Olanaklarınızın üstünde yaşayın

Her zaman anlık zevk çin gelecekten vazgeçme arzusu vardır. Teknolojinin yeni parçalarını satın almayı, pahalı bir yerde yaşamayı, lüks bir araba almayı isteriz. Bu bizi iyi hissettirebilir. Fakat aceleci harcalamalar sonunda kötü bir sonuca neden olabilir.

Hayattan basit şeyler alarak zevk alın ve mümkün olduğunca birikim yapın. Pahalı şeyler uzun süreli mutluluk ve güven vermez. Düzenli harcama uzun vadede daha fazla zevk verir.

Paranızı işe yatırın

Para biriktirmek iyi bir şeydir. İyi yatırımlar 40’lı ve 60’lı yaşlarınızdaki yatırımlarınız arasında fark yaratabilir.

The Simple Dollar’daki bir gönderi beni düşündürdü. Trent’in projesine göre, 20’li yaşlarında bir insan gelirinin %20’sini indeksli yatırım fonuna yatırırsa  alacağı faiz 40’lı yaşlarına ulaştığında şimdiki maaşı kadar olacaktır. Gelirinde bir düşüş olmadan emekli olabilecektir.

Akıllı yatırım ekonomik bağımsızlılığın en emin yoludur ve herkesin yapabileceği bir şeydir.

Kendi kendinizi eğitin

Mutlu olmak için sürekli büyümeye ihtiyacımız var. Büyümenin en iyi yolu hayat boyu eğitimdir. Bu doktora eğitimine başlamanız ya günde 2 saat okumanız anlamına gelmez. Kendi kendini eğitmek sizi rahat noktanızdan çıkaran herhangi bir şey olabilir. En önemli parçası açık fikirli olmak ve taze bilgiler ve bakış açıları keşfetmektir.

Eğitim zamanla olur. Çok bir şey öğrenemediğinizi sanırsınız ama zamanla daha bilgili kibar ve ilginç bir insan olursunuz.

Uzun süreli ilişkiler geliştirin

Farz edin ki istediğiniz her şeye sahipsiniz. Kimseyle paylaşmadan mutlu olacağınızı düşünüyor musunuz? Arkadaşlarımızla ve aile üyelerimizle geliştirdiğimiz ilişkiler hayattaki mutluluğun en büyük kaynağıdır. Bunu unutmayın.

Dostluk kurmaya çalışmak ve bundan zevk almak uzun süreli mutluluk için gereklidir. İnsanlar olmazsa ne kadar başarılı olursanız olun umutsuz hissedeceksiniz.

Çok hırslandığınız bir hayaliniz için çalışın

Hayatınız mükemmel olmasa bile her zaman hırslanacağınız bir amacınız olacaktır. Bir şeyler için çabalamıyorsanız muhtemelen gelişemeyeceksiniz. Bunu tersine çevirmenin en iyi yolu amacınıza doğru yol almaktır.

Hayatımızdaki her şeyi kontrol edemeyiz ama gelecekte başarılı olmak için amacımız üstüne çalışmak bize pozitif düşünceler verir. Hırslandığınız şey her ne ise bir şeyler yapmaya başlayın. La Tzu’nun dediği gibi 1000 millik yolculuklar bile tek bir adımla başlar.

Bonus : Formda kalın

Sadece bir bedeniniz var. Bozulduğunda yapacağınız hiçbir şey olmayacak. Onu korumak için spor yapın. Zarar verici maddelerden ve sağlıksız yiyeceklerden kaçının. İlk başta size sıkıcı gelebilir ama zamanla sağlıklı bir yaşamınız olduğu için mutlu olacaksınız.

Fotoğraf kaynakları: 1

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here