Ziyaretçileri arasında Kaplan Tapınağı (Tiger Temple) olarak bilinen ‘Wat Pha Luang Ta Bu Yannasampanno‘, Tayland’da yer alan Kanchanaburi’nin en popüler turistik aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Parkı ziyaret ederek, ister kucağınıza yatan bir kaplan ile fotoğraf çektirebilir, isterseniz de yavru kaplanları biberon ile besleyebilirsiniz. Üstelik bunu yaparken ödediğiniz ücretlerin kaplanların bakımına harcandığını düşünerek bu büyük kediler için ne kadar da önemli bir şey yaptığınızı düşünürsünüz. Paylaşacağınız fotoğrafın sosyal medyada alacağı beğeniler de tuzu biberi.

tiger temple monk

Kaplan tapınağı, 1999 yılında, vahşi hayatı koruma amaçlı kurulmuş ve ilk kaplan yavrularını da aynı yıl içinde tapınağa kabul etmiştir. 2016 yılına gelindiğinde tapınaktaki kaplan nüfusu 137’ye ulaşmıştır. Ziyaretçiler parka giriş için 600 THB (50 TL) ödüyor, kaplan ile fotoğraf çektirmek veya yavru kaplanı beslemek ekstra ise ücrete tabi. Tapınağın yıllık kazancı 2,8 milyon dolar olarak bilinmekte.

kaplan besleme

2001 yılından beri vahşi yaşamı koruma dernekleri ile tapınak arasında kaplanların kötü yaşam koşulları ile ilgili tartışmalar sürmekte, derneklerin tapınak içinde araştırma yapma talebi her defasında reddedilmiş. Sosyal medyanın da etkisiyle güç bulan tapınak karşıtı görüş, sonuçlarını 2016 yılının Mayıs ayında verdi. Devlet görevlileri, askerler, veterinerler ve vahşi yaşamı koruma derneklerinden gönüllülerden oluşan yaklaşık 1.000 kişilik bir ekip kaplan tapınağına baskın yaptı. Tapınak rahipleri tarafından girişleri engellenen grup mahkeme kararı ile tapınağa girerek araştırmalarda bulundu. Ortaya çıkan sonuçlar beklenenden daha kötüydü. Kaplanların yaşam alanları çok kötü, beslenme şekilleri uygunsuzdu, bazılarının dişleri ve pençelerinin söküldüğü belirtildi. Daha şok edici olan şey ise, tapınak laboratuvarının dolabında bulunan 40 adet donmuş kaplan yavrusu oldu. Tapınak rahiplerinin kaplanların organlarından ilaç yapıp yasa dışı yollarla Çin’deki müşterilerine sattıkları düşünülmekte.

ölü bulunan kaplan yavruları

Olaylardan iki hafta önce Vietnamlı bir adam Loas sınırında 4 adet ölü kaplan yavrusu ile yakalandı. Bunları Çin’deki müşterisine 2 milyon Vietnam Dong’una (250 TL) satacağını belirtti. Kaplanlar Çin’e ulaştıklarında ise değerleri katlanıyor, geleneksel Çin tıbbında bir çok ilaç, içeriğinde kaplan organları barındırıyor. Devlet tarafından yasaklanmış olmasına rağmen kaplan organları Çin’de hala talep görmekte. Yetişkin bir kaplanın postu Çin’de 70.000 dolar’a alıcı bulmakta, kemikleri neredeyse ağırılığınca altın kadar etmekte. Bir tas kaplan penisi çorbasının fiyatı ise 300 dolar.

Yapılan baskının farkında olan tapınak görevlileri, kaplanların zincirlerini çözerek tüm kaplanların yakalanmasının 1 hafta sürmesine sebep oldular. Kaplanların bir kısmı devlet görevlileri ve veterinerler eşliğinde tapınakta tutulmaya devam ediliyor, geri kalan kısmı ise ülke içinde başka doğal yaşamı koruma merkezlerine gönderildi. Kaplanlar esaret altında büyüdüklerinden dolayı vahşi yaşama ayak uydurmaları mümkün değil.

kaplan derisi

Muadilleri içinde en meşhuru olanı, Kanchanaburi’deki kaplan tapınağı kapılarını ziyarete kapattı, ancak Tayland’da daha onlarca benzer park bulunmakta. Elde edilen sonuçların bir domino taşı etkisi yaratıp, yasa dışı hayvan ticaretine yönelik daha sıkı denetim ve ilave yaptırımların getirilmesi ortak temennimiz. Kaplan tapınağının buz dağının yalnızca görünen yüzü olduğu, filden gergedana bir çok tehlike altındaki türün yasa dışı ticareti yapıldığı belirtilmekte.

Bu kirli ticaretin bir parçası olmamak adına, içerisinde hayvan barındıran hiç bir aktiviteye katılmayın. İster sirk olsun, ister yunuslar ile yüzmek, ister fil üzerinde yapılan safari, isterse keyif için yapılan fayton seferi…

kaplan yavrusu

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3, 4, 5, 6

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here