Eğer House dizisini izlediyseniz ya da James Franco’nun 127 saatini izleyip etkilendiyseniz, Leonid Rogozov adını aklınızda tutun.

Rogozov 1961 yılında Antarktika’da bir Sovyet üstünde görevli bir cerrah olarak görev yapıyordu. Üste 12 kişiydiler, ve o yılki Mart ayında çok şiddetli bir kutup kışı geçiyordu. Nisan ayına geldiklerinde o zaman 27 yaşında olan Rogozov, kendini hasta hissetmeye başladı, semptomları klasikti; akut apandisit.

Leonid Rogozov cerrahRogozov’un hayatta kalması için operasyon geçirmesi gerekliydi. Ancak üsse ulaşmak çok zordu, hem kış şartları nedeniyle hiçbir hava aracı kullanılamıyor, hem de mesafeden dolayı kara araçları zamanında üsse gelemiyordu. Bir sorun daha vardı, üsteki tek doktor kendisiydi.
Operasyonu olmama gibi bir şansı yoktu; acı dayanılmaz bir hal alıyordu ve daha da kötüye gittiğini kendisi de biliyordu;

Rogozov günlüğünde şöyle yazar;

“Dün gece hiç uyuyamadım. Canım çok yanıyor. Kar fırtınası adeta yüzlerce çakal gibi ruhumu kemiriyor. Apandisitin patlama semptomları hala yok ancak acı dayanılmaz bir halde. Tek bir çözüm var, kendimi ameliyat etmeliyim. Yapabilecek gücüm var mı bilmiyorum ama ellerimi bağlayıp bekleyemem…”

Ve Rogozov kendini ameliyat etmeye karar verir. Sadece hissiyat ve tecrübesine dayanarak 1 saat 45 dakikada kendini kesip apandisitini alır. Asistan olarak seçtiği ekip ile birlikte baş dönmesi ve dayanılmaz ağrılar eşliğinde 5’er dakika aralıklar vererek operasyonu tamamlar.

“Eldivensiz çalıştım. Ne yaptığımı görmek çok zor. Aynalar yardımcı oluyor ama bir yandan ters yönden çalışmam gerektiği için zorluk çıkarıyor. Bir fener kullanıyorum. Kanamalar fazla ama dikkatli çalışıyorum. Yanlışlıkla kör bağırsağımı kestim ve tekrar geri dikmem gerekti ve diktikçe başka yerlere de hasar verdiğimi fark ettim. Git gide başım dönmeye başladı ve zayıf düşmeye başladım. Her 4-5 dakikada 20-25 sn. dinleniyorum. Ve sonunda lanet apandisite ulaştım. Altındaki siyah leke dikkatimi çekti, bir gün daha bekleseydim patlayacaktı.En kötüsü de apandisiti keserken kalbim yavaşlamaya, ellerim titremeye başladı. O an bu işin kötü biteceğini zannettim. Ama tekrar gücümü toplayıp apandisiti kestim, ve o an kurtulduğumu anladım.”

Leonid Rogozov

Kendi kendini ameliyat ettikten 2 hafta sonra, Rogozov iyileşerek normal görevine devam etmeye başladı.

Rogozov 2000 yılında, 66 yaşında St. Petersburg’ta yaşamını yitirdi.

Ufak bir hatırlatma, insanlar kendi hayatları tehlikeye girince, insanüstü fiziksel özellikler gösterebiliyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here