Kendinizi geliştirmek sizin için ne kadar önemlidir ? Eğer başarılı bir hayatın sürekli bir büyüme ve öğrenme olduğunu düşünen bir insansanız kendinizi geliştirmek sizin için önemlidir. Ve bunu okuduktan sonra kendinizi geliştirmenin öncelikli olduğunu düşüneceksiniz.

Tutarlı gelişme amaçlarınıza ulaşmada, başarıyı bulmanızda ve hayatınızdaki mutluluğun farkına varmanızda size yardım eder. Kendinizi geliştirmek hayatın amacını ve anlamını gösterir ve her zaman uğruna çaba gösterilen bir şeydir. Ancak fark ettiğim bir şey kendimizi geliştirmeye odaklandığımızda şimdiki yaşamımızın niteliksiz olduğu düşüncesine kapılırız. Gelecekteki mutluluk için o kadar odaklanmışızdır ki şimdiki durumumuzla mutsuz oluruz.

Yarına o kadar çok odaklanmışızdır ki bugünü unuturuz.

Kendimizi geliştirmek kadar önemli olan bir şey de her zaman bir adım geriye gidip şimdiki hayatımızın niteliğini değerlendirmektir.

Hayatımızın niteliğini değerlendirmeyi sürekli hale getirirsek geleceğe bakarken de şimdiki durumumuzla mutlu olmayı öğreniriz.

Bu anlık varoluş ve uzun süreli odaklanmayı başarmak için hayatınızın niteliğini bu 5 yolla değerlendirmek önemlidir.

Sağlığınızı nasıl olduğunu değerlendirin

İster inanın ister inanmayın fiziksel sağlığınız gibi zihinsel sağlığınız da önemlidir. Sağlıklı beslenmek, sık sık spor yapmak, düzenli uyumak sağlıklı bir yaşam sürdüğünüzün göstergesidir. Ve bunları yaptığınızda zihinsel kapasiteniz doğal olarak artacaktır.

Nitelikli bir yaşam fiziksel ve zihinsel sağlığın yüksek seviyede olduğu bir şeydir. Dürüst olun. Sık sık kitap okuyor musunuz? Aktif bir yaşam sürüyor musunuz? Kendinize meydan okuyor musunuz? Eğer bütün sorulara cevabınız evet ise nitelikli bir hayat sürüyorsunuz demektir.

Sorunlarınızın niteliğini değerlendirin

Görünüşte, bu bir şey ifade etmez. Nasıl nitelikli sorunlara sahip olabilirsiniz ve daha önemlisi onları niye isteyesiniz? Bunu bir de şu yolla düşünün: Niteliğe bakılmaksızın herhangi bir yaşamda sorunlar olacaktır. Sorunlar kaçınılmazdır. Bu yüzden hayatınızın niteliğini ölçerken problemlerinizin de niteliğini belirlemek de önemlidir.

Bu sorunlar sosyal, duygusal, zihinsel, fiziksel, işle alakalı olsa da olmasa da karşımıza çıkan herhangi bir problemin seviyesini ve karmaşıklığını ölçerek yaşamımızın nerede olduğuyla alakalı iyi bir barometre olabiliriz.

Bu örneğe bakalım, yaşamınızın amacı aynı fikirde olduğunuz yeni bir arkadaş grubuyla tanışmak olabilir. Başlangıçta problemler başlayacaktır. İnsanlarla nasıl tanışırsınız?

Bağlantılarınızı şekillendirmeyi öğrendikçe problemleriniz insanlarla nasıl tanışılır’dan nitelikli insanlarla nasıl ilişkiye geçilebilire dönecektir. Uzun süreli ilişkiyi nasıl şekillendireceğinizi anladığınızda  probleminiz o zaman bu tarz ilişkiler kurmaya yönelik olacaktır. Bu yüzden aldığınız kadar değer vermesini bilirsiniz.

