Seattle’da gün batarken, Phoenix Jones kurşun geçirmez kostümünü giyer ve maskesini kafasına geçirir. Artık gecenin karanlığında, sokaklarda kanuna aykırı davranışlarda bulunan suçluları yakalamak için hazırdır.

25 yaşındaki bu adam ilginç kostüm meraklısı bir polis memuru değil, Rain City Superhero Movement adında bir süper kahraman topluluğunun başkanı. Çizgi romanlardan fırlamışçasına duran bu gençler yaşadıkları bölgedeki işlenen suçların önüne geçmeye çalışan gönüllüler.

Nasıl süper kahraman oldum

Phoenix Jones

Jones, grubuyla birlikte, haftanın beş gecesi Seattle’ın en belalı mahallelerinde devriye geziyor. Bu işe nasıl başladığını ise, ‘Suça karşı aktif olarak savaşmak, kendimi bu işe adamak istiyordum. Etrafta duyarsız o kadar çok insan var ki, yaşadığım bölgeyi daha güvenli hale getirmek istiyordum.’ sözleriyle açıklıyor.

Çocukken çok fazla çizgi roman okumadığı belirten Jones uzun yıllar kendi ile özleştirebildiği bir kahramana rastlamamış, ‘Hiç birini kendim ile özleştiremiyordum, örnek olarak Batman, o devasa malikanesinde yaşayan milyarder birisi iken, ben kendi halimde küçük bir çocuktum.’ 14 yaşına geldiğinde çok da bilinmeyen Nightwing karakteri ile tanışır. Nightwing gündüzleri garsonluk yapan, gece ise suça karşı savaşan bir süper kahramandı. Jones bu fikre bayılmıştı, yaşadığı bölgeyi daha güvenli bir yer yapmak ve fark yaratmak için çok da zengin olmasına gerek yoktu.

Jones suçluların peşinden tabi ki hazırlıksız gitmemişti, 10.000 Dolarlık, kurşun geçirmez, alev almaz kostümü, onun için özel üretilmişti.

2011 yılında Jones’un başı güvenlik güçleri ile derde girdi. Bir barın çıkışında insanların üzerine biber gazı sıkmaktan dolayı tutuklandı. O sırada bir kavgayı ayırmaya çalıştığını söyleyen Jonesi daha sonra serbest bırakıldı.

Phoenix Jones Purple Reign

Rain City Superhero Movement’ta Jones için çok özel olan birisi var, eşi Puple Reign. O grupta aktif olarak savaşmak yerine, şiddeti engellemek adına çeşitli seminer ve kongrelerde konuşmacı olarak yer alıyor, masum sivillerin haklarını korumalarına yardım ediyor.

Süper kahraman olabilmenin şartları

Jones grubuna yalnızca asker, polis ve dövüş sanatları geçmişi olan kişileri almaktan yana. Çok tehlikeli durumlarda kalabildiklerinden dolayı, grup üyelerinin her koşulda nasıl davranması gerektiğini bilmesi, hem onların hem de halkın güvenliği için önem arz ediyor. Onun dışında potansiyel kahramanların sabit bir işleri olmalı, bir suça karışmamış olmaları gerekmektedir. Kondisyonun yaptıkları iş için çok önemli olduğunu belirten Jones, adayların kostümleri üzerindeyken 3,2 km’lik mesafeyi 8 dakikadan daha kısa sürede koşmaları gerektiğini söylüyor.

superhero movement

Bir kez vurulmasına ve iki kez bıçaklanmasına rağmen Jones, başlarının çok da belaya girmediğini söylüyor. ‘Yaptığımız işin yüzde 90’ı devriye gezip etrafı gözetlemek. Eğer ortada suç teşkil edecek bir şey görürsek, önce polise haber verir, sonra suçluyu kaçmaması için takip ederiz. Biz, beraber yaşadığı topluluğa yardım etmek isteyen normal insanlarız.’ diyor.

Polis’in her zaman her yere yetişemeyeceğinden, Jones’un süper kahraman grubuna sempati duyan bir kesim olduğu gibi, güvenliğin maskeli bir avuç genç yerine polis tarafından sağlanması gerektiğini düşünen bir kesim de var. Tüm övgülere ve tehditlere rağmen Jones ve arkadaşları Seattle sokaklarını daha güvenli bir yer haline getirmek için çalışmaya devam ediyorlar.

Fotoğraf kaynakları: 1, 2, 3, 4