Giderlerinizi kısmak için en kolay atak edebileceğiniz yer, hiç kuşkusuz market alışverişidir. Ufak meblağlar birikir, yüksek tutarlar oluşturur. Daha hesaplı bir şekilde market alışverişi yapabilmenizi sağlayacak yöntemleri aşağıda okuyabilirsiniz.

Liste hazırlayın

Liste hazırlayın

Marketlerdeki reyonların yerleri ve ortam, sizin ihtiyacınız dışında bir çok ürünü de satın almanızı destekleyecek şekilde kurgulanmıştır. İnsan psikolojisi detaylı analiz edilerek, açık noktalar profesyonel bir şekilde doldurulmuştur. Siz hiç mahalle pazarında üzümün kilosunun 3,95 TL olduğunu gördünüz mü?

Evden çıkmadan kendinize ihtiyaç listesi hazırlayın ve mümkün olduğunca onun dışına çıkmaktan sakının.

Eve geldiğinizde aldığınız ürünlere göz atın, ihtiyacınız dışında neler almışsınız, sizi bunları almaya iten sebepler nedir? analiz edin.

Kampanyalar sizi aldatmasın

Kampanyalar sizi aldatmasın

Fiyat indirimi dışındaki kampanyalar her zaman sizin faydanıza olmaz, sırf göze avantajlı göründüğü için gereksiz gider yapmanıza sebep olabilirler. Kampanyalı bir ürünü hemen satın almak yerine, pozitif ve negatif yönlerini bir kez daha düşünün.

Birim fiyatları kıyaslayın

Birim fiyatları kıyaslayın

Alacağınız ürünlerin birim fiyatlarını kıyaslayın. Marketlerde ürün etiketlerinde kilogram veya litre cinsinden birim fiyatlar yazmaktadır. Ürünün yalnızca ambalajına ve fiyatına bakıp alışveriş yapmak sizi zarara uğratabilir, bu yüzden her zaman birim fiyatların kıyaslamasını yapın. Bu karşılaştırmayı yaparken birim fiyatı ucuza geliyor diye ihtiyacınız olmayan ürünlerden yüksek miktarlardan almaktan kaçınmalısınız.

İkame ürünlere göz atın

İkame ürünlere göz atın

Güzel ambalajlanmış, her akşam televizyonda reklamını gördüğünüz ürünler yerine, göreli olarak daha uygun fiyatlı ikame ürünleri inceleyin. Bir ürünün fiyatının ucuz olması onun kalitesiz veya bayat olduğu anlamına gelmez. Pazarlama ve reklam giderleri, ürünün maliyetini direkt olarak arttıran maliyetlerdir, alışveriş yaparken bunu göz önünde bulundurun.

Alışverişe aç iken çıkmayın

Alışverişe aç iken çıkmayın

Sakın ama sakın, alışverişe aç karnına çıkmayın. Aç karnına alışverişe çıkan bireylerin, tok karnına çıkanlara göre %70’e kadar daha fazla harcama yaptığı gözlemlenmiştir. Sadece gereksiz alışveriş yapmanın dışında yanlış ürünleri de satın alma ihtimaliniz artacaktır.

Ne yemek yapacağınıza alışveriş sonrası karar verin

Ne yemek yapacağınıza karar verin

İnternet’te bulacağınız yemek tarifleri içeriğinde bir çok yüksek maliyetli ürün bulundurabilir. Direkt olarak tariften yola çıkıp kendinize bir alışveriş listesi hazırlarsanız, akşam yemeğinizin maliyeti çok yüksek olabilir. Uygun fiyatlı içeriklere sahip bir yemek hazırlayacaksanız tabi ki liste yapmanız faydalıdır, ancak mümkün olduğunca evde bulunan malzemeleri kullanarak yemek hazırlamak bütçenize faydalı olacaktır.

İndirimli ürünleri takip edin

İndirimli ürünleri takip edin

Marketlerde, dönem dönem bazı ürünler indirime girer, veya tavsiye edilen tüketim tarihi yaklaşan ürünleri elden çıkarmak için fiyatlarında indirime giderler. İhtiyacınız dahilinde ürün seçimi yaparken indirim reyonlarına göz atabilirsiniz.

Fiyatı uyguna geliyorsa yüksek miktarlarda alım yapın

Yüksek miktarlarda alım yapın

Yüksek miktarlarda alınan ürünler ilk bakışta zararınıza gibi gözükse de, buna bir yatırım gözüyle bakılabilir. Örnek olarak tuvalet kağıdı, paket içindeki ürün sayısı arttıkça bir rulonun birim fiyatı düşmektedir. Alacağınız 20’li tuvalet kağıdını 1 sene boyunca kullanacak olsanız bile, bozulacak bir ürün olmadığından ve tuvalet kağıdı ihtiyacınız her daim olacağından sizin için kazançlı bir alışveriş sayılır.

Bir çok şekilde kullanabileceğiz, uygun fiyatlı ürünlerden alın

Bir çok şekilde kullanabileceğiz ürünler

Fiyatı uygun olan ve bir çok yerde kullanabileceğiniz ürünlerden satın alın. Mesela patatesi kızartabilir, haşlayabilir, püresini yapabilir veya fırında pişirebilirsiniz, fiyatı uygun ve besleyici bir sebzedir. Sizde patates gibi stok yapabileceğiniz ürünleri not alıp, alışveriş listenizin üst sıralarına ekleyebilirsiniz.

Et yerine sebze tercih edin

Et yerine sebze tercih edin

Pahalı fiyatlı et tüketmek yerine, daha uygun fiyatlı sebze yemekleri hazırlarsanız, akşam yemeğinizin maliyetini düşürmüş olursunuz. Vücudunuzun ihtiyacı olan proteini yumurta, mercimek gibi besinler tüketerek de alabilirsiniz.

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here