Her yıl, en başarılı çalışanlar, bayi toplantıları için Tayland’a gidiyor, ve milyonlarca bayi çalışanı yanılıyor olamaz. Melekler şehri Bangkok, aradığınız huzuru bulabileceğiniz Chiang Mai, eski başkent Ayutthaya, en çılgın fantezilerin gerçekleştiği Pattaya, kristal berraklarığında sulara sahip adalar, ön yargılarınızı ve uçuş korkunuzu bir kenara bırakın, emin olun Tayland’ı ziyaret ettiğinize değecek.

Tayland, kısa süreli ziyaretler için Türk Vatandaşlarından vize istemiyor. Ülkeye havayolu ile giriş yaparsanız 30 gün, karadan veya denizden giriş yaparsanız 15 gün boyunca vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Ülkeye girerken bir giriş formu doldurmanız gerekiyor. Geziniz boyunca bu formu yanınızda bulundurmalısınız. Ülkeden ayrılırken ise, güzel hatıralarınız sizinle gelebilir, ancak formu teslim etmek durumundasınız. Girişte sıkıntı yaşamamak adına, pasaportunuzun 6 ay daha geçerli olması gerekiyor. Ayrıca dönüş uçak biletiniz ve konaklayacağınız otellerin belgelerini de ibraz etmeniz gerekebilir, hazırlıklı olmakta fayda var. Daha uzun süreli konaklama için ise Tayland vizesine başvurmanız gerekmektedir. (Bu bilgiler Ocak 2017 için geçerlidir, yine de resmi siteden güncel durumu kontrol ediniz.)

bangkok seyahati

Tayland seyahatiniz büyük ihtimalle başkent Bangkok’tan başlayacak ve vaktinizin çoğunu bu şehirde geçireceksiniz. Bangkok, 30 TL’ye bir saat masaj yaptırabileceğiniz, hep belgesellerde gördüğünüz tropikal meyvelerin tadına bakabileceğiniz, tarihi yapıların, pazar alanlarının yanında modern alışveriş merkezlerini gezebileceğiniz, kalabalık ve kaotik bir şehir. Kaotik dediysem de, şehrin kendi içinde bir düzeni var.  Bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak çok farklı hisler içinde olabilirsiniz. Sukhumvit’te trafikte sıkışıp saatlerinizi harcadığınız için sinir olabilir, Çin Mahallesinin bir köşesinde zaman makinesine binip otuz yıl geriye gitmiş gibi de hissedebilirsiniz. Bangkok bir gezginin istediği her şeye sahip, seyahatinizi iyi bir şekilde planlamanız gerek, aksi halde masaj, meyve, alışveriş üçgeninde günlerinizin nasıl geçtiğini anlayamazsınız. Kağıdınızı, kaleminizi hazır edin, işte Bangkok gezi rehberi.

wat arun gün batımı

Bangkok’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

*Halk genel itibariyle çok kibar ve saygılı. Örnek olarak marketten bir şişe su alıp kasada parasını ödediğinizde kasiyer size bakıp gülümsüyor, ellerini kavuşturup öne doğru eğilip teşekkür ediyor.

*Özellikle Büyük Saray (Grand Palace) gibi turistlerin yoğun olarak ziyaret ettikleri yerlerin etrafında “Saray veya tapınak bugün kapalı, hemen ileride bir başka tapınak var, isterseniz sizi oraya götürebilirim.” diyen birilerine denk gelebilirsiniz. Neyse ki yiğidin harman olduğu yerden, Türkiye’den geliyorsunuz, ve bu safsatalara inanacak kadar saf değilsiniz.

*Edebi ile bir masaj yaptırmak istiyorsanız, kuaför gibi görünmeyen, kapısında etekli veya kısa şortlu masözlerin sizi içeri davet etmediği salonları tercih etmelisiniz.

thai masaj

*Büyük Saray ve tapınak ziyaretlerinde kolsuz üst ve kısa alt kıyafetler yasak. Halk, kraliyet ailesine de çok saygı duyuyor, kraldan çok kralcı olmak diye bir tabir vardır ya, ziyaretiniz sürecince öyle olursanız bu tatlı insanları üzmemiş olursunuz.

