Kendinizi başarılı görüyor musunuz ? Görmüyorsanız, bu makaleyi okuduktan sonra görebilirsiniz. Başarıya düşündüğünüzden daha yakın olabilirsiniz. Başarı bir çok türde sınıflandırılabilir. Zengin olmak, ünlü olmak ya da basitçe dünyada olumlu bir iz bırakmak isteyebilirsiniz. Bu konuyu ilgilendiren tek tanım sizdedir.

Hemen şimdi başlamak ve kendinizi başarılı görmek kendinizi iyi hissettirir. Mutlu olmak için bir sonraki terfinizi ya da hayalinizdeki evi inşa etmek için beklemenize gerek yok. Nerede olduğunuzu ve nereden geldiğinizi kabul edin ve daha önemlisi bundan zevk alın. Şimdi kendinizi çok başarılı görmeseniz bile doğru yoldasınız.

1. Öğrenmeye karşı isteklisiniz

Televizyonu çok eğitici bulurum. Ne zaman biri açsa, diğer odaya giderim ve kitap okurum

—Groucho Marx

Hangi şekilde olursa olsun öğrenmeyi seviyorsunuz. Bu şekil kitaplar, sesli kitaplar, online yayınlar ya da videolar olabilir. Fakat asıl olan şudur ki siz öğrenmeye karşı çok isteklisiniz. Okumanız gereken kitapları niçin okumadığınız konusunda sürekli bahaneler bulmuyorsunuz.

2. Geleceğe dair planlar yapıyorsunuz

“Planlama, onunla ilgileri bir şeyler yapasınız diye, geleceği şimdiye getirir.”

Emekliliğiniz ya da çocuklarınız eğitimi için birikim yapıyorsunuz. O ya da bu şekilde siz geleceğe dair bir planlama yapıyorsunuz. Şu anda kendinizi zengin hissetmeyebilirsiniz. Fakat bu küçük katkıları yaparak iyi bir miras bırakıyorsunuz.

3. Erken uyanırsınız

Sağlık, zenginlik ve bilgelik gibi durumlara katkı sağlamak için şafaktan önce uyanmak iyidir.

—Aristotle

Yatağınızdan çıktığınızda dünyayı fethetmiş gibi hissetmeyebilirsiniz kabul ama basit bir şekilde erken uyanarak dünyadaki en başarılı bir çok insanla alışkanlığınızı eşitlemiş olursunuz. Erken saatlerin değerini anlarsınız ve bunları kendi çıkarınıza göre kullanırsınız.

4. Kolayca arkadaş edinebiliyorsunuz

Söylenenin aksine zekanın kitaplar, hesap makinası ya da satranç gibi bir çok popüler konsepti vardır . Bu yüzden insanlar ‘Toplumda başarılı olmak için zekadan fazlası gerekir’ diye söylerler. Ama sosyal beceriler böbreklerde değil, beyindedir.

—Eliezer Yudkowsky

Başarı sadece parasal bakımdan ölçülemez. Dünyadaki en zengin insanlarının pek çoğu çoğunlukla mutsuzdur. Sosyal beceriler ve ağ kurma başarılı bir iş yapmak ve başarılı bir hayat sürdürmenizin çaresidir. Arkadaş edinmede iyiyseniz,bu ikisini gerçekleştirmede de iyisiniz demektir.

5. İyi bir karaktere sahipsiniz

İyilik; doğruluk, dürüstlük, cömertlilik ve ahlaki değerler karakter özellikleriyle alakalıdır. Her şeyden önemlisi iyilik, diğer insanlara nasıl davrandığımızdır.

—Dannis Prager

Kelimeleriniz bir şey ifade eder. İnsanlara saygıyla davranmanın ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz.İyi bir karaktere ve bütünlülüğe sahip olmak fark etseniz de fark etmeseniz de sizi diğer insanlardan ayırır. İnsanlar bunu fark eder ve sizi öteye taşır.

6. İnsanlara yardım etmek için büyük bir arzunuz vardır

Bu dünyada bir başkasının yükünü alan hiç kimse faydasız değildir.

—Charlens Dickens

Çoğu milyon dolarlık fikir diğer insanlara yardım etme isteği ile başladı. Bu isteği içinizde tutabilirseniz sizi ileriye taşıyacaktır. Kendi işinizi mi yapmak istiyorsunuz? İnsanlara en iyi nasıl hizmet edebilirim diye düşünün ve yapmaya başlayın. Yardım ve hizmet etme isteğiniz size sonunda iyi bir karşılık verecektir.

