Tüm engellere, tüm zorluklara rağmen, bazı insanlar kendilerinden beklenmeyen bir güç ortaya koyar, başarılması zor olanı başarır. Biz ise onların hikayelerini okur, onlar adına mutlu oluruz, başardıkları şeyler dünyaya bakış açımızı değiştirir.

Bugünkü hikayemizin kahramanları Haixia ve Wenqi, 53 yaşlarında iki Çinli arkadaş. Hayat her ikisi için de zorlu geçmiş. Haixia’nın doğumdan itibaren tek gözü görüyormuş, 2000 yılında geçirdiği bir iş kazasında da diğerinin görme yetisi kaybolmuş. Wenqi ise 3 yaşındayken geçirdiği trajik bir kazada her iki kolunu da kaybetmiş.

Fiziksel imkansızlıklarına rağmen Haixia ve Wenqi bir araya geldiklerinde hayattan mümkün olduğunca keyif almayı başarabiliyorlar. Bu iki arkadaş birbirlerinin eksik taraflarını tamamlayarak beraberce bir bütünü oluşturuyorlar.

Ben onun elleriyim, o ise benim gözlerim

haixia ve wenqi 1

İki arkadaş 2001 yılında iş ararken tanıştılar, her ikisinin de sahip oldukları engeller, iş bulmalarını zorlaştırıyordu.

haixia ve wenqi 2

Her ikisi de hayata karşı olan inançlarını kaybetmediler, para kazanmak için ağaç ekmeye karar verdiler.

haixia ve wenqi 3

Ağaç ekerek aynı zamanda yaşadıkları topluma da daha iyi bir gelecek sunacaklardı. Kafalarında bu fikri olgunlaştırdıklarında devletten 12 dönüm arazi kiraladılar.

haixia ve wenqi 4

Haixia ve Wenqi her sabah 7’de uyanıp, ağaç ekmeye başlıyor. Arazide karşılaştıkları zorlukların beraberce üstesinden geliyorlar.

haixia ve wenqi 5

Maddi imkanları kısıtlı olduklarından yeni fidan alamayan Haixia ve Wenqi, daha büyük ağaçlardan kestikleri dalları ekerek, yeni fidanların büyümesine yardımcı oluyorlar.

haixia ve wenqi 6

Budama veya mahsülleri toplama amaçlı ağaca çıkmak gerektiğinde Wenqi Haixia’yı sanki onun gözleriymişçesine dikkatlice yönlendiriyor.

haixia ve wenqi 7

Yaptıkları iş çok fazla emek ve sabır istiyor. Ve mahsül her zaman bekledikleri seviyede olmuyor. Ancak ektikleri ağaçlarda yeni dalların uzaması bile Haixia ve Wenqi’yi mutlu etmeye yetiyor.

haixia ve wenqi 8

Hiç kimseye muhtaç değiliz, kendi ayaklarımızın üzerinde duruyoruz. Kendi ellerimizle yetiştirdiğimiz mahsullerin tadı, şimdiye kadar yediğimiz her şeyden daha lezzetli.

haixia ve wenqi 9

Haixia ve Wenqi’nin hikayesini okuyan bir çok kişi onlara yardımcı olmak istedi. Bir kişi Haixia’nın tekrar görebilmesi için olması gereken ameliyatların masraflarını üstlendi. Bir başkası da başlarını sokabilecekleri bir ev yapmaları için maddi destekte bulundu.

Fotoğraf kaynakları: mymodernmet.com