İslam inancına göre, Müslüman olmayan kimseler kesinlikle cennete gidemez. Tezimizi birkaç ayet ile güçlendirelim.

“Kim İslam’dan başka bir din ararsa, (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayanlardan olacaktır.” (Ali İmran 85, D.İ.B. meali)

“Onlar, güç yetirebilseler, sizi dininizden döndürünceye kadar sizinle savaşmaya devam ederler. Sizden kim dininden döner de kafir olarak ölürse, öylelerin bütün yapıp ettikleri dünyada da, ahirette de boşa gitmiştir. Bunlar cehennemliktirler, orada sürekli kalacaklardır.” (Bakara 217, D.İ.B. meali)

Yazımıza farklı coğrafyalardan ve kültürlerden, tamamen hayal ürünü beş karakter katalım.

Anoushka Narlikar

anoushka

Anoushka, Hindistan’ın Jodhpur şehrine bağlı Khejarli köyünde yaşayan bir Hint kadını. Eşini sekiz yıl önce kaybetmiş. Üç çocuğuna bakabilmek için ilerleyen yaşına rağmen hala çalışmak zorunda.

Ebeveynleri ve yaşadığı köyün diğer fertleri gibi, Anoushka da bir Hindu. Her gün mutlaka köylerinde bulunan tapınağa gider ve  ibadet eder. Yaşadığı zor hayattan şikayet etmez, inancına göre sonraki hayatında bu yaşadığı zorlukların mükafatını görecektir. Anoushka’ların evinde televizyon yok. İslam ile ilgili bilgisi, gazetelerde okuduğu Pakistanlıların yaptığı terör saldırılarından ve eşinin çalıştığı fabrikanın patronunun Müslüman olmasından ibaret.

Anoushka ne kadar zor bir hayat geçirmiş ve bir an bile yaşadığı hayatın neden bu kadar zor olduğunu sorgulamamış olsa da, çok iyi kalpli bir insan olsa da, İslam inancına göre Müslüman olmadığı için cennete gidemeyecek.

Hossein Burhan

hossein

Hossein Suudi bir iş adamı. Üç eşi ve sekiz çocuğu var, eşlerinden birisi Kral Selman’ın yeğeni. Cidde’de denize nazır bir malikanede yaşamaktalar.

Hossein’in serveti ailesinden gelmekte. İngiltere’de üniversite eğitimini tamamladıktan sonra ticaret hayatına atıldı, başarı hamleleri ile servetlerine servet kattılar. Birçok ülkede faaliyet gösteren fabrikaları ve maden ocakları var. İngiltere’de, Çinli bir öğrenciye tecavüz ettiği ve öldürdüğü gerekçesi ile hakkında açılan davada beraat etti.

Sahip oldukları Hindistan’daki gübre fabrikasında Anoushka’nın eşi çalışmaktaydı. Yaşanan gaz sızıntısı sebebiyle akciğer yetmezliğinden hayatını kaybetti. Anoushka, kocasının ölüm sebebini hiçbir zaman öğrenemedi. Fabrikadaki iş güvenliği önlemlerinin ve denetimin yetersizliği sebebiyle her yıl onlarca çalışan hayatlarını kaybetmekte. Hossein sahip olduğu siyasi ilişkiler sayesinde, karını her yıl arttırırken, ölen çalışanların aileleri ile uğraşmak durumunda da kalmıyor.

Hossein yaptığı kötü davranışlar sebebiyle acı çekecek olsa da, bir Müslüman olduğu için en nihayetinde cennete gidecek.

John Johnson

john

John, Antwerp doğumlu Belçikalı bir elmas satıcısıydı. 28 yaşındayken Orta Afrika’da katıldığı bir av programı esnasında Afrika halkının ‘medeni’ ülkeler tarafından nasıl köleleştirildiğinin farkına vardı. 29 yaşında sahip olduğu mal varlığını satarak, tüm dünyaya bu insanlık ayıbını duyurabilmek için çalışmalara başladı.

John’un kurduğu dernek sayesinde onlarca fabrikada çalışma koşulları iyileştirildi, suyu olmayan bir çok köye kuyu açıldı, yeni okullar inşa edildi, insan ve kadın hakları konusunda gelişmemiş ülkelerde önemli sayılabilecek adımlar atıldı.

John, bir kaç sefer ölüm tehdidi alsa da, ölümü bir sivrisineğin onu sokması sonucu sıtma sebebiyle gerçekleşti. Hastalığının tedavisi çok basit olsa da, bulunduğu köy yakınlarında bir sağlık merkezi olmaması nedeniyle tedavi edilemedi. John’un arkadaşları, derneği aktif tutmak için ellerinden geleni yapıyorlar, hatta John’un hayatını kaybettiği şehirde bugün John’un adını taşıyan bir sağlık merkezi bile yaptırdılar.