Sosyal olarak problemlerinizin niteliği ve karmaşıklığı artıyor. Fakat bu sayede hayatınızın niteliğinin de aslında geliştiğini görmek kolaylaşır.

Etkileşimde olduğunuz insan sayısını değerlendirin

Nitelikli bir hayat pozitif bir hayattır. Arkadaşlarınız, aileniz ya da yabancılar olabilir, insanlarla ne kadar pozitif bir etkileşimde olursanız hayatınızın niteliğini de o kadar güçlenir.

Hayatınızın safhalarını belirleyin

Bu noktada “hayatın evreleri”nin anlamını açıklayabilmek önemlidir. ”Yaşam evresi” kişisel olarak belirli olaylarla ilişkili bir zaman dilimidir. Örneğin üniversite yaşam evrelerimizden biri olabilir. Kariyerimizin başı, ortası ya da San Diego’da yaşadığımız zaman, bunların hepsi yaşam evresi örnekleridir.

Hayatım boyunca farkettiğim bir şey her evre yeni bağlantılar ve deneyimler yığını getirir. Pozitif deneyimlerin yüksek sayıda olması direkt olarak nitelikli bir yaşamla alakalı olduğu için ne kadar çok hayat deneyiminiz varsa o kadar nitelikli bir hayatınız vardır.

Rahatlık önemlidir. Fakat rahat bir noktada kaldığınızda tembelleşmeniz kolay olacaktır. Yaşam evrelerinizin miktarındaki artışa odaklanarak kişisel gelişiminize, etkileşimlerinize ve tecrübelerinize odaklanırsınız. Yeni şeyler denemekten heyecanlı yerlerde yaşamaktan ve ilginç insanlarla tanışmaktan korkmayın. Bunlar sizi nitelikli bir yaşama götürecektir.

Hayatınızı başkalarına göre değil kendinize göre değerlendirin

Bana göre bu nitelikli bir yaşamın başlıca ölçüsüdür. İki insan aynı olmadığı için kendimizi başkalarına göre kıyaslamak imkansızdır. Fakat hayatımızın niteliğini değerlendirirken genelde bunu yaparız.

İki insan için tamamen benzer olmak imkansız olacağı için aynı şekilde kendimizi başkalarıyla kıyaslayarak başarıya mutluluğa ulaşamayız.

Nitelikli bir yaşam için başkalarını bir ölçüt olarak kullanmak yerine kendimizi ölçüt olarak alıyor olmalıyız. Kesin ölçü geçmiş yaşamınızla şimdiki yaşamınızı kıyaslamanızdır. Şimdiki hayatınız geçmiştekinden iyiyse siz kesinlikle nitelikli bir yaşama sahipsiniz!

Kendinizi geliştirmenizdeki acı gerçek şu dur ki bu durum bilim gibi kesin değildir. Kendi yaşamımızın nasıl geliştiğini anlamak için kullanacağımız bir formül yoktur. Fakat yukarıdaki beş maddeyi takip ederseniz sadece hayatınızın neresinde olduğunuz hakkında kesin bir fikir edinmekle kalmazsınız ayrıca bunu nasıl ileri taşıyacağınız hakkında da fikir sahibi olursunuz.

Sağlıklı bir yaşama, hayatınızın niteliğini arttıracak niteliklere, hayatınızı pozitif etkileyecek insanlara, yaşam evrelerinizin miktarını arttıracak olaylara, deneyimlere ve geçmişteki halinizden daha iyi olmaya odaklanın. Eğer bunu başarabilirseniz zamanla gelişme gösterecek nitelikli bir hayatı yaşayacaksınız.

Olmak istediğiniz yerde değilseniz endişelenmeyin. Bu beş maddeyi takip ederek ve bu ölçütlere uyup hayatınızı değerlendirerek olmak istediğiniz yerde olacaksınız.

Fotoğraf kaynakları: 1

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here