Günde kaç saat uyumak gerekir? Bu sorunun cevabı ile ilgili herkesin kafasında aşağı yukarı bir cevap vardır. Birçoğumuz, az uyumanın sağlığımızı olumsuz etkilediğini biliriz. Uzun vadede, diyabete, obeziteye ve yüksek tansiyona sebep olur. Peki, çok uyumanın da benzer olumsuz etkileri olduğunu biliyor musunuz?

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, günde kaç saat uyursak kendimizi daha iyi hissedeceğimiz ile ilgili sonuçlar ortaya koyuyor. Farklı yaş gruplarının, farklı uyku ihtiyaçları var. Mesela, yaşı 6 ile 9 arasında olan çocuklar günde 9,10 saate kadar uyumalıdır.

Gençlere gelirsek, onları yataktan bir an evvel kalkmaları konusunda zorlamamalıyız. Çünkü, hormonal dengelerini sağlayabilmek için günde 8 ila 10 saat arası uykuya ihtiyaç duyarlar. Tabi ki bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı gençlere günde 7 saat uyku yeterli gelirken, bazıları 11 saat boyunca uyumaktan keyif alır. 11 saatten daha fazla uyumanın ise sağlığa olumsuz etkileri vardır.

uyuyakalmak

Yetişkinler için tavsiye edilen uyku saati, günde 7 ila 9 saat arasındadır. Bu saat aralığı, günü verimli geçirebilmek için bir tavsiye edilse de, bazı insanlar günde 6 saat uyuyarak da son derece enerjik olabilir.

65 yaş üstü kişiler ise yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için günde 7, 8 saat uyumalılar. Eğer kişiler uyku problemleri yaşanıyor ve günde sadece 5-6 saat uyuyabiliyorsa, bunu gün içinde kısa süreli uykularla desteklemelidir.

Fotoğraf kaynakları: 1, 2