Çelik Penis Festivali (Kanamara Matsuri)

Her yıl Bahar aylarında Kawasaki şehrinde, muhtemelen dünyanın en ilginç festivallerden birisi olan Kanamara Matsuri, yani Çelik Penis Festivali kutlanmaktadır. Festivalin konsepti tahmin edebileceğiniz üzere penis. Penis şeklinde çikolatalar, şekerlemeler, kostümler, dekor malzemeleri ile tüm şehir kutlamalar boyunca sürreal bir hal alıyor.

çelik penis festivali

Festivali kökeni ise bir Japon efsanesine dayanmaktadır. Efsaneye göre keskin dişlere sahip olan şeytan bir gün bir kıza aşık olur. Fakat kız şeytana benzer hisleri taşımamaktadır ve bir başkası ile evlenmek üzeredir.  Buna sinirlenen şeytan kıza bir büyü yaparak, kendisini kızın vajinasına yerleştirir ve evlendiği adamın penisini ısırarak kopartır. Tüm köy halkı durumundan haberdar olur. Köyün demircisi demir bir penis yapar, şeytanı bunun ile kandırırlar. Demir penisi ısıran şeytanın tüm dişleri kırılır, böylece büyü de bozulmuş olur.

Japonya’da Kanamara Matsuri dışında penis konseptli başka festivallerde kutlanmaktadır.


Poponuz, kıymetliniz

japonya-klozet

Japon klozetlerini bilmeyeniniz yoktur. Yurt dışına seyahat eden birçok kişinin en büyük şikayetlerinden birisi klozetlerde taharet musluğu olmamasıdır. Japonyadaki klozetler ise poponuza su püskürtmenin dışında müzik çalıyor, hava üfleyerek poponuzu kurutuyor, hatta siz kalkmadan poponuza deodorant bile sıkıyor.

Yurt dışına seyahat eden bir Japonun neler hissedebileceğini tahmin edebiliyor musunuz?


Hizmetçi kafeleri

Kulağa çok saçma gelse de, kafede servis yapan görevliler hizmetçi kostümü giyiyorlar. Kim böyle bir şey ister ki demeyin, özellikle Tokyo’da bu tip kafe ve lokantalar gün geçtikçe daha çok rağbet görüyor.

hizmetçi-kafeleri

Sizde güler yüzlü bir temizlikçiden yumuşacık bir dilim kek ve mis gibi kokan bir fincan kahve istemez misiniz?


İş başa düştü

okul temizliği japonya

Temizlikçiler kafede servis yaptıklarından, okulların temizliğini öğrenciler üstlenmek durumunda kalıyor. Her gün farklı bir grup öğrenci, sınıflarını düzenliyor, yerleri siliyor, banyoyu temizliyor.


Her şeyi komik hayvan çizimleri ile anlatma merakı

kuru-temizleme

Adeta atari oyunlarının günlük hayatımızın içine girmesi gibi. Afişler veya tabelalar, son derece mühim ve ciddiyet gerektiren bir şey anlatsa bile, komik hayvan çizimleri ile vurgulamak istedikleri noktaların altını çiziyorlar.

komik-animasyonlar

Köprüden attığınız çöp, gemiye denk gelirse canını çok acıtabilirsiniz.


Aşk Otelleri

aşk-oteli-japonya

Şehvetli çiftler için bir kaç saatliğine veya bir geceliğine oda kiralama hizmeti veren otellerdir. İlk örneği 60’lı yılların sonunda Osaka’da açılmış, yoğun bir talep görmesinin ardından özellikle 70’li, 80’li yıllar boyunca ülkenin bir çok yerinde yenileri açılmıştır. Odaların bazısı sıradan bir otel odası görünümünde, bazıları ise Japonların çılgın fantezilerini besleyecek tüm altyapıya sahip şekilde donatılmıştır.


Her şey mümkün olduğunca tatlış

tabela-japonya

Yaşlı insanlara yol verin, daha tatlı bir şekilde anlatılamazdı herhalde.

karakol-japonya

Görüp görebileceğiniz en renkli polis karakolu. Bu karakolu gören kim kanunlara karşı gelebilir ki?

ördek-trafik-konileri

Burada sıkıcı konilere yer yok, ördekler bir eğlence parkından fırlamış gibi.