*Taksimetresi açık bir taksi çoğu zaman tuktuk ile anlaştığınız fiyattan çok daha az para tutar. Tuktukların çok da güvenli birer ulaşım aracı olmadığını ve yol boyunca egzoz gazı soluyacağınızı bilerek binin. Özellikle çantanızı ve diğer değerli eşyaları birinin alıp kaçamayacağı şekilde konumlandırın. Tuktuk şoförünü sizi bir satıcıya götürmek istiyorsa kesinlikle kabul etmeyin, aksi halde yok yere saatlerinizi harcamanız işten bile olmayacaktır.

tuktuk bangkok

*Sorumlu birer gezgin olarak, kaplan ile fotoğraf çektirmek, fil safarisi yapmak gibi, içerisinde canlı hayvan ihtiva eden turistik aktivitelere katılmazsanız, hayvanları sömürü üzerine kurulu bu sisteme katkıda bulunmamış olursunuz.

Bangkok’a varış ve merkeze ulaşım

Uluslararası uçuşlar genellikle Suvarnabhumi Havalimanına yapılıyor. Havalimanından merkeze ulaşım için en uygun yol taksi veya metrodur. Taksi yaklaşık 400-500 baht arası tutar, ancak mevzu bahis havaalanı taksileri olunca fiyat pazarlık gücü ile direkt olarak ilgili olabiliyor. Taksilerde taksimetre olsa da, şoförler bazen taksimetre açmamakta direniyorlar. Tayland’da batılı turistlere ‘farang’ diyorlar. Bu taksi şoförü arkadaşlarımız, şaşkın bakışlara sahip beyaz tenli farangları yürüyen dolarlar olarak görüyorlar. O yüzden şehirde mümkün olduğunca raylı sistem kullanmakta fayda var.

bangkok ulaşım

Suvarnabhumi Havalimanından merkeze gidebilmek için Makkasan ve Phaya Thai yönüne giden trene binmeniz gerekiyor. Bu hat ile, aktarma yaparak Makkasan’da metroya (MRT), Phaya Thai’de hava trenine (BTS) binebilirsiniz. Sukhumvit’e gitmek için MRT Sukhumvit istasyonunda inmeniz, Khao San’a gitmek için ise Phaya Thai istasyonunda inip bir taksiye veya tuktuka binmeniz gerekmektedir.

Üstteki alternatiflerin dışında havalimanından Khao San’a ve Sukhumvit’e giden havaalanı otobüslerine de binebilirsiniz.

Eğer Air Asia veya Nok Air gibi uçuşlarında Don Mueang Havaalanını kullanan havayollarından bilet aldıysanız ve Suvarnabhumi Havalimanından direkt olarak Don Mueang’a geçmek istiyorsanız, uçuş biletinizi ibraz etmeniz durumunda sunulan ücretsiz servis hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Bangkok’ta gezilecek yerler

Bangkok’ta görülmesi gereken yerleri 3 farklı bölgeye bölerek inceleyeceğiz.

Bangkok gezilecek yerler

1- Saray ve Khao San bölgesi

Düşük bütçeli gezginlerin Bangkok’taki merkezi Khao San Road ve görülmesi gereken bir çok yeri etrafında barındıran Büyük Saray (Grand Palace), ilk Bangkok gününüzü geçirmeniz ve şehri tanımanız için çok uygun bir gezi rotası olacaktır.

Büyük Saray günümüzde kraliyet ailesi tarafından aktif olarak kullanılsa da turistik ziyarete açık. İnce işçilikler barındıran müthiş mimari detaylara sahip saray kompleksi Bangkok’ta gezilecek yerlerin başında yer alıyor.

büyük saray bangkok

Saray gezinizin ardından sarayın etrafında bulunan tapınaklardan Wat Pho (Yatan Buda Tapınağı) ve Wat Arun’u ziyaret edebilirsiniz. Wat Arun’a ulaşmak için, Wat Pho’nun ön tarafındaki iskeleden kalkan tekneleri kullanabilirsiniz.Böylece kısa bir nehir turu da yapmış olacaksınız.

wat pho bangkok

Akşama doğru bir şeyler yeyip içmek, ve eğlenmek için Khao San Caddesine gidebilirsiniz. Şehrin enerjisi en yüksek yeri hiç kuşkusuz burası. Bütçeleri düşük, yürekleri kocaman batılı gençler nasıl eğlenileceğini biliyorlar.

Wat Pho’ya yürüme mesafesinde çiçek pazarı bulunuyor, rengarenk tropikal çiçekleri bir arada görebileceğiniz pazar, fotoğrafçılar için eşsiz kareler vaat ediyor.

