Başarılı insanların başarılı olmak için doğal olarak ya da tam disiplinle takip ettiği bir çok alışkanlık vardır. Eğer aynı taktikleri kullanırsanız onların başardıklarına benzer ödüller kazanabilirsiniz. Burada başarılı insanın her gün yaptığı 7 etkili rutin.

1. Günün sonuna bırakılmış büyük bir kararları yoktur

Karar vermedeki tükenmişlik gerçek bir şeydir ve ve kaçınılmalıdır. Çok fazla seçim yapıldığında, iyi karar verme yeteneğiniz gün boyunca kötüleşmeye başlar. Bu çok kez kanıtlanmıştır. Örneğin, hakimler vardiyalarının sonuna doğru daha az uygun kararlar vermekle bilinir. Başarılı insanlar sabah erken kalktıklarında en önemli kararlarının öğleden önce yapılması gerektiğini bilirler. Günün sonunda büyük alımlar ya da diğer hayatı etkileyecek seçimler yapmaktan kaçının ki kararlarınız daha doğru olmuş olsun.

2. Yapılacaklar listesinde bulunan son maddeyi silerler

Başarılı insanlar başarılarını izlemenin bazı yollarına sahip olmaya meyillidir. Üretkenliklerini bırakmamalarının bir yolu da yapılacaklar listesi tutmaktır. Bu yapılacaklar listesi Wunderlist, 2Do uygulaması gibi ya da basitçe bir kağıt ve kalemle yapılabilir. Bunu başarmanın yolu çalışmaktan başka bir günde ne kadarını yapabileceğini ölçebilmektir. Yapılacak işleri yaymak güvenli bir yol olacaktır ve listelediğinden daha fazla iş yaptığınızda daha iyi hissedeceksiniz. Diğer yandan listenizde bir çok iş sizi daha fazlasını yapmaya motive edecektir. Sizin için en etkili olan hangisiyse onu yapın.

3. İşlerini tamamlar

Yapılacaklar listesinden başka, başarılı insanlar günü gelmeden önce yapılması gereken her şeyi yaparlar. Siz de aynı şekilde yapmalısınız. Örneğin, görüşmeler çözülmeden onları askıya almamalısınız bu sayede diğer güne daha pürüzsüz bir geçiş yapacaksınız.

4. Sonraki gün için organize olurlar

Başarılı insanları yarınlarını hesap ederek günü tamamlarlar. Sonraki günün programının ne olduğundan emin olun ki sabaha kötü sürprizlerle uyanmayın.

5. Düzenli beslenirler

Başarılı insanlar beslenmelerine dikkat ederler. Düzenli beslenmeyi bozan en büyük şeylerden biri gece geç saatte kafein almaktır. Gece soda içmek huzursuzca bir uykuya neden olur. Aynı zamanda çok fazla şeker almaktan, kızarmış yiyeceklerden ve alkolden kaçının.

6. Dinlenirler

Başarılı bir çok insan yatağa gideceği ana kadar çalışırlar fakat yine de genellikle en azından biraz dinlenmenin önemini bilirler. Bill Gates yatmadan önce her gece kitap okur. Arianna Huffington teknolojinin fişini çeker. Buffer’ın CEO’su yürüyüş yapar. Böyle rahatlatıcı aktiviteler sonraki güne hızlı başlamanın en iyi yoludur.

7. Uyku saatleri vardır

Bir çok kişiden bunu duymak zordur ama başarılı insanlar her gece aynı saatte yatağa girerler. Düzensiz uyku programı günün etkin geçmesi üzerinde size daha az kontrol vererek ne zaman ve nerede en üretken olacağınızı bilmemeniz anlamına gelir. Uyumak ve uyanmak için bir saat belirleyin ve başarılı olan kişilerin arasında olmak için onlara bağlı kalın.

Fotoğraf kaynakları: 1

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here