Hollanda her daim insanları hayrete düşüren ve etkileyen iddialı projeleri ile ünlü olmuştur. Vizyon sahibi her ülke, Hollanda örneğini yakından izlemeli, ya da en azından aşağıdaki 7 projeyi uygulamaya çalışmalıdır.

1. Terk edilmiş tek bir hayvan bile göremezsiniz

sokak-hayvani-bulunmaz

Hollanda sınırları içinde, evsiz kedi ve köpek bulunmadığı resmi olarak açıklandı. Ve hükumet, bu ütopik istatistiğe, hayvanları mağdur etmeden ulaşmayı başardı.


2. Dünyanın ilk enerji üreten bisiklet yoluna sahiptir

enerji-üreten-yol

SolaRoad adı verilen, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren yol projesi, hükumet, özel sektör ve akademik çevreler arasındaki işbirliğinin bir sonucudur. Yolun 100 metrelik ilk kısmı 2015 yılında açıldı. Bu atılım şimdilik kısa mesafeli olmasına rağmen, geleceğin yollarının inşasında büyük bir gelişme olarak görülüyor. Yoldan sağlanan elektrik enerjisi ile sokaklar aydınlatılıyor ve elektrikli araçlar şarj ediliyor.


3. Her 50 kilometrede bir elektrikli araç şarj istasyonu bulunur

elektrik-sarj-istasyonu

Hollanda’nın güçlü yönlerinden bir diğeri, sürdürülebilir ulaşım sistemidir. Bu sebeple, benzinli ve dizel motorlu araçların dönüşümünü kolaylaştırmak adına, elektrikli otomobil kullanan vatandaşlar için birçok şarj noktası açıldı.


4. Hiç kimsenin otomobil kullanmadığı bir şehirleri var

houten-bisiklet

Küçük bir Hollanda kenti olan Houten, dünyanın en güvenli yeri olarak kabul edilmektedir. Seksenli yılların başında, kasabadaki 4.000 vatandaş, komşularını, arkadaşlarını, araba kullanmak yerine bisiklet sürmeye teşvik etme kararı aldı. Ve bugüne geldiğimizde şehirde herkes aktif olarak bisiklet kullanmayı alışkanlık haline getirdi.


5. Benzinli ve dizel araçların satışları yasaklanacak

delorean-hollanda

2025 yılında, Hollanda’da benzinli veya dizel bir otomobil satın alabilmek imkansız hale gelecek. Günümüzde dahi, alternatif yakıtlı otomobil satışını teşvik etmek amacıyla yaklaşık 15.000 Euro’luk vergi indirimi uygulanıyor.


6. Yeteri kadar mahkum olmadığından hapishaneler kapatılıyor

hollanda-hapishane

Uzun yıllardan beri, Hollanda hükumeti, ülkedeki suç oranını azaltmak için ciddi adımlar atmakta. Günümüzde gözlemlenebildiği üzere, bu çalışmaların sonuçları tatmin edici düzeyde. Son 6 yılda, mahkum sayısının yeterli olmaması sebebiyle tam 19 hapishane kapatıldı.


7. Yaban hayvanları için geçiş köprüleri var

vahşi yaşam geçiş köprüsü

Hollanda hükumetinin kendine görev edindiği diğer bir görev ise, vahşi hayvanların korunmasıdır. Buna yönelik, hayvanların ormanın bir bölümünden diğerine güvenli bir şekilde geçebilmelerine olanak sağlayan yaban hayat geçiş köprüleri yapılmıştır.

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8