2- Çin Mahallesi

Bangkok’ta gezmekten en keyif aldığım yer, renkli tabelaları, dar sokakları, aktarları, pazarları ve gülümseyen dedeleri ile Çin Mahallesi. Burası Bangkok’un kozmopolitliğinden kendisini kurtarmayı başarmış, adımınızı atar atmaz 30 yıl geriye gidiyorsunuz.

Çin Mahallesi Büyük Saray’dan yaklaşık 2,5 km uzakta, yürüyebilirsiniz. Metro ile ulaşım içinse Hua Lamphong İstasyonunda inmeniz gerekiyor.

çin mahallesi bangkok

Çin Mahallesine gittiğinizde mutlaka şunu yapın diyebileceğim çok bir şey yok. Avare bir şekilde gezinmek en keyiflisi, tüm mahalle ziyadesiyle güzel ve fotografik. Pazarlarda uygun fiyata alabileceğiniz birçok şey bulabilirsiniz. Çay evlerindeki çay seramonilerine katılabilir, Antik Çin Tıbbının tedarikçileri konumundaki aktarlardan derdinize derman olacak karışımlar hazırlatabilirsiniz.

Kadim Asya kültürleri arasında mekik dokuyoruz. Çin Mahallesi seyahatinin olmazsa olmazı ise Indian Emporium ve Phahurat Market dolaylarındaki sarili teyzelerin, sakallı dayıların diyarı Hint Mahallesi. Burası Bangkok’tan da, Çin Mahallesinden de ayrı bir dünya, gelmişken Hint Mutfağının tadına da bakın.

Hava karamak üzereyse Çin Mahallesini bir de karanlıkta görün, tüm tabelaların ışıkları yandığında ayrı bir albenisi oluyor.

çin mahallesi

Gün içinde vakit bulursanız, Wat Chakrawat’a gidip, tapınak ortamında hayatlarından bezmiş üç adet timsahı mekanlarında ziyaret edebilirsiniz.

3- Siam ve Sukhumvit

Bangkok’un gökdelen ormanı, alışveriş merkezi cenneti Siam ve Sukhumvit. Siam Meydanında MBK alışveriş merkezi ile başlayan yol boyunca Sukhumvit’teki The Emporium’a kadar sağlı sollu onlarca alışveriş merkezi gezebilirsiniz. Her bir alışveriş merkezinin farklı bir konsepti olduğundan, gitmeden evvel küçük bir araştırma yapmanızda fayda var.

mbk alisveriş bangkok

Örnek olarak MBK, ne alırsan bir milyoncu tarzı, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz koca bir alışveriş merkezi. Elektronik ürün almak niyetindeyseniz, Pantip Plaza‘ya gitmeniz gerekiyor. Yol üzerinde bulunan Siam Paragon, Siam Center ve Central World uluslararası markaların mağazalarına ev sahipliği yapan alışveriş merkezleri. Sukhumvit’te bulunan Terminal 21 ise içlerinde gezmekten en çok keyif aldığım alışveriş merkezi. Terminal 21’de her kat farklı bir şehir konseptine sahip, ve bir katı da İstanbul’a ayırmışlar. Burada uluslararası markaların yanında butik tasarımlar yapan yerel markaların mağazaları da bulunmakta, uygun fiyata Türkiye’de bulamayacağınız tasarımlara sahip kıyafetler satın alabilirsiniz.

Hava karardığında, Siam Square dolayları açık hava pazarına dönüşüyor. İkinci el kıyafetlerden, el işi ürünlere kadar bir çok şeyi uygun fiyata bulabiliyorsunuz.

Bangkok’ta gezilecek diğer yerler

Chatuchak Haftasonu Pazarı, isminden de anlaşılabileceği üzere Chatuchak’ta haftasonları kurulan devasa bir pazar. Yıllar geçtikte özel tasarım ürünler satan mağazaların sayılarının artması ile birlikte, alışveriş yapmak için mutlaka uğranması gereken bir yer halini alıyor. 8.000 mağazanın ve standın yer aldığı pazar, konseptlere göre bölgesel olarak ayrılmış durumda. Canlı bitkiler, evcil hayvanlar, kıyafet, sanatsal ürünler, cam ve seramik ürünler pazardaki bölgelerden bazıları. Pazarda karnınızı doyurabilir, meyve suyu içebilir, masaj yaptırabilirsiniz.

