“Eskiye rağbet olsa, bit pazarına nur yağardı.”

Bu sözün aksine, Feriköy bit pazarı her Pazar günü binlerce kişi tarafından ziyaret edilmekte. Ülkemizde kurulan diğer bir çok bit pazarının aksine, Feriköy bit pazarında bir düzen hakimdir. Satılan ürünlerin bir çoğunun antika olarak kabul edilebilir kalitededir, İstanbul’un koleksiyonerleri stantlarında en özel ürünlerini satmaktadır. Keyifli bir ziyaret ve alışveriş sonrası, acıkan karnınızı pazardaki gözlemecide doyurabilir, sıkma meyve sularının tadına bakabilirsiniz.

feriköy bit pazarı istanbul

Pazarda seramik ürünler, biblolar, rozetler, fotoğraflar, dergiler, kitaplar, plaklar, cep saatleri, filmli fotoğraf makineleri ve lensler arasında kendinizi kaybedebilirsiniz. Her Pazar günü sabah 10’da kurulan pazar, akşam saat 18 gibi toplanmakta. Aynı ürün farklı tezgahlarda, farklı fiyatlarda satılabilmekte, o yüzden beğendiğiniz ürünleri satın almadan bir kaç tezgahtan fiyat almanızda fayda var. Genel itibariyle pazarda satılan ürünlerin fiyatlarının İstanbul’un diğer bit pazarlarına göre daha yüksek olduğunu da belirtelim.

seramik standı bit pazarı

Feriköy, Osmanlı İmparatorluğu zamanında Yunan ve Ermenilerin yoğun olarak yaşadıkları bir muhit imiş, eskisi kadar yoğun olmasalar da mahallelerinden göç etmemiş gayrimüslim aileler halen bulunmakta. Bu kültürel zenginliğin izlerine bir çok şekilde rastlayabiliyorsunuz, uzun gökdelenlerin yanında yüz yıllık taş evler, birbirine karışan kilise çanları ve ezan sesleri, modern şehir otelinin hemen önünde bulunan Bomonti Bira Fabrikası, sokaklarda satılan paskalya yumurtaları ve kandil simitleri… Tüm muhit, sahip olduğu zengin geçmişi yansıtıyor, pazar ziyaretinizin ardından Feriköy ve Kurtuluş’ta yürüyüşe çıkıp bu zenginliğe şahit olabilirsiniz.

Feriköy bit pazarı, Nişantaşı, Taksim, Şişli gibi merkezi yerlere yürüme mesafesindedir. Feriköy’de bulunan pazara, M2 metro hattı ile Osmanbey istasyonunda inerek de ulaşabilirsiniz. Osmanbey metro istasyonundan Feriköy bit pazarına ulaşım için aşağıdaki haritadan faydalanabilirsiniz.

feriköy bit pazarı ulaşım

feriköy bit pazarı stantlar

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here