya sahip mekan şehirde mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri. Ortam çok farklı, Mazoşizm’in kurucusu Leopold von Sacher-Masoch’un anıları içeride taze tutuluyor. Kırmızı ışıkla aydınlatılan mekanda tavandan zincirler, kelepçeler sarkıyor. Talep edildiği takdirde, kafenin klasikleşmiş mazoşist gösterisinin baş kahramanı olabilirsiniz. Talep etmeseniz de bir kaç kırbaç yemeniz olası, tüm bunları dikkate alarak içeri girin.

Strudel Haus gerek iç mekanının güzelliği, gerekse strudellerinin lezzeti ile Lviv’in yükselen yıldızı. Studellerin hepsi ayrı güzel, ayrıca size diğer bir tavsiyem borscht ismindeki yerel çorbaları. Pancarın kırmızı rengini verdiği çorbayı şehirde tattığım yerler içinde en güzel Strudel Haus yapıyordu.

lviv-strudel-hausStrudel Haus’un hemen yanında Baczewski bulunuyor. Kapısından girip koridorda ilerliyorsunuz, bahçesine adım attığınızda ise kendinizi harikalar diyarına düşmüş Alice gibi hissediyorsunuz. Lviv’de ne yenir? sorusuna vereceğim cevap, Baczewski’ye gidip kahvaltı edin olacaktır. Türk kahvaltısı çeşitliliği beklemeyin, ancak canlı piyano müziği ve kanarya cıvıltıları eşliğinde sunulan açık büfe kahvaltısı sizi çok başka alemlere götürecektir. Üstelik sadece 90 UAH.

lviv-ızgara

Löp et yemek isterseniz tavsiye edeceğim lokanta Ermeni Kilisesinin hemen yanında bulunan Mons Pius. Gerek etlerin lezzeti, gerekse ortam çok güzel.

mons-pius-lviv

Staroievreiska Caddesinde bulunan Sowa Cafe’de yaz aylarında lavantalı dondurma servisi yapılıyor. Eğer sıcaktan bunalmış bir haldeyseniz, bu el yapımı dondurmanın tadına bakmanızı tavsiye ederim.

Rynok Meydanından, Ermeni Kilisesine giderken solda küçük bir krepçi var. Önünde her daim kuyruk olan mekanın, Nutellalı muzlu krepleri yemek sonrası tatlı niyetine çok iyi gidiyor.

Lviv’de diğer gezilecek yerler

lviv-pazar

Artık bir kalesi olmayan, ama tepesi baki Castle Hill. Şehri farklı bir açıdan tepeden seyredebiliyorsunuz. Biraz yokuş çıkacaksınız ama manzarayı gördüğünüzde buna değdiğini fark edeceksiniz.

Castle Hill’e Knyazya Leva Caddesinden giderseniz yolda bir apartman bahçesinde uslu uslu oturan peluş ayıcıkları, Sovyetler Birliği döneminden ilginç oyuncakları görebilirsiniz. Bir apartmanın bahçesinde, çocuk parkına sıralanan bu oyuncaklar fotoğraf meraklıları için ilginç kareler sunuyor. Tuğçe’nin daha detaylı yazısı için, tıklayınız.

lviv-oyuncak-bahçesi

Svobody Bulvarı opera binasından, Adam Mickiewicz heykeline kadar uzanır. Yeşilliklerle çevrili bu bulvarda sağlı sollu bir çok kafe, restoran ve otel bulunuyor. Günün her saati kalabalık ve canlı olan bulvarın baş rolünde, Lviv Opera Binası yer alıyor. Gitmeden evvel opera programına mutlaka göz atın. Çok ucuza üst kattaki localarda opera veya bale izleyebilirsiniz. Bahsi geçen sanatlardan zevk almasanız bile, opera binasının zevkli iç tasarımı bir akşamlık ziyareti hak ediyor. Gösteriler Ukraynaca olabiliyor, daha iyi anlayabilmek için o günkü gösteriyi İngilizce olarak anlatan kitapçıkları içeriden almayı unutmayın. Lviv’den yapmadan dönmeyin diyebileceğim başlıca aktivite budur.

lviv-opera-binası

Klasik müzik severler ise şehir merkezinin hemen dışında çalan Lviv Filarmoni Orkestrası’nın programına göz atmalı.