chatuchak market bangkok

Chatuchak’a ulaşım için BTS ile Mo Chit istasyonunda, MRT ile Chatuchak Park istasyonunda inmeniz gerekiyor. Her iki istasyondan da 1 no.lu çıkıştan çıkıp, kalabalığı takip ettiğinizde kendinizi kaotik Chatuchak Haftasonu Marketinde bulacaksınız. Chatuchak, Cuma akşamı 18:00 – 24:00 arası, Cumartesi ve Pazar günleri ise 09:00 – 19:00 arası kadar açık. Bangkok’tan hediyelik eşya almak için, Chatuchak uygun bir yerdir.

Yüzen çarşı ziyaret etmek isterseniz en popüler iki çarşı Damnoen Saduak ve Amphawa yüzen çarşıları. Özünde her iki çarşı da ziyadesiyle turistik olduklarından dolayı eleştirilse ve gitmenin bir anlamı olmadığı söylense de, siz gitmek isterseniz, seçiminizi göreli olarak daha otantik olan Amphawa’dan yana kullanın. En kolay ulaşım yolu bir tura katılmak, veya bir taksi ile anlaşmak olacaktır.

yüzen çarşı bangkok

Biraz araştırmayla, şehirde penisli tapınak tarzı sürreal mekanlar da olduğunu göreceksiniz. Tapınak, Swissotel Nai Lert Otel’in hemen yan tarafında bulunuyor, BTS Chit Lom istasyonundan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Bangkok’ta ne yenir, ne içilir?

Bangkok’tan yemeden içmeden dönmeyin diyeceğim şeylerin başında tropikal meyveler ve mis gibi meyve suları geliyor. Mango, papaya, dragon fruit, rambutan, mangosteen göreli olarak damak tadımıza uygun, keyifle tüketeceğiniz meyveler, daha deneysel tatlar tatmak isterseniz jackfruit ve durian deneyebilirsiniz. Yol üzerinde mandalina suyu ve nar suyu satan tezgahlar görecekseniz, her ikisini de deneyin, özellikle nar suyunun tadı mükemmel, önce nar tanelerini ayırıp, presle sadece tanelerin suyunu sıkıyorlar. Narın beyaz kısımları nar suyuna dahil olamadığı için, Türkiye’de içtiğimiz nar suları gibi acı bir tadı olmuyor.

bangkok meyve

Ülkenin sıcağından bunalan bünyeler içinse meyve karışımlarının buz ile dansı, ‘fruit shake’ler ve ‘smoothie’ler imdada yetişiyor. Seçtiğiniz meyveler, buz ile blenderda çekiliyor, hem sağlıklı, hem ferahlatıcı içeceğiniz hazır.

Tayland Mutfağı’nın popüler yemeklerinden pad thai, tom yum veya som tum deneyebilirsiniz. Sokakta satılan yemekler hijyenik olmaktan uzak olmasına rağmen, defalarca yememe rağmen hiç bir problem yaşamadım. Üstelik sürekli bir satış olduğundan kullanılan ürünler her zaman taze olmakta.

Mango with sticky rice (mangolu pilav), ise mutlaka yemeniz gereken bir yemek. Yapışkan ve hafif tatlı pilav, küp küp kesilmiş mango ile servis ediliyor, kulağa garip gelse de sonuç mükemmel oluyor.

bangkok sokak yemekleri

Alışveriş merkezlerinde ve turistik bölgelerde bulunan fırın zincirlerindeki poğaçaların tatları da efsane olabiliyor. Alışık olduğunuz kahvaltı sofrasını Tayland’da bulamayacaksınız, dolayısıyla bu fırınlar hayat kurtaracaktır. Özellikle BreadTalk’a denk gelirseniz, tatlı patatesli poğaçasının tadına bakmanıza tavsiye ederim (Terminal 21, Siam Paragon ve Central World’de birer fırınları bulunmakta).

Bangkok’ta nerede konaklamalı?