41 yıllık ömrünün son on iki yılının her dakikasını, insanlık adına bir şeyler yapmak için harcayan John, bir Müslüman olmadığı için cennete gidemeyecek. Muhtemelen, yaptığı olumlu şeyler sebebiyle, cehennemdeki diğer günahkar gayrimüslimlerden daha az acı çekecektir.

Nevin Doğan

nevin

Nevin, Muğla’nın bir dağ köyünde doğdu. O ve eşi hayatlarını çiftçilik yaparak kazanmakta. Her Salı ve Cuma günü, Muğla’da kurulan pazara giderek topladıkları mahsulleri satarlar. İki çocuğundan birisi tarlada ve pazarda ailesine yardım ediyor, diğeri ise dini bir cemaatin sahip olduğu okullar zincirinde öğretmen olarak görev yapıyor.

En büyük hayali bir gün Hacca gitmek olan Nevin, mümkün olduğunca dini görevlerini yerine getiriyor. Nevin’e göre dini sorgulamak çok büyük bir günah, keza onun inancına göre son ve tek gerçek din İslamdır, ve sorgulanması yersizdir. Nevin’in dini inancının temellerini, ailesinden, köyündeki kadınlardan ve Ramazan ayında iftar öncesi televizyonda çıkan hocalardan duydukları oluşturur.

Nevin, temiz kalpli bir Müslüman olduğundan, işlediği günahlar sebebiyle acı çektikten sonra cennete gidecektir.

Kumya Inkasisa

kumya

Kumya, 16. yüzyılda Güney Amerika’da yaşayan bir İnka yerlisi. İspanyollar kıtaya ulaştıktan sonra hayatları çok değişti. İki oğlu İspanyollar tarafından öldürüldü. Yapılan misyonerlik çalışmaları sonucunda bir Hristiyan olan Kumya’nın dinine çok da bağlı birisi olduğu söylenemez.

Kumya, İspanyollardan ve müslüman tacirlerden İslam ile ilgili bilgi sahibi olmuş, fakat dinini tekrar değiştirme fikri onu cezbetmemiş. Kumya bir Müslüman olmadığı için cennete gidemeyecek.

Hz. Muhammed’in 6. yüzyılda yaşadığını ve onun son peygamber olduğunu göz önünde bulunduralım. 15. yüzyılda Kristof Kolomb’un Amerika’ya ilk seyahatine kadar geçen 900 yıllık süre boyunca Amerika kıtasında yaşayan milyonlarca insan, sahip oldukları sapkın inançlar sebebiyle cehenneme gidecek olabilirler. Bu insanlara, bir zamanlar mutlaka bir peygamber gönderilmiştir, buyurun;

“Andolsun biz, her ümmete, “Allah’a kulluk edin, tâğûttan (haddi aşmaktan) kaçının” diye peygamber gönderdik.” (Nahl 36, D.İ.B. meali)


anoushka nevinBiraz beyin jimnastiği yapalım. Özlerinde Anoushka ve Nevin aynı insanlar olsun. Birisi Hindistan’da doğduğu için Hinduizm inancını benimserken, diğeri Türkiye’de doğduğundan Müslüman bir birey olarak yetiştirildi. Ne Anoushka’ya, ne de Nevin’e doğmadan önce “hangi ülkede veya hangi kültürde doğmak istersiniz?” diye bir soru sorulmadı. Her ikisi de toplum genelinin kabul ettiği dini benimsedi, ve inandıkları dini hiç bir zaman sorgulamadı. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Nevin bir Müslüman olduğu için cennete gidecekken, Anoushka ise ‘Gayrimüslimler cennete gidemez’ yazımızda bahsettiğimiz üzere cehennemliktir.

Çevrenizdeki insanları bir düşünün, kaçı sahip olduğu dini inancı sorguluyor? Diğer dinler ile ilgili yeteri kadar bilgi sahibi olup da, kendi sahip olduğu inanç ile karşılaştırıp doğru yolu bulmaya çalışıyor? Bir çoğunuz “din dogmatiktir, sorgulanmaz.” diyecektir, ancak üstteki yazıda bahsettiğimiz Anoushka’dan, John’dan ve Kumya’dan cennete gitme şartı olarak beklentimiz tam olarak bu.

“Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.” (Nahl 90, D.İ.B. meali)

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

PAYLAŞ