7. Başarısız oldun ve devam ediyorsun

Başarısızlık cenazecimiz değil öğretmenimiz olmalıdır. Başarısızlık bir yenilgi değil ertelemedir. Ölümcül bir son değil geçici bir dolambaçtır. Başarı sadece hiç bir şey söylemeyerek, hiç bir şey yapmayarak kaçınabileceğimiz bir şeydir. 

—Denniz Waitley

“İleriye doğru düşmek” ya da “Yukarı doğru düşmek” ifadelerini duymuşsunuzdur.Başarısızlık kötü olabilir ama dünyadaki en ünlü ve başarılı insanlar en çok başarısız olanlardır. Başarılı olmak istiyorsanız, hata yapmaya çok fazla istekli olmalısınız. Şu anda olmayı istediğiniz yerde değilseniz yeterince başarısız olmadığınız içindir. Her şey yolunda. Devam edin.

8. Öz disiplin ve öz kontrolünüz vardır

Herhangi bir insanın sizden beklediğinden daha yüksek bir konuma sahip olmak için kendinizi sorumlu tutun. Kendinize bahane bulmayın. Kendinize acımayın. Kendinize usta olun  ve herkese karşı nazik olun.

—Henry Ward Beacher

Herkesin öz disiplini vardır ve hepimiz daha fazlasınız isteriz. Sadece bunun anlamını fark etmeniz bile doğru yolda olduğunuzu gösterir. Öz disiplin ve öz kontrol hayatınızın bütün alanına uyguladığınızı düşünün. Kendinizi küçümsemeyin. Düşündüğünüzden daha fazlasına sahip olabilirsiniz.

9. Hep daha iyiye gidiyorsunuz

Eşinden daha üstün olmakta mükemmel hiçbir şey yoktur. Asıl mükemmellik önceki halinden üstün olmaktır.

—Ernest Hemingway

Öyle hissetmeyebilirsiniz ama siz hep daha iyiye gidiyorsunuz. Geliştiğinizi hissetmiyorsanız,geçmişteki gelişmenizi ölçün. Bir yıl, iki yıl ya da 5 yıl önce nerede olduğunuzu düşünün. Düşündüğünüzden daha uzakta olduğunuza bahse girerim. Kendinizi geliştirmek bir tepeden aşağıya doğru yuvarlanan kar topunu yapmak gibidir. Eğer yuvarlanmaya devam ederse küçük bir kar topu bir çığ yaratabilir. Öğrenmeye, büyümeye ve gelişmeye devam edin.

10. Cömert bir kalbe sahipsiniz

Kimse vererek fakir olmamıştır.

—Anne Frank

Bağış yapmak sağlıklı bir yaşamın ve ekonominin temel direklerinden biridir. Kime verdiğinizin önemi yok. Sürekli bağış yapıyorsanız doğru yoldasınızdır. Kar amacı gütmeyen kurumların bir yılda trilyon dolar aldığını düşünün. Bağış yapmak büyük bir iştir.

11. Motivasyonunuz ve azminiz var

Ben hep inanılmaz bir şekilde hırslıydım ve sakinleşmeyi imkansız buluyordum. Eğlenmek için bir dakika bile gevşeseydim bir çok şeyin kaçacağını düşünürdüm.

—Sandra Bullock

Büyük şeyleri başarmak için tutkunuz ve azminiz var. Büyük şeyler yapmak için hırslısınız hatta ham olarak ne olduğu konusunda emin olmasanız bile. Eğer işinizle alakalı motivasyonunuz yoksa, bir şeyleri değiştirebilirsiniz. Enerjinizin nelere karşı olduğunu tespit edin ve bu sizi başarıya yönlendirecektir.

12. Sabırlı bir şekilde pratik yapabiliyorsunuz

Sabırlı insan ilerde sahip olacağı her şeye sahiptir.

—Benjamin Franklin

İster inanın ister inanmayın, en başarılı insanların çoğu sabırlı olmanın önemini kabul etseler de çok fazla sabırlı değillerdir. Sabırlı olursanız sabrınız size hizmet edecektir. Bu sahip olduğunuz en önemli değerlerden biridir.

13. Herkesin etrafında olmanı isteyeceği bir insansınız

Herkesin sizin hakkınızda arkadaş canlısı ve kibar diye düşüneceği bir hayat sürün ve bu şekilde ne kadar mutlu bir hayat sürdüreceğinize şaşıracaksınız.