Şehir çok büyük, yerleşim dağınık olduğundan, nerede konakladığınız büyük önem arz ediyor. Mümkün olduğunca, vakit geçirmek istediğiniz bölgelere yürüyüş mesafesinde ve özellikle MRT, BTS istasyonlarına yakın bir otel seçmeniz yerinde bir karar olacaktır. Si Lom, Siam dolaylarında veya Sukhumvit’te  bulunan NanaAsok civarında konaklarsanız, birden fazla toplu taşıma hattının istasyonlarına yürüme mesafesinde konaklayabilirsiniz.

bangkok konaklama otel

Bangkok seyahatlerine bir miktar romantizm katmak isteyen çiftler için Charo Phraya nehrine nazır çok güzel oteller bulunmakta. Fiyatları biraz yüksek olsa da, siz buna değersiniz 😉

Nehir manzaralı otellerden Chatrium Hotel RiversideAnantara Riverside Resort ve Shangri-La Hotel‘e turistler arasında en çok rağbet gören otellerden.

chatrium otel bangkok

Bangkok gece hayatı

Hava karardıktan sonra sokaklarda hayat bitmiyor, akşam serinliği çökerken, pazarlar ve yemek standları kuruluyor.

Çin Mahallesi, Khao San veya Sukhumvit’i bir de hava karardığında görebilmek için bu bölgelerde dolaşabilir, veya alışveriş merkezlerini gezebilirsiniz.

Romantik bir akşam yemeği için, otellerin teraslarında bulunan Bangkok manzaralı meşhur “rooftop” lokantalarda yer ayırtabilirsiniz.

bangkok rooftop lokanta

Soi Cowboy

Sukhumvit’te, Terminal 21 alışveriş merkezinin yanında bulunan Soi Cowboy, hava karardığında yanan neon ışıkları ile fotografik bir yer halini alıyor. Genel konsepti, bikinili kızların sahnede dans ettikleri, içtiğiniz içkilere eşlik ettikleri barlar olan go-go barlardan oluşuyor. Ön yargılarınızı bir kenara bırakarak Soi Cowboy’un tadını çıkarın.

soi cowboy

BTS Asok veya MRT Sukhumvit İstasyonunda inerek, Soi Cowboy’a ulaşabilirsiniz.

Nana Plaza

Sukhumvit Soi 4’te bulunan Nana Plaza, erkeklerin hayvani duygularını çılgın fanteziler ile beslemelerine olanak sağlayan güzide bir Bangkok icadı. Soi Cowboy ve Patpong’un aksine, Nana Plaza’da şaşkın bir şekilde gezinen çok fazla turist göremezsiniz, buraya gelenlerin çoğu ne istediklerini bilerek gelen bilinçli kişiler oluyor.

nana plaza

BTS Nana İstasyonunda inerek, Nana Plaza’ya gidebilirsiniz.

Patpong

Bayi çalışanları için altın üçgenin üçüncü ayağını Patpong oluşturuyor. Tayland go-go bar kültürünün burada başladığı düşünülüyor. Go-go barların dışında Patpong’da gece pazarı da bulunuyor. Böylece Patpong, Nana Plazan’nın aksine sadece erkeklere değil, ailelere ve kadınlara da hitap ediyor. Patpong’da, bizdeki pavyonlarda olduğu gibi, turist dolandırma teknikleri konusunda uzman personeller istihdam edildiğinden her daim dikkatli olmakta fayda var.

patpong bangkok gece hayatı

BTS Sala Daeng veya MRT Si Lom İstasyonunda inerek, kısa bir yürüyüş sonrasında Patpong’a gidebilirsiniz.

Khao San

Testesterondan muaf, keyifli bir akşam geçirmek istiyorsanız, batılı gençlerin sabahlara kadar dans edip eğlendiği, Khao San Caddesi, bitmeyen enerjisi ile ihtiyacınız olan yer olabilir. Karşılıklı kafeler, barlar, ve diskoların bulunduğu caddede eğlence, mekanlarla sınırlı kalmayıp sokaklara taşıyor.

khao san bangkok eğlence

Üstte yazan yerler dışında keyifli bir akşam geçirmek için ladyboyların performans sergilediği kabarelerden de yer ayırtabilirsiniz. Ladyboy kabarelerinin en ünlüsü Asiatique Alışveriş Merkezinde bulunan ve 1988 yılından beri hizmet veren Calypso Cabaret. Asiatique Alışveriş Merkezine, BTS Saphan Taksin istasyonunda inip, nehirdeki iskeleden tekneye binip, Wat Rajsingkorn iskelesinde inerek ulaşabilirsiniz.

bangkok ladyboy kabare

Fotoğraf kaynakları: 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24

PAYLAŞ