“Aklınıza koyduğunuz her şeyi yapabilirsiniz.” sözü, bir şeyi başarmak istiyorsak yapmamız gereken tek şeyin hayal etmek olduğu, bu fikre kafayı takmayı ve başarılı olmak için beklemenin gerekli olduğu fikrini verir.

Çoğumuz ne istediğimizi bilmeyiz. Bildiğimizi düşünürüz ama aslında bilmeyiz. Biz sadece ne istemediğimizi biliriz. Sıkıcı bir iş istemeyiz. Fakir olmak istemeyiz. Sevdiklerimiz tarafından hayal kırıklığına uğratılmayı istemeyiz.

Ne istediğinizi bilmek, ne istemediğinizi bilmekten çok farklıdır. Sadece ne istemediğinizi bildiğinizde hedeflerinize odaklanamazsınız. Bu örneği düşünün.

Pete fakir olmak istemiyor. Arkadaşlarından daha az kazanmaktan nefret ediyor ve konumunu yükseltmek için kararlı. Bu amacını gerçekleştirmek için farklı şeyler deneyebilir. Doktorluk ve avukatlık gibi bir eğitim alabilir. Kendi şirketini kurabilir, ya da zengin olmasını sağlayacak başka şeyleri yapabilir.

istemiyorumFakat Pete neyi yapmayı istediğinden emin değil. Hangi yolun yeteneklerine ve kişiliğine uygun olduğunu bilmiyor. Bu yüzden hiç bir yolu takip edemiyor.

Bu soruya cevap bulma umuduyla bir çok olasılığı araştırıyor. Fakat bir güçlükle karşılaşır karşılaşmaz o yolun kendisine uymadığını düşünüyor ve yeni bir çare arıyor.

Pete’in hareketleri odaklanmış değil. Çok çalışmasına rağmen çabaları hiçbir şeye dayanmıyor. Yıkılmaz bir kale inşa etmek yerine, kolaylıkla dağılan 20 tane inşa ediyor. Sonunda cesareti kırılmış ve kafası karışmış oluyor. Ve nihayetinde Pete’nin odak sorunu, onu başarısızlığa itiyor.

Şimdi, Pete belirli bir yol seçseydi ne olurdu? Farz edin ki hukuk. Yapması gerekenler belli olacaktı.

Hukuk okuluna giriş sınavından yüksek puan almak, akabinde iyi bir hukuk okuluna kabul edilmek. Hangi hukuk dalında uzmanlaşacağına karar vermek, o daldan iyi bir dereceyle mezun olmak ve saygın bir hukuk firmasında yüksek maaş alacağı bir iş bulmak

Belli amaçların olması, zengin olmak için en kolay yoldur. Bir yolda odaklanmak, Pete’e takip etmesi için mantıklı bir hareket zinciri verecektir. Her başarı, onu finale bir adım daha yaklaştıracaktır.

Hepimizin, belirli bir şeye odaklanmanın, Pete’e zengin olma yolunda en iyi şansı verecek olması konusunda hem fikir olduğumuzu düşünüyorum.

Eğer ne istediğini bilmiyorsa, kendine nasıl bir yol seçecek? Belki amacı sadece para değil. Belki de aynı zamanda sevdiği bir şeyi yapmak istiyor. Belki okula gitmeye parasal gücü yetmiyor. Gerçek karmaşıktır. Bu yüzden Pete bir yol seçemiyor.

Ve bu başarısızlığın nedenidir.

Fakat bu kısır döngü tamamiyle kötü bir durum değildir. Çoğu insan önceden belirlenmiş bir yola uymaz. Kendinizi sadece bir şeye odaklamak sizi başarıya sürükler ama muhtemelen sizi mutlu etmez.

Olay işte budur. Eğer başarılı olmak, zengin olmak, bir konuma sahip olmak istiyorsanız belirli bir yol seçmeniz ve bunu takip etmeniz gerekmektedir.

Karar vermek için çok beklemeyin. Düşünüp durduğunuz her an rakiplerinizin sizden ileride olmasına fırsat verirsiniz.

yolunu takip etmek

Fakat belki de hayat bir yarış değildir. Belki, en ilginç insanlar kendi eşsiz yollarını takip ediyorlardır.

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here