—Charles M.Schwab

Hayata karşı iyi bir bakışınız var.İyimsersiniz.Hepimiz olumlu düşünmenin gücü hakkında bir çok şey duyduk. Çünkü olumlu düşünme sahip olduğunuz en güçlü özelliktir. İyimser olmak sadece insanların etrafınızda olmak istemesinde değil ayrıca sizi başarıya götüren iyi bir pozisyonda olmanız için de yardım eder.

14. Kendinize güveniyorsunuz ama aşırı değil

Yapabileceğinize inanın bu sayede yolun yarısındasınız.

—Theodore Roosevelt

Kendine güvenmek,sizi kendine karşı hiç inancı olmayan insanlardan ayırır. Büyük şeyleri başaracağınıza inanmak bunları başarmanızdaki ilk adımdır. Ama kendine çok fazla güvenen bir insan olmayın bu sinir bozucu olabilir.

15. Başarılı arkadaşlarınız var

Etrafınız kimlerle çevriliyse siz o’sunuz.Bu lafın klişe olduğunu biliyorum ama doğru.

—Selana Gomez

Etrafınızın kimlerle çevrili olduğunun önemini bilirsiniz. Gelirinizin genellikle genelde en yakın beş arkadaşınız gelirleriyle hemen hemen aynı olduğunu biliyor muydunuz? Eğer etrafınızda sizden daha fazla para kazanan insanlar varsa, muhtemelen sizde yakında orada olacaksınız.

16. Bir şeylerin gitmesine izin verebiliyorsunuz

Eğer hatırlamıyorsan yanılmak hiç bir şeydir.

—Confucius

Başkalarını etkilemesinden daha çok sizi etkilediğini bildiğiniz için kin tutmuyorsunuz. Başarılı bir insan olmayı planlıyorsanız  önemli olmayan şeylerin üzerinde durmamak gerektiğini biliyorsunuzdur. Yetişkinsiniz ve nasıl devam etmeyi biliyorsunuz. Eğer biri size kin tutuyorsa bu onun problemidir.

17. Hayır’ın gücünü anlarsınız

Her şeye hayır derseniz, bir şeye evet dersiniz

—Richie Norton

Hayır demekten korkmuyorsunuz ama daha da önemlisi önemsiz şeylere hayır demenin önemli şeylere evet demek anlamına geldiğini biliyorsunuz. Dürüst olmak gerekirse, Evet ya da hayır demek önceliklerinize gölge düşürmez. Her zaman evet diyemezsiniz ve bunu biliyorsunuz.

18. Tek başınıza yapamayacağınızı bilmek

Yardım istemek bizim zayıf olduğumuz manasına gelmez. Bu durum her genellikle bizim zeka ve onur seviyemizi gösterir.

—Anne Wilson Schaef

Başarılı insanlar yardım istemenin önemini bilirler. Evliliğinizde olsa da olmasa da diğer ilişkiler ve iş girişimlerinde başka insanlara ihtiyaç duyduğunuzu bilirsiniz. Kimse yalnız başına bir şeyleri başaramaz ve ihtiyacınız olduğunda nasıl yardım isteneceği biliyorsunuz.

19. Zamanınızı nasıl kullanacağınızı biliyorsunuzdur.

Zaman yaratılmış bir şeydir. Zamanım yok demek bunu yapmayı istemiyorum demek gibidir.

—Lao-Tzu

Öncelikleriniz var ve siz zamanınızı buna göre ayarlıyorsunuz. Ne yapıyor olmanız gerektiğini biliyorsunuz ve yapmamanız gereken şeylerden kaçınıyorsunuz. Hayatınızı etkin ve üretken yapan alışkanlıklar geliştirmişsiniz. Daha da önemlisi, zamanınızı ayarlayamadığınızı anladığınızda hiç bir şey başaramayacağınızı bilirsiniz.

20. Eleştirmezsiniz, kınamazsınız ya da şikayet etmezsiniz.

Herhangi bir aptal eleştirebilir kınayabilir ve şikayet edebilir ve çoğu aptal bunu yapar.

—Benjamin Franklin

Kınamaktan eleştirmekten ve şikayet etmekten kaçınmanız gerektiğinizi bilirsiniz. Bunları yaptığınızda tek inciteceğiniz için kendiniz olacağını bilirsiniz. Bunlara hayatınızda yer yoktur. Arkadaşlığı beslemenin önemini anlarsınız.

Henüz bu 20 maddenin hepsine sahip olmayabilirsiniz, fakat muhtemelen düşündüğünüzden daha yakınsınız. Çok başarılı olmak yaşam boyunca gelişen bir şeydir. Her gün daha başarılı bir hayat yaratıyorsunuz, buna devam edin.

Fotoğraf kaynakları: 1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here