lviv-klasik-müzik

Gezip de yorgun düşmüş baldırlar içinse, bulvar üzerinde 22 numaraları binanın iç avlusunda Lilawadee Thai masaj salonu yer almakta. Girişte sizi Peggy Bundy kılıklı bir kadın karşılıyor olsa da korkmayın, son derece güvenli ve hijyenik bir yer.

potocki-sarayi-lviv

Potocki Sarayı şehrin merkezinin biraz dışında, yürüme mesafesinde bulunuyor. 19. yüzyılda yapılan sarayın inşaatı sırasında masraftan kaçınılmamış, bunu kolayca fark edebiliyorsunuz. Saray, günümüzde aynı zamanda bir sanat galerisi, bir saatinizi ayırarak gezmenizi tavsiye ederim.

Lviv’de konaklama

Otel ve hostel fiyatları Türkiye’ye kıyasla çok ucuz. Şehrin en lüks otellerinde gecelik oda fiyatları 300 TL dolaylarındayken, hostellarda yatakhane de bir yatak 10 TL’ye bulunabiliyor.

lviv-otelleri

Lviv otelleri içinde ilk sırada gönül rahatlığıyla tavsiye edeceğim yer, geçen yıl restorasyonu tamamlanan Modern Art Hotel. 120 TL’ye çift kişilik oda tutabileceğiniz otelde özellikle hafta sonları yer bulmak pek mümkün olmuyor. Eğer Lviv’e seyahat edeceğiniz günler belliyse gözünüz kapalı bu otelden yer ayırtabilirsiniz. Şehrin en güzel bulvarlarından birisine nazır, yüksek tavalı odalara sahip tarihi bir binada kalmak, Lviv gezisi konseptine uygun bir seçim olacaktır.

Şehrin pahalı ve lüks sayılabilecek diğer otelleri ise Nobilis Hotel, Hotel Atlas Deluxe, Astoria Hotel ve Leopolis Hotel‘dir.

Düşük bütçeli gezginler için şehirde birçok hostel mevcut. Lviv hostelları içinde tavsiye edebileceklerim sırasıyla Park Plus Hostel, Post House Hostel ve Z-One Hostel. Üçünde de konakladım, hepsi merkeze yürüme mesafesinde, temiz ve güzel hostellar. Sizin için uygun koşullara sahip olan bir tanesini seçebilirsiniz.

Lviv gece hayatı

Açıkçası, gece hayatını iliklerine kadar yaşayan birisi sayılmam, erken yatıp, erkenden şehrin mahmurluğunun keyfini çıkarmayı tercih ederim. Beni bir kenara bırakıp, Lviv gece hayatına geçelim. Gece hayatı, Ukrayna’nın diğer popüler şehirleri olan Kiev veya Odessa’da olduğu kadar hareketli olduğunu söyleyemeyeceğim. Giriş fiyatları ziyadesiyle uygun olduğu için ayrı olarak belirtme gereği duymadım. Siz de fiyata takılmayın. Şehrin gözde gece kulüpleri ise;

Metro Club, şehrin yaklaşık 1 km dışında yer alıyor. Merkeze yürüme mesafesinde olan kulüp iki büyük dans pisti ve konsept geceleri ile şüphesiz Lviv gece hayatının en bilinen mekanı. Gereksiz kalabalıktan ve aşırı Türk nüfusundan şikayet ediliyor olsa da, Lviv’de geç saatlere kadar eğlenebileceğiniz en popüler gece kulübü olduğunu söyleyebilirim.

Rafinad People, diğer kulüplere kıyasla daha küçük ve daha samimi bir mekan. İç mekan tasarımı daha özenli. Boyutları küçük olsa da, Rafinad People’ın içerisine bir disco, bir lokanta ve striptiz kulüp sığdırmayı başarmışlar. Metro Club’a gitmeye üşenen gece kuşları için biçilmiş kaftan.

Şehrin merkezinde bulunan Fashion Club, Lviv’in en şık kulüplerinden birisi. Saat 22:00’ye kadar lokanta olarak hizmet veren mekan, sonrasında ise gece kulübüne dönüşüyor. Eğer ilginizi çekiyorsa, içeride karaoke bar ve nargile içebileceğiniz lounge bar da bulunmakta. Kapıdan alınmama veya çok yüksek giriş ücreti talep edilebilme ihtimali var. Moralinizi bozmayın, size başka kulüp mü yok?

PAYLAŞ