Porsche 550 Spyder, Porsche tarafından 1950’lerde yarışlarda kullanılmak üzere üretilmiş, Porsche’ye motor sporlarında ilk büyük zaferini kazandırmış bir araç. Aslında bu aracın meşhur olduğu bir konu daha var, o da James Dean’in ölümü. Bu olayı bütün 550 Sypder’lara mal etmemek gerekse de, kulaktan kulağa yayınlan efsaneler neredeyse 550 Spyder’ın kendisi kadar popüler olmuştu. 130 numaralı 550’ye gelirsek, bu aracın lanetli olduğunu söyleyenler de var ki, olan olaylara bakılırsa aksini iddia etmek de pek mümkün değil.

James Dean Porsche 550‘Rebel Without A Cause’ adlı film çekimleri sırasında James Dean o zamanki sahip olduğu Porsche 356’sini değiştirmek ister. İstediği aracın da bir 550 Spyder olmasını, hatta bu aracın kendisine özel olup, üzerinde modifikasyonlar ve değişiklikler yapılmasını ister. Dean, o zaman ünlülere araç tahsis eden George Barris adlı bir adamı arayıp isteklerini belirtir ve Barris’te bir 550 bulup, aracı Dean’in isteklerine göre modifiye eder. Bu özel Porsche’de kırmızı çizgili ekose desenli koltuklar, arka kısmında iki kırmızı şerit, aracın kaputu ve kapılarında 130 rakamlı yarış numaraları vardır. Dean’in o zamanki lisan koçu Bill Hickman ise araca ‘Little Bastard’ (Küçük Piç) adını verir ve bu adı o zamanlar çok ünlü bir pinstrip artisti olan Dean Jeffries’e aracın üzerine yazdırır.

James Dean ve Küçük Piç

Aracı teslim aldıktan kısa bir süre sonra, 23 Eylül 1955’te Dean, Star Wars’ta Obi-Wan Kenobi rolüyle tanınan Alec Guinness ile bir restoranda denk gelir. Guinness araca göz gezdirip Dean’e bu araçta uğursuz bir hava olduğunu söyleyip şakayla karışık, “Eğer bu araca binersen, önümüzdeki hafta bu zamanlar, bu arabada ölünü bulurlar” diye laf atar. Garip olan, Dean çok sevdiği Küçük Piç’iyle kaza yapıp hayatını kaybettiğinde Guiness ile sohbetlerinin üzerinden 7 gün geçmişti. X files müziğini girin…

Küçük Piç’i efsaneşletiren olay sadece bu kaza değildir. Dean dışında da bu araçla uzaktan ya da yakından teması olan kişilerin başına kötü ve uğursuz olayların gelmesi aracın lanetli olduğunu dedikodularına yol açmış.

James Dean Küçük Piç kaza sonrasıGeorge Barris, aracı James Dean için satın alan kişi, kazadan sonra aracın hurdasını 2.500 dolara satın alır. Aracı çekiciye yüklerken araç çekiciden kayıp bir ustanın iki bacağını da kırar. Daha sonra Barris aracın motor ve yürüyen aksamlarını Troy McHenry ve William Eschrid adlı iki yarışçıya satar. İki yarışçı Küçük Piç’in parçalarından oluşan araçlarıyla yarışırken, McHenry kontrolünü kaybeder ve bir ağaca çarpıp, olay yerinde can verir. Aynı yarışta Eschrid’te aracının kontrolünü kaybederek şarampole yuvarlanır ve ağır yaralanır.

Borris elinde Dean’in kazasından kalma 2 tekerleği de başka bir kişiye satar. Tekerlekleri alan kişi bu iki tekerleğin de aynı anda patlaması sonucu kaza yapar. Daha sonraları Borris’in garajında bekleyen bu ünlü aracın kalan parçaları, iki hırsızın dikkatini çeker. Bir gece vakti garaja gidip aracın parçalarını sökmeye çalışırlar. İki hırsızın biri parçaları sökmeye çalışırken kolunu parçalar, diğeri de aracın altında kalır…

Bütün bu uğursuz olaylara rağmen Borris aracı çeşitli müzelerde sergilemek ister. Aracın götürüldüğü ilk müzede yangın çıkar. Garip bir şekilde araç bu yangından hiç hasar almaz. Daha sonra ikinci sergi için bir okula götürülür. Burada araç bağlı olduğu iskeleden kayıp bir öğrencinin kalçasını kırar.

James Dean Little Bastard

Uğursuzluklar bu kadarla da kalmamıştır. Litte Bastard, çeşitli sergilere taşınırken çekiciden kayıp, çekici sürücüsünün ezilmesine yol açar. Aynı şekilde başka yerlere de götürülürken nedensiz yere iki kez çekiciden yola düştüğü söyleniyor.

En sonunda Borris uğursuzluklarla uğraşmaktan pes eder ve araç ortadan gizemli bir şekilde kaybolur.

Küçük Piç’in gizemli hikayesi Stephen King romanlarını aratmayacak derecededir. Aracın küçük bir parçasının hala Illinois’deki Tarihi Otomobil Müzesinde olduğu söylenmektedir. Doğru mudur? bilinmez, ancak öğrenmek için bizim cesaretimiz yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here