Diş sırasını bozmak

diş sırasını bozmak

Tüm dünyada kabul edilen estetik anlayışına muhalefet olmak adına Japon gençleri arasında oluşan yeni bir trend. Düzgün sırada olan dişlerinin sırasını bozarak, bazılarını öne veya arkaya kaydırıyorlar. Japonca da yaeba olarak bilinen bu moda, ne yazık ki ülkenin sahip olduğu tek garip trend değil.


Kişisel soyutlanma

soyutlanmak

İçe kapanmak anlamına gelen “hikikomori”, erkeklerin kendilerini odalarına kilitleyerek, dış dünya ile bağ kurmak istememesidir. Psikologlar bu durumun depresyondan kaynaklandığını, sebebinin ise Japon geleneklerinin bireyler üzerindeki sosyal baskısı olduğu düşünüyor.


Plastik yemekler

plastik-yemekler

2 boyutlu fotoğraflar içeren lokanta menülerini bir kenara bırakın, hemen girişteki 3 boyutlu plastik yemek modellerinden ne yemek istediğinize kolayca karar verebilirsiniz.


Beraber uyuma kafesi

beraber-uyumak

Gün geçmiyor ki yeni bir Japon garipliği ile karşılaşmayalım. Soine-ya olarak bilinen kafelerde, erkek müşteriler para karşılığında bir bayan ile beraber uyuyor. Cinsel ilişkiye izin verilmiyor. Ancak ekstra ücret karşılığında kadın ile erkek göz göze bakışabiliyor, hatta erkek kısa bir süreliğine de olsa kadının saçını okşayabiliyor.


Mr. Kanso

mr-kanso-konserve

Lokantanın ismi Mr. Kanso, gariplikler listesinde olmasının sebebi ise yalnızca konserve yiyecek servis ediyor olması. Lokantanın tüm menüsü raflarda diziliyken, kim eski düzen menüden yiyecek seçmek ister ki?


Kapsül oteller

kapsül-otel

İlk olarak Osaka’da açılan kapsül oteller zamanla Japonya’nın simgesi haline geldi. Japonya’ya turistik seyahat yapan herkes, bir gecelikte olsa bu deneyimi yaşamak istiyor. Göreli olarak uygun fiyatlı olan kapsül oteller, aynı zamanda ihtiyaç olunan mahremiyeti de sağlamakta.


Hayaletli ada, Hashima

Nagazaki’nin 15 kilometre açığında bulunan Hashima Adası, 20. yüzyılın ilk yarısında dünya üzerinde metre kare başına düşen nüfus yoğunluğu en fazla olan bölgelerden birisiydi. Adada bir kömür madeni işletiliyordu ve tüm ada, maden ile ilişkili işlerde çalışmaktaydı. Petrol kömürün yerini alınca maden kapatıldı ve adada yaşayan kimse kalmadı.

hashima-adası

Skyfall filminde Raoul Silva’nın gizemli adası olarak karşımıza çıkan Hashima Adasının küçük bir bölümü 2009 yılından beri turistik ziyarete açık.

*Kara turizm ile ilgili yazımız için lütfen tıklayınız.


Otomat makinesi cumhuriyeti

karides-otomatı

Japonya’da otomatlarda bulamayacağınız bir şey yoktur. Canlı karideslerden, giyilmiş iç çamaşırlara kadar çok geniş bir çeşitlilikte istediğiniz birçok şeye bozuk paralarınız karşılığında sahip olabilirsiniz.


Hadaka Matsuri Festivali

hadaka-matsuri-festivali

Bu festival içerisinde ziyadesiyle çıplak adam barındırmaktadır. İnanışa göre, şeytani ruhlara karşı çıplak adamlar, giyinik adamlardan çok daha güçlü oluyorlar. Erkekler, sadece cinsel organlarını kapatmak için fundoshi adı verilen bir bez parçası sarınırlar.


Çılgın pop müzik videoları

japon-pop-muziği

Japon kültürünü daha yakından tanıyabilmek için Youtube’da bir Japon pop videosu açıp izlemeye başlarsanız kendinizi bambaşka bir dünyada bulabilirsiniz. Bu neyin kafası demek dışında yapılabilecek bir yorum yok. Siz de en azından aşağıdaki videoyu izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Kaynaklar: telegraph, thriftynomads, lifebuzz

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 1112, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ,21

PAYLAŞ