Neil deGrasse Tyson Gezegendeki zeki herkesin okuması gereken sekiz kitabı seçti

Reddit’in ‘Ask Me Anything’ adlı organizasyonunun konuğu olan Neil deGrasse Tyson, bir okuyucusunun, “Sizce zeki olan her insanın okuması gereken kitaplar nelerdir?” sorusuna cevap olarak, geçmişten günümüze sekiz kitap ismi söyledi. Ayrıca saydığı her kitabın, modern dünyayı yapılandıran insanoğlu üzerinde ne gibi etkileri olduğundan da kısaca bahsetti.

  1. neil-degrasse-tyson-uzayİncil; Başkaları tarafından söylenen şeylere inanmak, onu kendinizin düşünüp bulmasından çok daha kolaydır.
  2. Dünya Sisteminin Bilimsel Bir İncelemesi; Isaac Newton tarafından yazılan eser, bize evrenin algılayabileceğimiz bir yapısı olduğunu öğretiyor.
  3. Türlerin Kökeni; Charles Darwin kitabında, Dünya üzerinde yaşayan diğer canlılarla bizim aramızdaki bağları açıklıyor.
  4. Güliver’in Gezileri; Bir Jonathan Swift’in eseri. Zamanının çoğunu internette geçiren insanların, onun hicivsel derslerinden öğrenecek çok şeyleri var.
  5. Akıl Çağı; Thomas Pain tarafından kaleme alınan kitap, rasyonel düşüncenin gücünün özgür dünyanın kaynağı olduğunu öğretiyor.
  6. Ulusların Zenginliği; Adam Smith’in kitabını okuduğunuzda, kapitalizmin nasıl ekonomik bir açgözlülük olduğunu, ve doğal dengenin kendi kendine nasıl kurulduğunu anlarsınız.
  7. Savaş Sanatı; Sun Tzu yazdığı kitap ile bizlere, bir insanı öldürebilme eyleminin aynı zamanda bir sanat olabileceğini öğretiyor.
  8. Prens; Machiavelli’nin kitabı, güce sahip olmayan insanların, ona sahip olabilmek için, güce sahip olanların ise, onu koruyabilmek için ellerinden gelen her şeyi yapabileceklerini öğrenmemizi sağlıyor.

Tyson şöyle ekliyor, “Eğer üstteki kitapların tamamını okursanız, modern dünyayı şekillendiren başlıca olaylar ile ilgili detayı bilgi sahibi olursunuz.”

Fotoğraf kaynakları: 1, 2