Seyahat deyince akıllara tüm yılın yorgunluğunu atabileceğiniz denize sıfır, tam pansiyon bir otelde konaklama, veya bir tur şirketi ile gideceğiniz Eyfel ve Pisa Kulelerini ihtiva eden güzide geziler gelir. Yaşadığınız şehirde bulunmayan lezzetleri tadına bakabilir, sınırsız alkolün dibine vurabilir, bir senelik fotoğraf ve anı biriktirerek hayatınızı renklendirebilirsiniz.

Yıllar geçtikçe her şey gibi, insanların seyahat alışkanlıkları da değişiyor. Skyfall’u izleyen herkes Raoul Silva’nın gizemli adası Hashima Adasını ziyaret etmek istemiştir. Bizi de direkt olarak etkileyen Çernobil reaktör faicasının yaşandığı Pripyat şehri her yıl daha fazla turist ağırlamakta. Paris Katakomblarına yasadışı turlar düzenlenmekte. Vietnam Savaşından kalan tünelleri, ülkeyi ziyaret eden her turist muhakkak planına dahil etmekte. Bahsettiğimiz bu farklı seyahat konsepti, son yıllarda gittikçe daha popüler hale gelen kara turizm (dark tourism) kavramını doğurmuştur.

skyfall-hashima-adası

Kara turizm, felaket, hüzün, çaresizlik, ölüm, savaş gibi hadiseler ile bağlantılı yerlerin ziyaret edilmesidir. Bu yeni konsept kulağa ne kadar garip gelse de, her yıl Çanakkale’de yüz binlerce turist, savaş alanlarını ziyaret ederek savaşın karanlık yüzüne şahit oluyor. Urfa’nın en çok ziyaret edilen yeri İbrahim Peygamberin ateşe atıldığı yer olduğuna inanılan Balıklıgöl. Kara turizm, farkında olmasak bile artık seyahat alışkanlıklarımızın bir parçası.

Dünya üzerindeki en popüler kara turizm alanları ise şöyledir;

Auschwitz Toplama Kampı

auschwitz-toplama-kampı

Tek bir kelime Almanca bilmesek bile, “Arbeit macht frei”ın “çalışmak sizi özgür kılar”, anlamına geldiğini biliriz. Krakov’un 60 km. batısında yer alan Auschwitz’de, 2. Dünya Savaşı boyunca, 1 milyonu Yahudi olmak üzere, 1,1 milyon insanın öldüğü tahmin edilmekte.


Pripyat

kara-turizm-çernobil-turu

Olası bir kıyamet sonrası, yaşadığınız şehir nasıl görünür diye merak ediyorsanız, Çernobil nükleer felaketinin yaşandığı Ukrayna’nın Pripyat şehrini bir sonraki seyahat planınıza dahil etmelisiniz.

Pripyat’a Ukrayna’nın çeşitli şehirlerinden turlar düzenlenmekte. Her yıl binlerce kişi, bu terk edilmiş şehrin sokaklarında gezmek için turlara katılıyor. Pripyat’ta hala yüksek miktarda radyasyon bulunmakta, korumalı alana girerken ve çıkarken vücudunuzdaki radyasyon seviyesi ölçülüyor.


Ölüm tarlaları

Kamboçya Kızıl Kmerler’in idaresindeyken gerçekleşen katliamlarda bir milyondan fazla kişi öldürüldü. Kızıl Kmerler’in sürreal yönetiminin toplam bilançosunun ise hastalıklardan, açlıktan ölen kişileri de dahil ettiğimizde yaklaşık 2 milyon kişi olduğu düşünülüyor.

ölüm-tarlaları-kamboçya

Dönemin Kamboçya’sının lideri olan Pol Pot’a göre ülkeyi düzlüğe çıkarak tek sınıf çiftçi sınıfıydı. Ülkede kapitalizm, burjuvazi, eğitim, öğretim ile ilişkili kurumların tamamı kapatıldı. Pol Pot’a göre, eğitimli ve entelektüel kesimin ülke adına katma değeri yoktu, dolayısıyla ölmelilerdi. 4 yıl içinde ülke nüfusunun yarısı hayatını kaybetti.


Okpo Land

okpo-land-kore

Güney Kore’de bir zamanların popüler eğlence parkı Okpo Land, 90’lı yıllarda yaşanan iki ölümcül kaza sonrası kapatıldı. Kapılarına zincir vurulan park, kaderine terk edildi. Roller coasterların iskeletlerini sarmaşıklar kapladı, yıllar içinde doğa tarafından ele geçirildi.


Kolezyum

kolezyum-roma

Önünde her daim uzun kuyruklar bulunan, Roma’nın ikonik yapısı kolezyum. Bir zamanlar gladyatörlerin birbirleriyle ve vahşi hayvanlar ile dövüştüğü, bu kıyımın ortalama 65 bin kişi tarafından izlendiği bu mabet, günümüzde milyonlarca ziyaretçi tarafından gezilmekte.


Hiroşima Barış Müzesi

kara-turizm-hiroşima

1945 yılında Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki şehirleri, Amerika Birleşik Devletleri tarafından atılan nükleer bombaların hedefi olmuştu. Şehirde 70 bin kişi patlama anında hayatını kaybetti. Tüm hastaneler yıkıldığı, birçok doktor ve sağlık görevlisi ise hayatını kaybettiği için yaralılara müdahalede bulunulamadığından patlama sonrası da hayatını kaybeden insanların sayısı fazladır.


Pompeii

pompeii-italya

İtalya’nın en bilinen turistik rotalarından birisi olan Pompeii’de, M.S. 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlaması üzerinde 20 bin kişi hayatını kaybetmiş ve şehir yüzyıllar boyunca kül altında kalmıştır. 17 yy.’da şehirde kazı çalışmalarına başlanmış, akabinde bölge ziyarete açılmıştır.

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

PAYLAŞ